Pokaz uprawy nowej odmiany pomidorów malinowych marki De Ruiter

PODosłonami.pl

Nowy pomidor malinowy – pokaz uprawy w Dołędze

W gospodarstwie szklarniowym państwa Artura i Kingi Mierzów w Dołędze w Małopolsce 2 czerwca 2022 odbyło się spotkanie zorganizowane przez przedstawicieli marki De Ruiter, należącej do koncernu Bayer Crop Sciences. W szklarniach gospodarstwa AK Mierzwa zaprezentowano odmianę pomidora malinowego klasy premium, która otrzyma nazwę Tatemaru Muchoo (DRTG4839 F1).

Czytaj dalej...

Gospodarze spotkania w Dołędze - Artur Mierzwa z żoną Kingą

Uprawa pomidora malinowego w skrócie

Artur Mierzawa wraz z żoną Kingą od około 5 lat prowadzą gospodarstwo specjalizujące się w uprawie pomidora malinowego. Pomidory uprawiane są w szklarni typu Venlo o powierzchni 5 ha. Klimatem i nawadnianiem w obiekcie sterują urządzenia i komputer z firmy Sercom. Rośliny uprawiane są w matach wełny mineralnej Exact Air firmy Cultilene. Producenci korzystają z profesjonalnego doradztwa uprawowego – ich szklarnie odwiedza Marek Sowa reprezentujący firmę Cultilene.

Obecnie w gospodarstwie produkowana jest głównie odmiana Tomimaru Muchoo oraz, na 0,75 ha, nowość marki De Ruiter Tatemaru Muchoo (DRTG4839 F1). Testowany jest pomidor pod numerem DRTG4838 F1.

Rozsada pomidorów została wyprodukowana w Grupie Producentów Rozsad Krasoń. Rośliny zostały przywiezione do gospodarstwa 28 grudnia ubiegłego roku. Posadzono je w zagęszczeniu 2,7-2,8/m2. Wszystkie odmiany uprawiane w szklarni nawożone są pożywką zalecaną dla Tomimaru Muchoo.

Na temat uprawy w obiekcie mówił Waldemar Głowa, nadzorujący produkcję. Odmiana dobrze reaguje na światło i nie wykorzystywano kurtyn. Na pędach utrzymywano po 12 liści.

W porównaniu do Tomimaru Muchoo odmiana Tatemaru Muchoo (DRTG4839 F1) ma „wcześniejszy start”. Największe tygodniowe przyrosty ich rośliny miały wczesną wiosną. Do kwietnia wynosiły 25-30 cm (u Tomimaru Mucho 22-25 cm). Od maja różnice pomiędzy odmianami się zmniejszyły i wynosiły odpowiednio: 25-28 cm i 23-25 cm.



Na początku uprawy plon był o około 20% większy niż u Tomimaru.  – Owoce Tatemaru DRTG4839 F1 są cięższe i trochę większe – mówił pan Waldemar.

Ochrona uprawy przed chorobami i szkodnikami

W uprawie prowadzona jest ochrona biologiczna z wykorzystaniem produktów firmy  Koppert. Na początku produkcji wprowadzono dziubałeczka mączlikowego (Macrolophus pygmaeus). Wystąpiły niewielkie problemy z mączlikiem szklarniowym – szkodniki monitorowano i odławiano z wykorzystaniem żółtych taśm lepowych. Dodatkowo w obiekcie rozwieszono saszetki z dobrotnicą szklarniową (Encarsia formosa).

Wystąpiły również niewielkie ogniska szarej pleśni. W znaczącym stopniu na rozwój patogenu wpłynęło oszczędniejsze niż w poprzednich latach ogrzewania. – Ceny miału drastycznie wzrosły – z 300 zł za tonę do 1200 zł za tonę. Dodatkowo bardzo trudno go kupić – mówił pan Waldemar. W zwalczaniu szarej pleśni zastosowano fungicyd Switch 62,5 WG (cyprodynil, fludioksonil) w dawce 1 kg/ha.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podczas konferencji Doradcy Jagodowego wiele pytań na stoisku Boryna dotyczyło odmian truskawki

Jakie odmiany truskawki do tunelu sadzić?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, kto będzie odbiorcą towaru, jaki uda się wyprodukować i od tego, co jest w danym gospodarstwie opłacalne i przynosi zyski. Temat [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet