PODosłonami.pl

Ochrona biologiczna w uprawie warzyw szklarniowych – kilka aktualnych zaleceń

Podczas spotkania z ogrodnikami w Grudziądzu, zorganizowanego przez firmy Flortom i Enza Zaden wraz z partnerami, uczestnicy mieli okazję poznać m.in. ofertę firmy Biocont. Reprezentujący ją specjalista – Michał Pniak – przekazał kilka zaleceń dotyczących ochrony upraw pod osłonami w najbliższym czasie. Jak chronić warzywa z wykorzystaniem naturalnych metod i preparatów pochodzenia naturalnego – o tym krótko poniżej.

Czytaj dalej...

Kłopoty z przędziorkami

Firmę Biocont na spotkaniu w Grudziądzu reprezentował Michał Pniak. Zwracał uwagę, że w najbliższym czasie, z początkiem lata, w uprawach będą narastać problemy z przędziorkami. Do ochrony upraw pod osłonami przed tymi szkodnikami polecał preparat Naturalis. Jest to produkt uniwersalny który służy także do zwalczania, mączlików, wciornastków, przędziorka i drutowców, które niedługo także mogą dać się we znaki w uprawach pod osłonami. Przeciw szkodnikom można także zastosować NeemAzal T/S o działaniu wgłębnym, który działa na całą populację szkodników.

Mszyce w uprawach ogórka

W uprawach ogórka jednym z bardziej uciążliwych szkodników jest mszyca ogórkowa, której populację należy lustrować, jeśli był i jest stosowany środek Naturalis – kolejne zabiegi środkami ochrony mogą okazać się niekonieczne. Często do zwalczania tego szkodnika wykorzystuje się pożyteczne organizmy i warto podkreślić, że wspomniane produkty z oferty Biocontu po krótkim okresie prewencji nie są szkodliwe dla pożytecznych organizmów, a więc bardzo dobrze komponują się z makroorganizmami w programach ochrony.Łączenie środków pochodzenia naturalnego z konwencjonalnymi środkami ochrony

Michał Pniak podkreślał również, że produkty z ich firmy dobrze komponują się także ze środkami chemicznymi. Dlatego, żeby ustrzec się przed uodpornieniem się szkodników na substancje aktywne chemicznych środków ochrony, czasami w programie ochrony zamiennie stosować preparaty biologiczne lub łączyć je z „chemią” – uzyskujemy wtedy działanie synergiczne. Można zrobić np. mieszaninę Naturalisu z preparatami które zawierają spinosad – przy zwalczaniu wciornastków. Wiele środków chemicznych można mieszać także z PrevAM-em, który działa na mączniaka prawdziwego i mączliki. Wydawać się może, że środków ochrony roślin jest nadal dużo, ale ciągle zmniejsza się pula substancji aktywnych, dlatego warto rozważyć uzupełnienie programu ochrony roślin środkami pochodzenia naturalnego. Zaletą preparatów naturalnych jest też ich bardzo krótka karencja.

Firmę Biocont reprezentował Michał Pniak (fot. SSZ)

Firmę Biocont reprezentował Michał Pniak (fot. SSZ)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sezon letnich cen. Jakość firmy Grodan.

Oferta limitowana. Spiesz się! Nie przegap okazji, aby zainwestować w przyszłość swoich upraw. „Sezon letnich cen” to czas, kiedy możesz zrobić więcej za mniej! Czas trwania promocji od 01 do 26 lipca. O szczegóły zapytaj [...]

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet