Mini projekt doświadczalny - testy nowych odmian i technologii produkcji truskawek uprawianych w tunelach na zbiór przyspieszony

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Mini projekt doświadczalny

Producenci z Gospodarstwa Rolnego Maruszewski ciągle udoskonalają technologię produkcji truskawek w tunelach uprawianych na zbiór przyspieszony. W tym sezonie jeden z pojedynczych obiektów przeznaczyli na mini projekt doświadczalny, prowadzony we współpracy z dr. Zbigniewem Jaroszem z firmy Doradca Jagodowy. Plantatorzy testują nowe odmiany i nowatorskie technologie produkcji, aby w przyszłości produkować jeszcze lepiej i jeszcze wydajniej.

Mini projekt doświadczalny w Gospodarstwie Rolnym Maruszewski

Mini projekt doświadczalny w Gospodarstwie Rolnym Maruszewski

Doświadczenie odmianowe

W tunelu doświadczalnym (Truskawki w tunelach) posadzono kilka nowych odmian, aby przetestować ich jakość, wczesność i wydajność. Do zakładania plantacji wykorzystano sadzonki różnego typu (doniczkowane typu tray plants i plug plants, frigo A+ oraz typu WB), aby ocenić i porównać plonowanie roślin z poszczególnych typów materiału wyjściowego. Wśród testowanych w tym sezonie odmian były: ‘Cory’, ‘Allegro’, ‘Limalexia’, nowa odmiana z hodowli Fresh Forward ‘FE 1711’ (odmiana ma już nadaną nazwę ‚Verdi’) oraz dwie włoskie kreacje ‘Arianna’ i ‘Sandra’ z projektu BerryLAB, dostarczone przez firmę Agribroker. Rośliny posadzono w drugiej połowie lutego. W tunelu testowym stosowano ten sam program fertygacji, co w pozostałych obiektach, w których uprawiano standardowe odmiany wczesne (‘Flair’, ‘Rumba’, ‘Aprika’).

W mini projekcie doświadczalnym obserwowano wzrost roślin, rozbudowę części nadziemnej oraz systemu korzeniowego, kwitnienie i zawiązywanie owoców oraz tempo wchodzenia w fazę owocowania poszczególnych odmian. Obserwacje wzrostu i rozwoju roślin prowadzone były regularnie, co 7 dni przez plantatorów i specjalistów z firmy Doradca Jagodowy. W zależności od fazy wzrostu i rozwoju roślin oraz sytuacji na plantacji, doradcy modyfikowali program fertygacji i w razie potrzeby planowali zabiegi ochrony. Założeniem projektu była ocena wczesności, potencjału plonotwórczego i jakości owoców poszczególnych odmian. Spośród parametrów owoców ocenie poddano przede wszystkim ich smak, wygląd i shelf life.

Ocena odmian truskawki

Jak poinformował Janusz Maruszewski, pod względem wczesności najlepiej wypadła odmiana ‘Arianna’, której owoce zaczęły dojrzewać w czasie zbliżonym do odmiany ‘Flair’. Bardzo wczesna była też ‘Sandra’. Dobrą wczesnością wykazały się również ‘FE 1711’ i ‘Allegro’. Z kolei najsłabiej w testach wczesności wypadła ‘Limalexia’, która w warunkach gospodarstwa dopiero kwitła, podczas gdy pozostałe odmiany w tunelu testowym już plonowały. Odmiana ta wykazała się jednak w późniejszym okresie bardzo dużym potencjałem plonotwórczym.

Podczas degustacji, przeprowadzonej w początkowym okresie zbiorów (12 maja) przez właścicieli gospodarstwa i kilku pomocników do zbiorów, jako najbardziej smaczne uznane zostały ‘Arianna’ i ‘Sandra’ (obie bardzo słodkie i aromatyczne), ale równie wysoko oceniono  ‘FE 1711’ i ‘Allegro’ (osobiście najbardziej smakowały mi ‘FE 1711’ i ‘Sandra’). ‘Cory’ wypadła w testach smaku najsłabiej, ale jak mówili plantatorzy, zapewne było to spowodowane tym, że jej owoce nie były jeszcze w pełni dojrzałe.

Jak wynika z dotychczasowych spostrzeżeń plantatorów, ‘Arianna’ i ‘Sandra’ są bardzo wczesne i obie mają bardzo smaczne owoce, a dodatkowo truskawki tej drugiej odmiany wyróżniają się pięknym połyskiem. Rośliny odmiany ‘Arianna’ były ponadto dobrze rozbudowane i było na nich dużo zawiązanych owoców. Według producentów, odmiana ta wymaga sadzenia na zagonach ściółkowanych czarną folią, ponieważ grona owocowe znajdują się blisko podłoża. Wyjątkowo interesującą odmianą łączącą w sobie atrakcyjny wygląd i super smak owoców okazała się ‘FE 1711’. Truskawki tej odmiany mają wszystkie cechy pożądane na rynku – są bardzo duże, smaczne, soczyste i aromatyczne, a przy tym cechują się dobrą jędrnością i trwałością. Bardzo korzystnie plantatorzy ocenili także odmianę ‘Allegro’. Według nich, idealnie nadaje się ona do sprzedaży bezpośredniej. Jej owoce są smaczne i wyrównane. W tym roku cieszyły się one dużą popularnością wśród konsumentów kupujących truskawki w ich gospodarstwie (truskawkowy marketing), co może świadczyć o tym, że jest to wartościowa odmiana deserowa. Na temat odmiany ‘Cory’ plantatorzy jeszcze nie mieli opinii. Podkreślili jednak, że jest to z pewnością ciekawa propozycja o średnio wczesnej porze dojrzewania owoców. Na roślinach było dużo zawiązanych owoców i były one duże, a rośliny od początku kwitnienia miały mocne i grube pędy kwiatostanowe. W późniejszym czasie oceniana będzie jeszcze trwałość owoców w obrocie (shelf life), a po zbiorach wydajność poszczególnych odmian, która dopełni całościowej oceny. Doświadczenia odmianowe będą kontynuowane w kolejnym roku, tak więc rzeczywisty potencjał plonotwórczy odmian będzie można ocenić dopiero po zakończeniu przyszłorocznych obserwacji.

Podłoże z węgla brunatnego

W ramach mini projektu doświadczalnego prowadzone są także testy z wykorzystaniem podłoża na bazie węgla brunatnego firmy CarboHort (Bezglebowo i w zgodzie z naturą). Jest to podłoże w pełni organiczne i przyjazne dla środowiska, bogate w związki próchniczne, takie jak kwasy humusowe i fulwowe, zapewniające roślinom odpowiednie warunki wodno-powietrzne do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego. Podłożem wypełniono zagony na części plantacji, umieszczając je w miejsce po usunięciu gleby na szerokości 30 cm i głębokości 30 cm. Już w maju, kiedy zaczęły plonować odmiany posadzone w tunelu testowym, można było zauważyć wyraźny wpływ podłoża CarboHort na wzrost roślin. Rośliny uprawiane w tym podłożu cechowały się większym wigorem i bujniejszym wzrostem niż rośliny posadzone w glebie. Ich liście były większe i intensywnie zielone. Jak wykazały późniejsze obserwacje, prowadzone przez specjalistów z firmy Doradca Jagodowy, rośliny uprawiane w podłożu z węgla brunatnego odznaczały się również obfitszym plonowaniem w porównaniu z truskawkami rosnącymi w glebie.

Jak poinformowali plantatorzy, doświadczenia z tym podłożem będą kontynuowane w kolejnych latach, gdyż już w pierwszym roku badań można stwierdzić, że ma ono pozytywny wpływ na wzrost i plonowanie roślin. W przyszłym roku plantatorzy zamierzają testować kilka kombinacji z dodatkiem podłoża CarboHort do gleby, by znaleźć optymalne proporcje, zapewniające najlepsze efekty. Według producenta, korzyści ze stosowania podłoża w postaci poprawy parametrów i właściwości gleby będą wyraźniej widoczne po 2-3 latach uprawy, gdyż węgiel brunatny będzie uwalniał korzystnie działające na glebę kwasy humusowe, dlatego pełnej oceny doświadczenia będzie można dokonać dopiero po kilku latach uprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet