Mini projekt doświadczalny - testy nowych odmian i technologii produkcji truskawek uprawianych w tunelach na zbiór przyspieszony

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Mini projekt doświadczalny

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski ciągle udoskonalają technologię produkcji truskawek w tunelach uprawianych na zbiór przyspieszony. W tym sezonie jeden z pojedynczych obiektów przeznaczyli na mini projekt doświadczalny, prowadzony we współpracy z dr. Zbigniewem Jaroszem z firmy Doradca Jagodowy. Plantatorzy testują nowe odmiany i nowatorskie technologie produkcji, aby w przyszłości produkować jeszcze lepiej i jeszcze wydajniej.

Mini projekt doświadczalny w Gospodarstwie Rolnym Maruszewski

Mini projekt doświadczalny w Gospodarstwie Rolnym Maruszewski

Doświadczenie odmianowe

W tunelu doświadczalnym (Truskawki w tunelach) posadzono kilka nowych odmian, aby przetestować ich jakość, wczesność i wydajność. Do zakładania plantacji wykorzystano sadzonki różnego typu (doniczkowane typu tray plants i plug plants, frigo A+ oraz typu WB), aby ocenić i porównać plonowanie roślin z poszczególnych typów materiału wyjściowego. Wśród testowanych w tym sezonie odmian były: ‘Cory’, ‘Allegro’, ‘Limalexia’, nowa odmiana z hodowli Fresh Forward ‘FE 1711’ (odmiana ma już nadaną nazwę ‚Verdi’) oraz dwie włoskie kreacje ‘Arianna’ i ‘Sandra’ z projektu BerryLAB, dostarczone przez firmę Agribroker. Rośliny posadzono w drugiej połowie lutego. W tunelu testowym stosowano ten sam program fertygacji, co w pozostałych obiektach, w których uprawiano standardowe odmiany wczesne (‘Flair’, ‘Rumba’, ‘Aprika’).

W mini projekcie doświadczalnym obserwowano wzrost roślin, rozbudowę części nadziemnej oraz systemu korzeniowego, kwitnienie i zawiązywanie owoców oraz tempo wchodzenia w fazę owocowania poszczególnych odmian. Obserwacje wzrostu i rozwoju roślin prowadzone były regularnie, co 7 dni przez plantatorów i specjalistów z firmy Doradca Jagodowy. W zależności od fazy wzrostu i rozwoju roślin oraz sytuacji na plantacji, doradcy modyfikowali program fertygacji i w razie potrzeby planowali zabiegi ochrony. Założeniem projektu była ocena wczesności, potencjału plonotwórczego i jakości owoców poszczególnych odmian. Spośród parametrów owoców ocenie poddano przede wszystkim ich smak, wygląd i shelf life.

Ocena odmian truskawki

Jak poinformował Janusz Maruszewski, pod względem wczesności najlepiej wypadła odmiana ‘Arianna’, której owoce zaczęły dojrzewać w czasie zbliżonym do odmiany ‘Flair’. Bardzo wczesna była też ‘Sandra’. Dobrą wczesnością wykazały się również ‘FE 1711’ i ‘Allegro’. Z kolei najsłabiej w testach wczesności wypadła ‘Limalexia’, która w warunkach gospodarstwa dopiero kwitła, podczas gdy pozostałe odmiany w tunelu testowym już plonowały. Odmiana ta wykazała się jednak w późniejszym okresie bardzo dużym potencjałem plonotwórczym.

Podczas degustacji, przeprowadzonej w początkowym okresie zbiorów (12 maja) przez właścicieli gospodarstwa i kilku pomocników do zbiorów, jako najbardziej smaczne uznane zostały ‘Arianna’ i ‘Sandra’ (obie bardzo słodkie i aromatyczne), ale równie wysoko oceniono  ‘FE 1711’ i ‘Allegro’ (osobiście najbardziej smakowały mi ‘FE 1711’ i ‘Sandra’). ‘Cory’ wypadła w testach smaku najsłabiej, ale jak mówili plantatorzy, zapewne było to spowodowane tym, że jej owoce nie były jeszcze w pełni dojrzałe.

Jak wynika z dotychczasowych spostrzeżeń plantatorów, ‘Arianna’ i ‘Sandra’ są bardzo wczesne i obie mają bardzo smaczne owoce, a dodatkowo truskawki tej drugiej odmiany wyróżniają się pięknym połyskiem. Rośliny odmiany ‘Arianna’ były ponadto dobrze rozbudowane i było na nich dużo zawiązanych owoców. Według producentów, odmiana ta wymaga sadzenia na zagonach ściółkowanych czarną folią, ponieważ grona owocowe znajdują się blisko podłoża. Wyjątkowo interesującą odmianą łączącą w sobie atrakcyjny wygląd i super smak owoców okazała się ‘FE 1711’. Truskawki tej odmiany mają wszystkie cechy pożądane na rynku – są bardzo duże, smaczne, soczyste i aromatyczne, a przy tym cechują się dobrą jędrnością i trwałością. Bardzo korzystnie plantatorzy ocenili także odmianę ‘Allegro’. Według nich, idealnie nadaje się ona do sprzedaży bezpośredniej. Jej owoce są smaczne i wyrównane. W tym roku cieszyły się one dużą popularnością wśród konsumentów kupujących truskawki w ich gospodarstwie (truskawkowy marketing), co może świadczyć o tym, że jest to wartościowa odmiana deserowa. Na temat odmiany ‘Cory’ plantatorzy jeszcze nie mieli opinii. Podkreślili jednak, że jest to z pewnością ciekawa propozycja o średnio wczesnej porze dojrzewania owoców. Na roślinach było dużo zawiązanych owoców i były one duże, a rośliny od początku kwitnienia miały mocne i grube pędy kwiatostanowe. W późniejszym czasie oceniana będzie jeszcze trwałość owoców w obrocie (shelf life), a po zbiorach wydajność poszczególnych odmian, która dopełni całościowej oceny. Doświadczenia odmianowe będą kontynuowane w kolejnym roku, tak więc rzeczywisty potencjał plonotwórczy odmian będzie można ocenić dopiero po zakończeniu przyszłorocznych obserwacji.

Podłoże z węgla brunatnego

W ramach mini projektu doświadczalnego prowadzone są także testy z wykorzystaniem podłoża na bazie węgla brunatnego firmy CarboHort (Bezglebowo i w zgodzie z naturą). Jest to podłoże w pełni organiczne i przyjazne dla środowiska, bogate w związki próchniczne, takie jak kwasy humusowe i fulwowe, zapewniające roślinom odpowiednie warunki wodno-powietrzne do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Podłożem wypełniono zagony na części plantacji, umieszczając je w miejsce po usunięciu gleby na szerokości 30 cm i głębokości 30 cm. Już w maju, kiedy zaczęły plonować odmiany posadzone w tunelu testowym, można było zauważyć wyraźny wpływ podłoża CarboHort na wzrost roślin. Rośliny uprawiane w tym podłożu cechowały się większym wigorem i bujniejszym wzrostem niż rośliny posadzone w glebie. Ich liście były większe i intensywnie zielone. Jak wykazały późniejsze obserwacje, prowadzone przez specjalistów z firmy Doradca Jagodowy, rośliny uprawiane w podłożu z węgla brunatnego odznaczały się również obfitszym plonowaniem w porównaniu z truskawkami rosnącymi w glebie.

Jak poinformowali plantatorzy, doświadczenia z tym podłożem będą kontynuowane w kolejnych latach, gdyż już w pierwszym roku badań można stwierdzić, że ma ono pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie roślin. W przyszłym roku plantatorzy zamierzają testować kilka kombinacji z dodatkiem podłoża CarboHort do gleby, by znaleźć optymalne proporcje, zapewniające najlepsze efekty. Według producenta, korzyści ze stosowania podłoża w postaci poprawy parametrów i właściwości gleby będą wyraźniej widoczne po 2-3 latach uprawy, gdyż węgiel brunatny będzie uwalniał korzystnie działające na glebę kwasy humusowe, dlatego pełnej oceny doświadczenia będzie można dokonać dopiero po kilku latach uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet