PODosłonami.pl

Signify_3Signify_3

Borówka ma szczególne wymagania pokarmowe

W profesjonalnej produkcji borówek nie można uzyskać owoców wysokiej jakości bez regularnego dostarczania wody i nawozów poprzez system kroplowy. W całej Polsce większość plantacji borówki jest zakładana na podwyższonych zagonach, odpowiednio przygotowanych, na których podłoże zostało dostosowane do potrzeb tego kwaśnolubnego gatunku. Jak na takich plantacjach podejść do dostarczania składników pokarmowych w każdym sezonie i jakich problemów doświadczają plantatorzy? Na te pytania odpowiada Janusz Wysowski, doradca z firmy Haifa.

Czytaj dalej...

fot. D. Łabanowska-Bury

– Powierzchnia uprawy borówki wysokiej z roku na rok jest coraz większa. Przybywa nowych nasadzeń, pojawiają się nowe odmiany, dotychczas nieuprawiane. Czy może Pan ocenić z punktu widzenia dostawcy środków do produkcji jak to wygląda w skali kraju?

Tak, powierzchnia produkcji rośnie, a co za tym idzie zwiększają się zbiory borówek. Z danych publikowanych w tym roku wynika, że plantacje zajmowały ponad 12 tysięcy hektarów i zebraliśmy w Polsce ponad 65 tysięcy ton owoców. Warto podkreślić, że wiele młodych plantacji jeszcze nie weszło w okres pełni owocowania. Dlaczego borówka jest taka modna? Znam plantatorów, którzy usłyszeli o uprawie borówki i opłacalności jej produkcji. I postanowili założyć nowe nasadzenia. Ze względu na brak odpowiednio wysokiego poziomu wiedzy na temat wymagań gatunku, często dochodzi do problematycznych sytuacji. Chyba najczęściej popełnianym błędem jest złe przygotowanie stanowiska. Wtedy niestety nie ma możliwości, aby taka plantacja dobrze funkcjonowała, żeby zbierać wysokie plony. Takie osoby już na starcie powinny dostać wsparcie doradców, aby nie narażać się na koszty.

Druga grupa producentów borówek to sadownicy, którzy wcześniej uprawiali jabłonie i po likwidowanym sadzie zaczynają prowadzenie plantacji malin lub, częściej, właśnie borówki. Jednak ci producenci są już przygotowani do prowadzenia produkcji, potrzebują często tylko szczegółowych zaleceń, które różnią borówkę od jabłoni.

– Jakie są wymagania borówki wysokiej pod względem składników pokarmowych?

Przy stosowaniu fertygacji należy zwrócić szczególną uwagę na odczyn roztworu. Zalecane jest raczej utrzymanie niskiego EC, zwykle na poziomie 1-1,5 mS/cm. Dlaczego? Rośliny borówki wysokiej są wrażliwe na wysokie zasolenie. Dawki posypowe muszą być dzielone na więcej niż dwie w sezonie. Warto pamiętać o tym planując dostarczanie składników pokarmowych.

Każdego roku na plantację borówki powinno się dostarczyć ok 100 kg azotu, 50 kg fosforu (jako P2O5), a także ok 200 kg potasu. Szczegółowe zalecenia dla każdej plantacji powinny być układane indywidualnie, na podstawie analiz podłoża, ale także analizy wody. Analiza wody jest szczególnie istotna w przypadku, gdy nawożenie jest realizowane także w formie fertygacji.

Zaopatrzenie w wapń nie jest tak istotne, jak w przypadku truskawki czy pomidora. Niedobory wapnia będą wprawdzie wpływały na jakość owoców, ale raczej powinno się go dostarczać przez fertygację, a nie przez wapnowanie podłoża.



Różnice w nawożeniu także będą uzależnione od wieku plantacji. W początkowym okresie większe będzie zapotrzebowanie na azot, podczas gdy w późniejszym okresie warto dokonać pewnych korekt.

– Fertygacja borówki to temat dość ważny. Czy jako firma macie przygotowane specyficzne programy nawozowe?

Standardowo na początku maja zaczyna się zwykle fertygację, bo zwiększają się potrzeby wodne krzewów. Na początku więcej podaje się nawozów azotowych, najlepiej w formie amonowej, bo ta jest preferowana przez borówkę. Forma saletrzana nie powinna być całkowicie eliminowana, ale warto zwrócić uwagę na wartość pH podłoża. Dzięki podawaniu formy amonowej regulujemy także odczyn. Okres kwitnienia – podajemy nawozy z przewagą fosforu. W późniejszym okresie, dorastania i dojrzewania owoców warto postawić na nawozy z przewagą potasu, co ma znaczenie także dla uzyskania odpowiedniego smaku owoców.

Jak doradca nie zalecam specjalnie nawożenia dolistnego borówki wysokiej. Warto pamiętać o nawozach dostarczanych dolistnie w wypadku wystąpienia ostrych niedoborów, np. mikroelementów, takich jak siarka czy mangan. W standardowym programie nawożenia na sezon nie planujemy dostarczania nawozów dolistnie. Rekomendujemy raczej dostarczanie składników pokarmowych przez system korzeniowy. W przypadku innych gatunków w okresie dojrzewania owoców praktykowane jest dokarmianie roślin wapniem, nie jest to konieczne dla borówki wysokiej.

– Czy po zbiorze owoców warto podawać jakieś nawozy? Czy są specjalne rekomendacje dla borówki wysokiej?

W niektórych gospodarstwach jest problem z jakością wody do fertygacji. O ile w szklarniach najczęściej plantatorzy inwestują w wysokiej klasy systemy do filtrowania, to w uprawach tunelowych takich nakładów nikt nie ponosi. W sezonie często okazuje się, że system nawadniania nie działa odpowiednio sprawnie. Przyczyną jest to, że woda jest mocno zażelaziona. Ten pierwiastek zapycha kapilary. Dlatego też postawiliśmy na stosowanie polifosforanów, które pozytywnie wpływają na utrzymanie kapilar w dobrej kondycji.

Borówka rośnie w podłożu o niskim pH. Na takiej glebie bardzo trudno jest zagwarantować dobre pobieranie fosforu. W doświadczeniach mamy nawozy polifosforanowe. Chcemy sprawdzić, czy polifosforany dodawane do pożywki fertygacyjnej będące przynosiły wymierny efekt w poprawie jakości pąków, kwitnienia i plonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Monitorować dla redukcji ryzyka

Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących rozwiązania w zakresie monitorowania upraw. Jedna z nich – Gremon System – była wystawcą czerwcowej konferencji w Horst zorganizowanej przez firmę doradczą Delphy. Jakie rozwiązania oferują? Na moje [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet