Grudnik, czyli Schlumbergera – symbol duńskiego kwiaciarstwa

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Grudnik, czyli Schlumbergera – symbol duńskiego kwiaciarstwa

Grudnik, tak zwany kaktus Bożego Narodzenia, zgodnie ze swoimi polskimi nazwami zakwita zimą, w warunkach krótkiego dnia. W Polsce produkowany jest sporadycznie, choć stanowi u nas tradycyjną ozdobę wnętrz, zwłaszcza niezbyt mocno ogrzewanych i nie za ciemnych. Natomiast w Danii pozostaje jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych i sławnym tamtejszym towarem eksportowym. Szlumbergera zajmuje w tym kraju 6. pozycję w rankingu najważniejszych roślin doniczkowych – rocznie Duńczycy produkują ponad 7 mln grudników. Zajmują się też hodowlą nowych odmian gatunku Schlumbergera sp.

Czytaj dalej...
Gartneriet Thoruplund_Schlumbergera_okaz kwitnacy

Duńskiej produkcji grudnik (Schlumbergera), czyli kaktus bożonarodzeniowy, fot. A. Cecot

Nowoczesne odmiany „dla Ciebie”

Jednym z najbardziej znanych dostawców szlumberger jest przedsiębiorstwo Gartneriet Thoruplund A/S z Odense, należące do rodziny Andersenów, które rocznie sprzedaje 2,5 mln tych roślin. Założone zostało w 1946 roku przez rodziców obecnego seniora rodu Jørgena Andersena, który obecnie koncentruje się na hodowli nowych odmian, a zarządzanie firmą powierzył młodemu pokoleniu – Bodil Johansen i Jacobowi Andersenowi.

Oferują oni te rośliny pod marką Thor®, podobnie jak inne epifityczne kaktusy o płaskich, członowanych pędach – z rodzaju Rhipsalidopsis (0,6 mln szt. rocznie, na kwitnienie wiosną). Oprócz tego, uprawiają doniczkowe dzwonki (Campanula) – także będące symbolami duńskiego przemysłu roślin ozdobnych. Wszystkie swoje produkty gospodarstwo Thoruplund opatruje znakiem firmowym (logo) FLOWERS for you® („Kwiaty dla Ciebie”), które kierowane jest do finalnych klientów.

Ma ono w swoim asortymencie 14 odmian grudnika, w tym większość – nowej generacji, którą wyróżniają bardziej zwarty pokrój roślin oraz mniejsze, ale liczniejsze człony pędowe („liście”). Należą do niej m.in. odmiany ‘Isabella’ i ‘Kiri’ o czerwonych kwiatach, ‘Livia’ – o białych czy ‘Hiro’ – o różowopurpurowych. Jak informuje Jørgen Andersen, pracuje nad otrzymaniem mieszańca o żółtych kwitach. Tymczasem może się pochwalić kreacją o symetrycznych, choć tradycyjnie zabarwionych kwiatach (u rodzaju Schlumbergera są one z natury niesymetryczne).

Rośliny uprawiane są w doniczkach o średnicy 6-15 cm i przed spedycją pakowane do markowych rękawów w barwach nawiązujących do koloru kwiatów danej odmiany. Towary trafiają na krajowy rynek, a także są eksportowane.

 Sadzonki z Wietnamu i robot z Holandii

Łącznie gospodarstwo dysponuje w Danii powierzchnią 5,8 ha pod osłonami, z czego większość przypada na uprawę dzwonków. Firma zajmuje się nie tylko produkcją finalnych, kwitnących roślin, ale oferuje też sadzonki, przeznaczone do dalszej uprawy.

Mateczniki szlumbergery prowadzi głównie w Wietnamie, ale również w Turcji. Sadzonki, które docierają do centrali firmy w Danii, umieszczane są następnie w doniczkach Ellepot – przede wszystkim za pomocą robota Steenbek (holenderskiej konstrukcji), który kosztował ok. 1 mln DKK, czyli ok. 135 000 euro, i używany jest także w przypadku dzwonków. Jego wydajność wynosi 2500 sadzonek/godz. i jest 2,5 razy większa w porównaniu z pracą ręczną (która w Danii jest bardzo droga). Jak podkreśla Jørgen Andersen, zaletą maszyny jest nie tylko tempo, ale również powtarzalność – wszystkie sadzonki umieszczane są dokładnie na tej samej głębokości. Na razie urządzenie wykorzystywane jest przez 7 godzin dziennie, ale przewiduje się, że być może całkowicie zastąpi pracę ludzką i będzie eksploatowane przez całą dobę.

Szlumbergera wymaga długotrwałej uprawy – od sadzonkowania (w X, XI) do sprzedaży roślin z nabrzmiałymi pąkami kwiatowymi upływa rok.

Oszczędności i integrowana uprawa

Podobnie jak w kilku innych duńskich gospodarstwach szklarniowych, także i tu działają izraelskie osuszacze powietrza z firmy Agam, pod nazwą VLHC (Ventilated Latent Heat Converter), które pochłaniają parę wodną z przestrzeni, w której uprawiane są rośliny, i zamieniają ją w wodę oraz ciepłe powietrze. Pozwalają na 30-procentową oszczędność opału (węgiel i gaz), a ponadto, jak zapewnia J. Andersen, pochłaniają zarodniki chorobotwórczych grzybów (np. Botrytis cinerea). Poprawiają tym samym zdrowotność plantacji – zwłaszcza wrażliwych na patogeny dzwonków.

Od kilku lat prowadzi się integrowaną uprawę roślin, w której – oprócz VLHC – wykorzystywane są tablice wskaźnikowe (co tydzień sprawdza się liczebność odłowionych szkodników) oraz biologiczną ochronę: we współpracy z firmą Biobest (stosowany jest m.in. Hypoapsis-System). Walka chemiczna ogranicza się do okresowych zabiegów przeciwko wciornastkom i ziemiórkom, będących najgroźniejszymi szkodnikami w towarowej produkcji kaktusów.

Uprawa jest sterowana, tak by rośliny zakwitały w określonych terminach, a więc wymaga kapitałochłonnego doświetlania fotoperiodycznego (a dodatkowo – asymilacyjnego). Właściciele wymieniają w tym roku lampy na bardziej oszczędne, tak by o 1/3 ograniczyć koszty tego zabiegu.

Nie tylko róże

Firma Rosa Danica z Marslev znana jest z dużej produkcji róż doniczkowych (13 mln rocznie) – odmian hodowli Kordesa. Uzupełnieniem są dzwonki (Campanula) oraz grudniki (Schlumbergera). Te ostatnie wprowadzono do uprawy w 2011 r., przejmując asortyment firmy Rhodes A/S. Obecnie oferowane jest 6 odmian – pod marką Brazil Tendenza® – i kontynuowana jest hodowla nowych odmian. Produkuje się 1,2-1,3 mln grudników rocznie.

Właściciel przedsiębiorstwa Rosa Danica, Torben Moth Madsen podkreśla, że udało się skrócić czas produkcji szlumbergery o 1/3, do 26 tygodni. Oprócz masowego towaru (roślin w doniczkach 6-centymetrowych), uprawia się większe okazy, które kierowane są głównie do kwiaciarń i pozycjonowane na rynku prezentów. Taki towar cieszy się szczególną popularnością w kwiaciarniach Szwecji i Szwajcarii.

 

 

3 komentarze do Grudnik, czyli Schlumbergera – symbol duńskiego kwiaciarstwa

 1. Kempny
  / Odpowiedź

  witam,dlaczego grudnik przestaje kwitnąć jak się go podlewa,zrzuca kwiaty,nie wiem jak je podlewać aby czuła się dobrze

 2. Lars Peder Rasmussen
  / Odpowiedź

  Witaj Kempny, do kwitnięcia – wypuszczania pąków potrzeba ciepła, jak i ciemności, na światło dziennie wystarczy wystawiać na 4-5 godzin, później mogą stać w kompletnej ciemności, dzięki temu zaczną wypuszczać pąki. Jak już będą pąki – wówczas normalne światło dzienne i ciepło wystarczą do tego, by pąki – kwiaty rozkwitały.
  Podlewanie „normalne”, nie za dużo, nie za mało, bardziej chodzi o odpowiednie warunki (ciemność).

 3. Pingback: Minimalizm i rozmach w produkcji roślin ozdobnych w Danii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet