Psy wykrywają choroby roślin, roboty przeprowadzają analizy, leki dostępne w jedzeniu

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Psy wykrywające choroby roślin, roboty usprawniające hodowlę i żywność, która leczy

W przyszłości twój pies wykryje chorobę w szklarni, robot przeanalizuje wartość hodowlaną rośliny, a leki będziesz przyjmował razem z niedzielnym obiadem. Przynajmniej według naukowców.

Pies na tropie

Nic nie jest trudne dla psiego nosa. Psy tropiące są wykorzystywane do wykrywania ładunków wybuchowych, narkotyków, a nawet niektórych nowotworów. Potrafią też  wykryć wirusy w korzeniach i części nadziemnej roślin – tak przynajmniej twierdzą studenci Ogrodnictwa i Agrobiznesu, oraz Hodowli Zwierząt i Gospodarki Żywieniowej z uniwersytetu Inholland Delft w Holandii.

Haye van Leeuwen i Samantha Dooijenburgh, zaczęli badania w tamtym roku. Doszli do wniosku, że psy mogą być wykorzystywane do wykrywania chorób w uprawach szklarniowych, przechowalniach i w polu. Oczywiście czworonogi muszą zostać odpowiednio wyszkolone.

Marco van Dalen z Naktuinbouw (Holenderskiej Inspekcji Usług Ogrodniczych), niezależny kontroler jakości materiału rozmnożeniowego w Holandii, potwierdził możliwość wykorzystania psów do wykrywania chorób roślin. Twierdzi, że może to przynieść duże zyski ogrodnikom. – Pies może wskazać miejsce, w którym rozwija się choroba. Jeżeli jest w początkowym stadium rozwoju to ogrodnik może zainterweniować – zlikwidowanie kilku roślin jest korzystniejsze niż późniejsza walka z chorobą.

Studenci prowadzą dalsze badania, by dopracować możliwość wykorzystania psów tropiących do inspekcji roślin.

Robot ułatwi pracę hodowlaną

W 1950 roku rolnik maksymalnie produkował około 2,5 t pszenicy, z jednego hektara. Postęp w hodowli roślin i technologii, spowodował, że od tamtego czasu produkcja zbóż na jednym hektarze, zwiększyła się trzykrotnie – a będzie musiała być jeszcze większa, z powodu olbrzymiego przyrostu populacji ludzi.

By usprawnić proces hodowlany, firma Bosch stworzyła robota o nazwie „Bonirob”. – Wykorzystaliśmy nasze doświadczenie w technologii czujników, algorytmów i rozpoznawania obrazu – poinformowała profesor Amos Albert, ekspert w dziedzinie robotyki, menadżer nowego programu Deepfield Robotics.

Podczas badań, hodowcy oceniają tysiące roślin. Zapisują informacje o kolorze i wielkości liści, owoców, formy wzrostu rośliny i porażenie przez patogeny. Na podstawie tych analiz, decydują, które osobniki nadają się do kontynuowania prac hodowlanych. Robot automatyzuje i przyspiesza gromadzenie danych, usprawnia proces hodowlany. Bonirob ma rozmiar małego samochodu, automatycznie rozpoznaje obraz – rejestruje otoczenie za pomocą kamer, radaru i nawigacji satelitarnej, dzięki czemu przemieszcza się po obszarze uprawy. Algorytm analizuje zdjęcia wykonane przez aparaty i skanery – oszczędza to dużo czasu i wysiłku.

Lekarstwo prosto z sałaty

– Ponad 90% populacji ludzi na świecie nie stać na leki proteinowe, których cena uwarunkowana jest wysokimi kosztami produkcji i wymaganą niską temperaturą podczas transportu i przechowywania. Jestem zdeterminowany, aby to zmienić – twierdzi dr Henry Daniell, z Penn Dental Medicine School. Pracuje nad tym, by można przechowywać takie leki w warunkach pokojowych.

Należy do zespołu, który produkuje na masową skalę tani lek pozyskany w całości z modyfikowanej genetycznie sałaty. Zawiera białko „uczące” system immunologiczny człowieka tolerowania czynników krzepliwości krwi, które są podawane podczas leczenia hemofilii. Do komórkowego DNA sałaty wprowadzono gen, dzięki któremu sałata wytwarza odpowiednie białko w liściach – poddaje się je liofilizacji i kapsułkowaniu. Naukowcy ustalili, że mogą wyprodukować 36 000 dawek leku z zaledwie 1000 m2 uprawy, a zbiory następują co 4-6 tygodni.

W dotychczasowych badaniach publikowanych w „Biomaterials”, udowodnili skuteczność swojej metody. Agencjia Żywności i Leków (FDA) potwierdziła bezpieczeństwo użytkowania leku przez ludzi.

Źródło: hortidaily.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet