Doświetlanie hybrydowe w uprawie pomidorów – nowy projekt w Anglii - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Doświetlanie hybrydowe w uprawie pomidorów – nowy projekt w Anglii

W gospodarstwie szklarniowym Sandylands położonym w miejscowości Evesham Worcs w Wielkiej Brytanii holenderska firma Certhon ukończyła budowę i wyposażenie nowoczesnej szklarni o powierzchni 8730 m2. Prowadzona będzie w niej uprawa pomidorów z doświetlaniem hybrydowym.

Sandylands to rodzinna firma, jedno z największych gospodarstw szklarniowych należących do Stowarzyszenia Brytyjskich Producentów Pomidorów. Certhon nie tylko wybudował tę szklarnię, ale był także wykonawcą wszystkich technicznych instalacji. Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że szklarnia jest wyposażona w instalację do doświetlania hybrydowego – lampy diodowe (LED) do doświetlania międzyrzędowego (110 µmol) połączone z wysokoprężnymi lampami sodowymi SON-T (105 µmol). Ta nowoczesna instalacja ma zapewniać wiele korzyści: będzie pozwalała na prowadzenie całorocznej uprawy doświetlanej, w której przez cały sezon możliwe będzie uzyskiwanie plonu o wyrównanej, wysokiej jakości i większych dochodów z produkcji. Dzięki wykorzystaniu w uprawie oświetlenie diodowego (LED) możliwe jest utrzymanie aktywności roślin przez cały sezon – również w okresie zimowym i podczas ciemnych dni w pozostałych porach roku.

Ze względu na wysoką efektywność doświetlania hybrydowego z wykorzystaniem wspomnianych wyżej źródeł światła koszty energii elektrycznej można będzie obniżyć o około 10%. Dodatkową korzyścią ma być zmniejszenie problemów z nadmiernym nagrzewaniem się lamp, co pozwoli ograniczyć wietrzenie szklarni i zmniejszyć zużycie energii. Ponadto pewne ilości ciepła emitowane przez lampy diodowe do doświetlenia międzyrzędowego mają umożliwić ograniczenie ogrzewania rurą wegetacyjną. Z tych względów – dzięki m.in. ograniczeniu zużycia energii – projekt dobrze wpisuje się w promowany ostatnio nurt ogrodnictwa zrównoważonego.

1 komentarz do “Doświetlanie hybrydowe w uprawie pomidorów – nowy projekt w Anglii

  1. Pingback: Z wizytą w Improvement Center | Pod OsłonamiPod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet