Doświetlanie hybrydowe w uprawie pomidorów – nowy projekt w Anglii - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Doświetlanie hybrydowe w uprawie pomidorów – nowy projekt w Anglii

W gospodarstwie szklarniowym Sandylands położonym w miejscowości Evesham Worcs w Wielkiej Brytanii holenderska firma Certhon ukończyła budowę i wyposażenie nowoczesnej szklarni o powierzchni 8730 m2. Prowadzona będzie w niej uprawa pomidorów z doświetlaniem hybrydowym.

Sandylands to rodzinna firma, jedno z największych gospodarstw szklarniowych należących do Stowarzyszenia Brytyjskich Producentów Pomidorów. Certhon nie tylko wybudował tę szklarnię, ale był także wykonawcą wszystkich technicznych instalacji. Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że szklarnia jest wyposażona w instalację do doświetlania hybrydowego – lampy diodowe (LED) do doświetlania międzyrzędowego (110 µmol) połączone z wysokoprężnymi lampami sodowymi SON-T (105 µmol). Ta nowoczesna instalacja ma zapewniać wiele korzyści: będzie pozwalała na prowadzenie całorocznej uprawy doświetlanej, w której przez cały sezon możliwe będzie uzyskiwanie plonu o wyrównanej, wysokiej jakości i większych dochodów z produkcji. Dzięki wykorzystaniu w uprawie oświetlenie diodowego (LED) możliwe jest utrzymanie aktywności roślin przez cały sezon – również w okresie zimowym i podczas ciemnych dni w pozostałych porach roku.

Ze względu na wysoką efektywność doświetlania hybrydowego z wykorzystaniem wspomnianych wyżej źródeł światła koszty energii elektrycznej można będzie obniżyć o około 10%. Dodatkową korzyścią ma być zmniejszenie problemów z nadmiernym nagrzewaniem się lamp, co pozwoli ograniczyć wietrzenie szklarni i zmniejszyć zużycie energii. Ponadto pewne ilości ciepła emitowane przez lampy diodowe do doświetlenia międzyrzędowego mają umożliwić ograniczenie ogrzewania rurą wegetacyjną. Z tych względów – dzięki m.in. ograniczeniu zużycia energii – projekt dobrze wpisuje się w promowany ostatnio nurt ogrodnictwa zrównoważonego.

1 komentarz do “Doświetlanie hybrydowe w uprawie pomidorów – nowy projekt w Anglii

  1. Pingback: Z wizytą w Improvement Center | Pod OsłonamiPod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet