Gorący czas poinsecji - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Gorący czas poinsecji

W rodzinnym gospodarstwie ogrodniczym pp. Niemczewskich w podkrakowskich Zielonkach trwa szczyt sprzedaży „gwiazd betlejemskich”. Jak co roku, trwa ona bardzo krótko – rusza na dobrą sprawę dopiero około 15 grudnia – i stanowi dla producentów tych roślin duże wyzwanie. Tym razem pogoda sprzyja handlowi. Była też korzystna w trakcie jesiennej uprawy.

Tomasz Niemczewski określa tegoroczny sezon handlu poinsecją jako korzystny dla jego gospodarstwa ogrodniczego (z prawej odmiana ‘Flame’)

Ogród Niemczewskich – bo taka jest obecnie nazwa firmy, która od ubiegłego roku prowadzi przy zakładzie szklarniowym centrum ogrodnicze – kieruje poinsecje głównie do supermarketów. We własnym centrum sprzedaży detalicznej zbywa ok. 10% tych roślin (w sezonie wiosennym, kiedy króluje „rabatówka” pp. Niemczewscy sprzedają u siebie aż 1/3 produkcji).

W gospodarstwie tym dominują odmiany poinsecji (a właściwie wilczomlecza pięknego – Euphorbia pulcherrima) z grupy Premuim. Tomasz Niemczewski chwali ją za intensywne krzewienie się roślin, które ponadto nie mają tendencji do gubienia liści, gdy uprawiane są w zagęszczeniu, nie rozłamują się, mają zwarty pokrój. Grupę Premium (z dominującą odmianą ‚Premium Red’ o czerwonych przykwiatkach), która jednak jest nieco za wczesna w warunkach naszego „późnego” rynku, uzupełnia się innymi odmianami.

W najwcześniejszych dla tego gospodarstwa terminach uprawy poinsecji, czyli z końcem czerwca, sadzi się ukorzenione sadzonki odmiany ‚Freedom Red’, która jest wciąż bardzo lubiana np. w Krakowie (za okazałe czerwone przykwiatki). Z tej silnie rosnącej odmiany przygotowuje się m.in. duże okazy.

Pod względem koloru wyróżnia się też odmiana ‚Flame’ (o ognisto czerwonych przykwiatkach), której dodatkową zaletą jest – jak stwierdza pan Tomasz – niezłe krzewienie się.

Z czerwonych ma też w asortymencie ‚Prestige Early’ – odmianę tę uprawia w krótkich cyklach, zaczynając w 35. tygodniu. Uzupełnieniem, jeśli chodzi o tę podstawową barwę poinsecji, są: ‚Christmas Eve’, ‚Christmas Beauty’, ‚Early Millenium’.

Odmiany o białych przykwiatkach w Ogrodzie Niemczewskich w 2013 r. to: ‚Polar Bear’ (najładniejsza, zdaniem p. Tomasza), ‚Cortez White’ i ‚Premium Polar’ i ‚Premium White’, o różowych – ‚Premium Pink’, a o bordowofioletowych – ‚Cortez Burgundy’.

Jeśli chodzi o dwubarwne kreacje, w uprawie znalazły się w tym roku: ‚Ice Punch’ (bardzo oryginalna, ale silnie rosnąca odmiana o niepowtarzalnym rysunku na czerwono-białych przykwiatkach), ‚Premium Ice Crystal’ (o mniej wyrazistym, kremowo-ciemnoróżowym rysunku), ‚Premium Marble’ (o charakterystycznych, „marmurkowych”, kremowo-różowych przykwiatkach), ‚Primero Glitter’ (o „piegowatych”, niejednakowo nakrapianych, karminowo-białych przykwiatkach).

Rośliny produkuje się głównie w doniczkach o średnicy 12 cm (rozkrzewione, z co najmniej 4 kwiatostanami) oraz w 10-, 10,5- i 11-centymetrowych (mniejsze poinsecje, prowadzone na 1 pęd). Uzupełnieniem są około metrowej wysokości, drzewkowate formy w pojemnikach 19-21-centymetrowych, uzyskiwane w wyniku mniej więcej 6-miesięcznej uprawy z użyciem giberelin. Na potrzeby niewielkiej grupy klientów przygotowuje się też, niedługo przed sprzedażą 3-elementowe „miksy”, sadząc do jednej misy trzy odmiany o różnych kolorach przykwiatków.

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet