Budowa szklarni w Rosji pomysłem na zysk?

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Budowa szklarni w Rosji pomysłem na zysk?

Ze względu na zmiany w modelu żywienia Rosjan i na embargo, które ich dotyka, rząd rosyjski kładzie coraz większy nacisk na uniezależnienie się od importu. Z tego m.in. powodu 20. października odbyło się międzynarodowe webinarium na temat możliwości inwestowania firm krajów Europy Zachodniej i Centralnej w budowę szklarni w Rosji.

uprawa pomidora malinowego

Aleksander Tkaczow, rosyjski minister rolnictwa przedstawił pięcioletni plan rozbudowy przemysłu szklarniowego w Rosji, zakładający wybudowanie 4700 ha szklarni do 2020 roku. Na ten cel Kreml przeznaczył 3 miliardy dolarów. Prowadząca webinarium stwierdziła jednak, że ten plan jest niewykonalny. Natomiast Rosjanie przyzwyczaili się, do dostępności warzyw sezonowych poza sezonem i dlatego w miesiącach zimowych wymagają dostaw świeżych warzyw.

Podczas webinarium Maria Ivasenko, dyrektorka projektów i technologii upraw, przedstawiła postępy budowy nowych obiektów szklarniowych na terenie Rosji. W 2015 r. postawiono tylko 200 ha szklarni. Do końca 2016 r.  powinno powstać 250 ha nowych obiektów, a w 2017 r. zakładane jest wybudowanie kolejnych 350 ha. Kreml zainwestował do tej pory 24 miliardy rubli w 170 obiektów.— Jak zapewne zauważyliście, plany rządu nie zostaną zrealizowane w terminie  — informowała M. Ivasenko.

Do tej pory warzywa z importu stanowiły od 56 do 67% spożywanych w Rosji. Rosjanie zaczęli też wymagać by warzywa sezonowe były dostępne przez cały rok, tak jak ma to miejsce w Europie Zachodniej. Coraz wyższe wymagania konsumentów i opóźnienie budowy rządowych kompleksów szklarniowych mogą być szansą dla  zagranicznych producentów na korzystne inwestycje.

W rejonie Wołgi oraz w Północnokaukaskim i Południowym Okręgu Federalnym warzywa są najłatwiej dostępne i na jednego mieszkańca produkcja wynosi 7,8 kg warzyw szklarniowych rocznie. Natomiast najmniej warzyw spożywa się w Okręgach Federalnych Uralskim, Centralnym i Dalekowschodnim. Wysokie ceny za warzywa można uzyskać w rejonach dużych aglomeracji, takich jak Moskwa czy Petersburg.

– W Rosji musi zostać wybudowane dodatkowe 2000 ha nowoczesnych szklarni, oprócz tych fundowanych przez rząd, by import warzyw nie był konieczny. – Informowała M. Ivasenko. –  Należy też pamiętać, że w Rosji znajduje się też 600 ha bardzo starych szklarni, które wkrótce przestaną funkcjonować. – Rejonem, który najbardziej wymaga wybudowania nowych obiektów jest Centralny Okręg Federalny – powinno w nim powstać 650 ha szklani.

W Rosji w ostatnich latach wzrósł popyt na pomidory i zapotrzebowanie na to warzywo ciągle rośnie. Największą popularnością wciąż jednak cieszą się ogórki, które stanowią 60% wszystkich upraw pod szkłem.

Prezes zarządu projektu „Samurskaya Valley” Ruslan Asvarov podczas webinarium nakreślił możliwości uprawy warzyw w republice Dagestanu. — Dagestan ma niezaprzeczalnie największe szanse by stać się nowym sercem warzywniczym Rosji — mówił prelegent. — Obecnie w tym rejonie produkowane są 250 tys. ton warzyw w tym pomidorów i ogórków.

R. Asvarov namawiał do inwestycji w obszarze położonym nad rzeką Samur, która stanowi granicę Rosji i Azerbejdżanu. — Ten rejon Dagestanu jest atrakcyjny z kilku powodów. Panuje w nim łagodny i ciepły klimat, słonecznych dni w roku jest ponad 300 oraz znajduje się w nim wiele źródeł termalnych, które mogą posłużyć jako alternatywne źródła energii — informował prelegent. Wszystkie te walory mogą spowodować, że zysk netto może wynieść dodatkowe 20% z każdego zainwestowanego euro.

Webinarium było częscią forum Agro Greenhouse Complexes Russia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet