PODosłonami.pl
Fitomonitoring z użyciem smartfona, ubezpieczenia upraw pod osłonami
W czasie jesiennych seminariów dla producentów warzyw szklarniowych poruszano wiele tematów, nie tylko bezpośrednio dotyczących uprawy, ale na pewno znacznie ją ułatwiających. Takim rozwiązaniem może być aplikacja Plant You Grow ułatwiająca prowadzenie fitomonitoringu. W produkcji szklarniowej na skalę towarową warto także pomyśleć o ubezpieczeniu, które w razie wystąpienia poważnych problemów może dać finansowe zabezpieczenie.
Czytaj dalej...
Pomiary łatwiejsze w aplikacji
– W krajach zachodniej Europy pojawia się wiele platform cyfrowych do monitorowania upraw. Dlatego też i w Polsce pojawił się pomysł, aby taka platforma powstała. Projekt już był testowany w kilku obiektach szklarniowych w tym roku. Aplikacja jest dostępna na urządzenia mobilne, dostępna w sklepach z aplikacjami – przekazał Wojciech Juńczyk. Prelegent zaprezentował opracowaną w ramach start-upu aplikację Plant You Grow dla producentów pomidorów szklarniowych. Ma ona na celu przyspieszenie i ułatwienie zarówno pomiarów roślin prowadzonych w ramach fitomonitoringu, jak i dostarczenie szybkiej analizy tych danych. Raport jest dostępny zaraz po wykonaniu pomiarów w przystępnej formie na tablecie lub w telefonie komórkowym. Parametry pomiarowe obejmują: przyrost roślin i głębokość kwitnienia, grubość łodygi, kwitnące grona i pomiary owoców w gronie. Na podstawie zestawienia pomiarów algorytmy aplikacji umożliwiają ocenę wzrostu i rozwoju roślin. Aplikacja daje także możliwość połączenia z komputerem klimatycznym i w ten sposób daje ogrodnikom możliwość zestawienia danych pomiarowych z przebiegiem warunków klimatycznych w obiekcie.
Ubezpieczenie upraw – czy warto?
Michał Kłobus (AgroRisk) stwierdził, że ubezpieczanie upraw to temat poruszany zbyt rzadko w dyskusjach z producentami. Zdaniem prelegenta, powinno zapewniać bezpieczeństwo wtedy, kiedy jest niezbędne. W Polsce ubezpieczenia oferowane przez GartenBau Versicherung są sprzedawane przez agencje AgroRisk. W przypadku szkody w szklarni koszt szkody jest rozkładany na 14,5 tys. Ubezpieczonych podmiotów. Firma działa w wielu krajach europejskich, głownie w krajach Beneluksu, Francji, w Niemczech. Ubezpieczane są m.in. konstrukcje, pokrycie, kurtyny, automatyka sterowania klimatem i urządzenia grzewcze, ponadto także instalacje i hale, biurowce, magazyny. – Polisa zapewnia ubezpieczenie na wypadek wystąpienia gradu, huraganu, naporu śniegu i lodu. Ulewny deszcz to także problem. Pożar może dokonać szkód – przekazał M. Kłobus. – Należy pamiętać, że nieprzewidywane okoliczności pogodowe mogą całkowicie zniszczyć infrastrukturę obiektu. Jeszcze większym problemem może być także to, że w zniszczonym obiekcie nie może odbywać się produkcja, co uniemożliwia dostawy i wywiązanie się z kontraktu z odbiorcą. Odszkodowanie obejmuje utracony zysk, a nie tylko pokrycie napraw powstałych szkód – informował dalej prelegent. – Odszkodowanie obejmuje także utracony potencjalny zysk. Pokrywane są koszty naprawy lub odbudowy do wysokości sumy ubezpieczenia, niema żadnych dodatkowych limitów, obejmuje też prace własne. Dodatkowo – jak przekazał M. Kłobus – z polisy zostaną pokryte inne koszty, jak uprzątniecie miejsca szkody, rozbiórkę, usunięcie i składowanie odpadów, przemieszczanie i ochronę, wzrost cen, ograniczenia urzędowe, a także działania związane z ochrona środowiska, usuwanie zanieczyszczeń gleby, koszty odtworzenia dokumentacji i koszty odtworzenia danych.

Jagodowe Trendy 2023 – problemy na rynku owoców, nowe odmiany malin i jeżyn, ochrona roślin
Konferencja „Jagodowe Trendy” w tym roku odbyła się 24-25 listopada w Kraśniku. Pierwszego dnia frekwencja była wysoka ze względu na dyskusję o problemach na rynku owoców kierowanych do przetwórstwa. Owoce deserowe, także te spod osłon, [...]