ogórki brodawkowe - uprawa, odmiany, prowadzenie roślin

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020

Ogórki brodawkowe – jak zmaksymalizować zysk w uprawie?

Ogórki brodawkowe, określane często także jako ogórki partenokarpiczne (co jest bardzo nieprecyzyjne, bo wszystkie odmiany ogórka pod osłony – również o gładkiej skórce – są partenokarpiczne), a potocznie nazywane „kolką”, są jednymi z ulubionych warzyw Polaków. Od kilku lat uprawa ogórków tego typu pod osłonami cieszy się dużą popularnością. Spod osłon można uzyskać plon wczesny, gdy możliwe jest uzyskanie dobrych cen i wysoką jakość owoców. Jednym z kluczowych czynników powodzenia w uprawie ogórków brodawkowych jest dobór odmian – powinny mieć korzystne cechy z „uprawowego punktu widzenia”, a także cieszyć się uznaniem handlowców i konsumentów.

Owoce ogórka Severin są regularnego, cylindrycznego kształtu

Owoce ogórka Severin są regularnego, cylindrycznego kształtu

Kiepskie warunki uprawy, dobre notowania

W tym sezonie ogrodnicy, którzy uprawiają ogórki brodawkowe nie powinni narzekać na ich dotychczasowe ceny. Po połowie maja na Rynku Hurtowym w Broniszach ogórki tego typu osiągały średnią cenę 7 zł/kg, a ogórki małosolne 13 zł/kg (notowania z 21.05.2021 r.).

Wysoki poziom cen związany jest w dużej mierze z dość niską dotychczas podażą ogórków w tym sezonie. Dotychczasowy przebieg pogody nie sprzyjał uprawie ogórków – mała ilość słonecznych dni, wysoka wilgotność powietrza i niska temperatura wpłynęły na obniżenie plonowania ogórków. Warunki takie sprzyjają z kolei chorobom grzybowym. W tym sezonie wiele kłopotów na plantacjach ogórków sprawiają też szkodniki – głównie wciornastki.

Odmiany ogórka z dużym potencjałem

W trudnych warunkach tegorocznej uprawy dobrze radzą sobie odmiany ogórków brodawkowych z hodowli Enza Zaden.

Bjorn F1

To odmiana przeznaczona do uprawy w obiektach ogrzewanych, z sadzenia od połowy lutego (lub we wcześniejszych terminach, z doświetlaniem asymilacyjnym), dobrze sprawdza się też pod osłonami nieogrzewanymi z nasadzeń wiosennych. Rośliny mają silny system korzeniowy, można je uprawiać na wszystkich rodzajach podłoży, mają dobry wigor i wysoką zdrowotność. Odmiana nie wymaga dużych nakładów pracy na pielęgnację, gdyż jej pędy boczne są krótkie, tzw. generatywne.

Odmiana wyróżnia się wysoką jakością owoców – są one jednolicie wybarwione, intensywnie zielone, bez jasnych smug, przez cały okres uprawy zachowują dużą liczbę brodawek. Owoce są dobrze wypełnione, cylindryczne. Można je zbierać w różnych fazach dojrzałości – krótsze niż 10 cm można przeznaczyć na zaopatrzenie supermarketów lub na produkcję ogórków małosolnych, dłuższe – 12-13-centymetrowe to typowe ogórki sałatkowe. Bjorn intensywnie plonuje przez długi okres uprawy.

Severin F1

Jest to ogórek brodawkowy przeznaczony do uprawy w obiektach nieogrzewanych, na zbiory wiosenne i jesienne. Rośliny mają dobry wigor, ciemne liście. Nie są wrażliwe na wahania temperatury i uprawę w temperaturze niższej od optymalnej, dobrze radzą sobie także w warunkach letnich upałów. Owoce odmiany Severin są ciemnozielone, bez jasnych smug, z dużą liczbą brodawek przez cały sezon. Osiągają ok. 13 cm długości. Odmiana bardzo dobrze zawiązuje owoce, na pędzie głównym tworzy po 1 lub 2 zawiązki w węźle, a na pędach bocznych 2 lub 4 zawiązki w węźle. Jest bardzo plenna i wczesna.

Jak zatem uprawiać ogórki brodawkowe, żeby uzyskać dobre wyniki?

Bernard Zioło, specjalista z firmy Enza Zaden, odwiedził kilka gospodarstw, w których uprawa jest prowadzona na bardzo dobrym poziomie. Relację z tych wizyt zamieszczamy w filmie poniżej.

Zaprezentowany w materiale ogórek odmiany Bjorn z hodowli firmy Enza Zaden został posadzony w ostatnim tygodniu stycznia. Uprawa jest prowadzona w wysokim bloku foliowym, pokrytym podwójną, pompowaną folią. Rośliny są prowadzone w systemie tzw. wysokiego drutu, z opuszczaniem pędu głównego. Utrzymują bardzo dobry wigor, mimo, że ich łodygi są już bardzo długie. Pędy do sznurków są przypinane metalowymi klipsami (co jest lepszym rozwiązaniem niż okręcanie ich wokół sznurków). Kwitnienie utrzymuje się przy 5 liściu od wierzchołka, rośliny mają rozbudowane, intensywnie zielone liście. W węzłach zawiązują się regularnie po 2 lub 3 owoce. Rośliny – zarówno łodygi, jak i liście – są zdrowe. Owoce są równe, cylindryczne, osiągają po 10-11 cm długości, mają żywozielony kolor, bez przebarwień. Zaprezentowana uprawa będzie prowadzona do czerwca. Po jej zakończeniu w jesiennym cyklu produkcji ogrodnik ponownie planuje uprawę ogórków brodawkowych.

Bernard Zioło podkreśla, że uprawa ogórków w systemie wysokiego drutu jest metodą pracochłonną i wymagającą dużej systematyczności, ponieważ pędy – zarówno główny, jak i boczne – szybko przyrastają. Metoda ta ma jednak dużo zalet, najważniejszą jest możliwość uzyskania wysokiego plonu, dobrej jakości przez cały okres produkcji, ponadto plonowanie jest równomierne. Pokrój roślin uprawianych w systemie wysokiego drutu jest przejrzysty – sprzyja to dobremu krążeniu powietrza w łanie roślin, dzięki temu łatwo jest utrzymać wysoką zdrowotność plantacji. W tej metodzie uprawy łatwiej jest również prowadzić zbiory owoców, gdyż dorastają cały czas na tym samym poziomie i nie trzeba ich szukać na różnych poziomach rośliny – jak w uprawie z wyprowadzaniem pędów bocznych.

Druga z plantacji ogórków odmiany Bjorn, jaką prezentuje Bernard Zioło prowadzona jest w wysokich, ogrzewanych tunelach foliowych, rośliny zostały posadzone w podłożu kokosowym na początku kwietnia. Są prowadzone z wyprowadzaniem pędów bocznych – pozostawia się je jednak tylko w górnej części rośliny, a początkowo ogórki prowadzi się na jeden pęd z lekkim opuszczaniem (o 30-40 cm). Dzięki temu uzyskuje się wczesne plonowanie z pędu głównego oraz długi okres zbiorów – latem zbierane są owoce z pędów bocznych. Odmian zawiązuje po 3 lub 4 zawiązki w węźle, owoce dorastają sukcesywnie. Owoce zachowują stabilną długość i jakość owoców przez cały okres uprawy – tak jest w obu omawianych metodach prowadzenia roślin. Owoce ogórka Bjorn można zbierać jako nie w pełni wyrośnięte – takie są przeznaczane na zaopatrzenie wymagających odbiorców z sieci supermarketów, a także po dorośnięciu do typowych dla odmiany rozmiarów – jako ogórki sałatkowe. Nawet po dorośnięciu utrzymują one regularny, równy, cylindryczny kształt i prezentują się bardzo efektownie.

W uprawie tunelowej dobrze sprawdza się także inna odmiana z portfolio firmy Enza Zaden – Severin. Odmiana to zawiązuje po 1 lub 2 owoce w węźle. Ogórki te dorastają do nieco większych rozmiarów niż u poprzednika, osiągają 13 cm długości, są to więc typowe ogórki sałatkowe. Są jednolitej, zielonej barwy, bez przebarwień.  Odmiana nie jest wrażliwa na wahania temperatury – co jest bardzo dobrą cechą przy takim przebiegu pogody, jaki wystąpił tej wiosny. Rośliny wyróżniają się też bardzo dobrą zdrowotnością.

promocja na nasiona ogórka pikling

Dla ogrodników zainteresowanych uprawą odmian ogórków omawianych w artykule mamy dobrą wiadomość – trwa promocja na zakup ich nasion – szczegóły pod tym linkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet