Nowości wśród odmian pelargonii - pelargonie rabatowe, pelargonie bluszczolistne

PODosłonami.pl

FLUENCE

Nowości wśród odmian pelargonii

Podczas Dni Otwartych firmy Plantpol w Zaborzu k. Oświęcimia wśród zaprezentowanych roślin ważną grupę stanowiły pelargonie. Asortyment ich odmian powiększył się o nowe propozycje – zarówno „typowe” ozdobne z kwiatów, jak i takie u których uwagę zwracają głównie oryginalne liście.

Czytaj dalej...
pelargonia Champion Red

Fragment ekspozycji pelargonii rabatowych z serii Champion podczas Dni Otwartych firmy Plantpol w Zaborzu

Podczas seminarium zorganizowanego w Zaborzu dużo uwagi poświęcono pelargoniom z serii ChampionTM, wyróżniały się one także na wystawie. Seria ta łączy cechy pelargonii bluszczolistnych i rabatowych (Pelargonium peltatum x P. zonale). Odmiany z tej serii wcześnie i obficie kwitną, mają duże kwiaty podwójne lub pojedyncze, o atrakcyjnych, żywych, intensywnych odcieniach barwy czerwonej i różowej. Rośliny silnie rosną oraz rozkrzewiają się (jak pelargonia bluszczolistna – P. peltatum) i wymagają częstszego skarlania. Dobrze rosną w temperaturze o 2-4 C niższej niż pelargonia rabatowa (P. zonale), wytrzymują nawet spadki do 8°C w nocy, ich liście pod wpływem chłodu nie czerwienieją, są też bardziej odporne na szarą pleśń. Zaletą tych odmian, bardzo istotna z punktu widzenia klienta końcowego, jest niezbyt duże zapotrzebowanie na wodę – z jej uprawa poradzą więc sobie również osoby nie dające sobie rady z bardziej wymagającymi gatunkami.

Jak mówił Paweł Marcinkowski z firmy Plantpol, w ciągu ostatnich dwóch lat seria pelargonii ChampionTM mocno się zmieniła. Wprowadzono m.in. kolejną odmianę o intensywnie czerwonych, dużych kwiatach – ‘Fire Red’. W tej grupie kolorystycznej dobrą propozycją jest również odmiana ‘Single Red’ – bardzo wczesna. Dotychczas znana odmiana ‘Red’ zostaje natomiast zastąpiona lepszą wersją – ‘Red Improved’ – o nieco mniejszych liściach i krótszej szypule kwiatostanowej, odrobinę wcześniejszą. Ładnym, intensywnym odcieniem barwy różowej charakteryzuje się odmiana Single Rose.Omawiając nowości odmianowe, Paweł Marcinkowski zwracał również uwagę na pelargonię rabatową Occold Shield. Odmiana ta ma oryginalne, dekoracyjne, dwubarwne, brązowo-zielone liście, dzięki czemu nieco przypomina stare odmiany pelargonii – dlatego zapewne cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Jej jasnoczerwone kwiaty są średniej wielkości, niezbyt atrakcyjne.

Z innych odmian pelargonii rabatowej zaprezentowanych w Zaborzu ładną, ciemnoróżową barwą kwiatów wyróżniała się odmiana Alice. Ze względu na efektowne, ciemne, różowokarminowe kwiaty zwracano także uwagę na inną nowość – Spanish Wine Burgundy.

Z ciekawych propozycji w obrębie gatunku P. peltatum zwracano uwagę m.in. na odmianę Mexica Marry o dwubarwnych, biało-różowokarminowych pasiastych kwiatach. Balcon Alaska to natomiast ciekawa, obficie kwitnąca nowość o delikatnych, białych kwiatach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet