PODosłonami.pl

Jak utrzymać długi sezon w uprawie truskawek?

Jedynym sposobem na wydłużenie produkcji owoców truskawek i tym samym wydłużenie sezonu ich podaży jest odpowiedni dobór odmian i terminu sadzenia. O tym, jak minimalizować przerwy w zbiorach i dostawach truskawek do odbiorców można było dowiedzieć się podczas konferencji BerryCon na początku tego roku. „Przepis na sukces” przedstawił Jan Robben (Flevo Berry, Holandia).

Czytaj dalej...
Plonowanie odmiany Hademar w tunelu (fot. DŁB)

Plonowanie odmiany Hademar w tunelu (fot. D. Łabanowska-Bury

Co zrobić w tunelach, aby uzyskać bardziej wyrównane zbiory?

Najczęściej producenci wykorzystują w tym celu różne terminy sadzenia, różnicują odmiany truskawek i wykorzystują różne typy sadzonek. To wszystko pozwala na równomierne rozłożenie pracy w gospodarstwie w ciągu całego sezonu.

W tunelach nasadzenia truskawek prowadzi się zazwyczaj wykorzystując sadzonki różnego typu – mogą to być sadzonki doniczkowane, sadzonki w dwóch wielkościach (tray i mini-tray), sadzonki świeże (zielone) lub sadzonki frigo – przechłodzone.

De Kemp  do art. jak utrzymać długi sezon w truskawce

Holenderska hodowla

Flevo Berry jest niezależną firmą specjalizującą się w hodowli truskawki. Celem firmy jest ulepszenie technologii produkcji truskawek. Motto, jakim firma się kieruje brzmi: wszystko zaczyna się od odmiany, która powinna idealnie pasować do sposobu uprawy roślin. Hodowcy FlevoBerry pracują nad wytworzeniem takich odmian truskawki, które od plantatora wymagają niewielkich nakładów. – Szukamy odmian, które mają mniejsze zapotrzebowanie na nawozy, mogą być uprawiane z mniejszą liczbą zabiegów ochrony roślin lub przy całkowitym wyeliminowaniu chemicznych środków ochrony, są łatwe w produkcji, a owoce szybko się zbiera. Chodzi o odmiany z doskonałą wydajnością i bez kompromisów w zakresie smaku i aromatu. Mówiąc wprost: hodujemy lepsze truskawki – mówił prelegent. Informował, że program hodowlany Flevo Berry rozpoczął się w 1999 roku we Flevoplant i z czasem ewoluował. To, co zaczęło się od rosnącego niezadowolenia z jakości i braku innowacji odmianowych, wkrótce przerodziło się w wysiłki mające na celu umożliwienie całorocznej uprawy truskawek. Jest to jeden z powodów, dla których firma jest dzisiaj jednym z wiodących hodowców nowych odmian truskawek w Europie.

– Wraz z wprowadzeniem nowych odmian, takich, jak Favori i Sonsation, zmieniliśmy nieco podejście do ochrony roślin, gdyż te dwie odmiany okazały się dość odporne na choroby. Zakazaliśmy stosowania chemicznych środków ochrony roślin na poletkach objętych programem hodowlanym. Obecnie tylko najsilniejsze, najbardziej odporne odmiany przejdą proces selekcji. Pozwala nam to wprowadzać nowe odmiany wspierające bardziej zrównoważoną uprawę truskawki. Od 2019 r. umożliwienie zrównoważonej uprawy truskawek jest jednym z głównych czynników napędzających naszą firmę – mówił Jan Robben.

Jan Robben (fot. A. Wize)

Jan Robben (fot. A. Wize)

Co nowego w doświadczeniach?

Firma FlevoBerry ma w ofercie około 15 odmian. Prelegent przedstawił kilka najciekawszych propozycji, które jego zdaniem mogą pozwolić na wydłużenie sezonu zbioru i podaży truskawek. W przeciwieństwie do odmian czerwcowych, które mają zdefiniowaną fazę wegetatywną i generatywną, odmiany powtarzające owocowanie nieustannie balansują między fazami wegetatywną a generatywną. Ponieważ te etapy wzrostu można w pewnym stopniu kontrolować, wskazane jest zawsze znaleźć najbardziej odpowiednią równowagę dla każdej odmiany.

Truskawka Florice

Nową propozycją firmy, dzięki której można minimalizować przerwy w zbiorach owoców jest Florice (C13-115-12). Jest to odmiana powtarzająca owocowanie, która bardzo dobrze wiąże kwiaty i charakteryzuje się bardzo wysoką jakością pyłku. Dzięki temu odmiana wydaje bardzo atrakcyjne, duże owoce. Wyniki doświadczeń prowadzonych w kilku lokalizacjach i obiektach, m.in. w Proefcentrum Hoogstraten, Auweiler, Delphy i u kilku szkółkarzy pokazały wysoką jakość i wydajność nowej odmiany. Z punktu widzenia plonowania najlepsze efekty uzyskano, gdy produkcję rozpoczynano z sadzonki doniczkowanej wielokoronowej. Dzięki temu pierwszy zbiór był wydłużony, a przerwa między kolejnym zbiorem znacznie skrócona. Czas zbioru przypadał pomiędzy plonowaniem odmian Hademar i Favori. Testy wykazały, że odmiana Florice jest bardzo spójna pod względem smaku i aromatu, a także wydajności przez cały sezon. Owoce mają wyraźny kształt porównywalny do owoców odmian czerwcowych takich jak na przykład Sonsation. Odmiana Florice ma średnio pięć kwiatów na kwiatostan. Jest to jeden z powodów, dla których w porównaniu z innymi odmianami powtarzającymi owocowanie, Florice jest w stanie utrzymać wielkość owoców przez cały sezon. Duże truskawki są łatwe do zebrania i niewrażliwe na obicia i uszkodzenia. W rezultacie szybkość zbioru może być bardzo wysoka. Truskawki Florice nadają się do sprzedaży bezpośredniej i detalicznej.

Plonowanie odmiany Hademar w tunelu (fot. DŁB)

Plonowanie odmiany Hademar w tunelu (fot. D. Łabanowska-Bury)

W testach Florice była porównywana do odmian Favori i Florentina. Okazało się, że wygrywa z tymi dwiema odmianami pod względem wyglądu – owoce są bardziej błyszczące, wybarwienie bardziej atrakcyjne. W badaniach Florice wykazała się nie tylko wyższym plonowaniem, ale także wyższym udziałem owoców I klasy jakościowej.

Owoce Florice

Owoce Florice (fot. D. Łabanowska-Bury)

Florice w różnych systemach uprawy

W 2023r. firma Flevo Berry zleciła jeszcze więcej testów u ogrodników – aż w 35 lokalizacjach, wyprodukowanych było dużo więcej sadzonek doniczkowych niż rok wcześniej. Nową odmianę testowano w rożnych systemach uprawy, m.in. w szklarniach i tunelach. Odmiana ta była nawożona i nawadniana w takim samym reżimie, jak inne uprawiane standardowo odmiany (Favori, Lady Emma i Florentina). Okazało się jednak, że istnieją różnice w plonowaniu. Florice wydawała bardzo wysokiej jakości owoce do końca pierwszego rzutu, później wytwarzała dużo kwiatów i rozłogów. W przypadku tych producentów, którzy prowadzili bardziej intensywną pielęgnację, usuwali więcej liści, a także ograniczyli nawożenie azotowe, rozłogów było znacznie mniej. Kolejny zbiór był również bardzo intensywny.

Zasada obowiązująca przy odmianie Florice to, że im większa sadzonka, tym większy pierwszy zbiór owoców. Dodatkowo prelegent zwrócił uwagę, że Florice to odmiana, która wymaga światła oraz innej strategii nawadniania – nie należy jej nawadniać później, niż o godzinie 16-tej, nawet w ciepłe dni. W pochmurne dni można trzymać się zasady nawadniania najpóźniej o godzinie 13-tej. Prelegent zwrócił uwagę na konieczność codziennej ręcznej kontroli wilgotności substratu, a w przypadku zbyt niskiego wyniku, na konieczność dodatkowego nawadniania. Podobnie jak w przypadku innych odmian powtarzających owocowanie, także w przypadku Florice, nawadnianie jest niezbędne do generatywnego rozwoju rośliny.

Nawadnianie musi być kontrolowane dla optymalizacji wzrostu generatywnego odmian powtarzających owocowanie

Nawadnianie musi być kontrolowane dla optymalizacji wzrostu generatywnego odmian powtarzających owocowanie (fot. D. Łabanowska-Bury)

Odmiana Florice w porównaniu z Favori

W doświadczeniu w 2023 Florice była porównywana z odmianą Favori. Obie mają podobne wyniki pod względem smaku owoców – stopień Brix na poziomie 9. Florice jednak jest lepiej przystosowana do uprawy w szklarni i wygrała z odmianą Favori pod względem wytrzymałości na wysoką temperaturę. Pomimo, iż owoce Favori są dość odporne i stanowią dobry wybór do uprawy pod osłonami, to jednak Florice jest najbardziej ze wszystkich odmian hodowli Flevo Berry odporna na mączniaka prawdziwego. W przypadku Florice okazało się także, że lepsze efekty uzyskano w przypadku wcześniejszego zakładania plantacji z sadzonek świeżych.

Jan Robben omówił także nowy numer hodowlany Flevo Berry – 11-087-30, który ma być alternatywą dla Floriny. Nowość jest bardzo odporna na mączniaka prawdziwego i Phytopthora cactorum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podczas konferencji Doradcy Jagodowego wiele pytań na stoisku Boryna dotyczyło odmian truskawki

Jakie odmiany truskawki do tunelu sadzić?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, kto będzie odbiorcą towaru, jaki uda się wyprodukować i od tego, co jest w danym gospodarstwie opłacalne i przynosi zyski. Temat [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet