Od pelargonii po fuksje - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Od pelargonii po fuksje

Podobnie jak w większości krajowych zakładów ogrodniczych specjalizujących się w uprawie roślin balkonowo-rabatowych, także w gospodarstwie Małgorzaty i Marcina Głowackich w Warszówku k. Starachowic sprzedaż ruszyła na dobre dopiero w zeszłym tygodniu. Pobudziła ją ciepła, słoneczna pogoda, która rozpoczęła się 21 kwietnia i ożywiła zarówno handel hurtowy na giełdach, jak i detaliczny w centrach ogrodniczych oraz supermarketach. W zeszłym tygodniu w grupie gotowych do spedycji roślin, wśród których dominowały pelargonie, wyróżniały się w tym gospodarstwie również fuksje i dalie.

Czytaj dalej...

'Omar Giant' to jedna z wyróżniających się odmian fuksji w gospodarstwie M. M. Głowackich, fot. A. Cecot

Fuksje, dalie

M. M. Głowaccy oferują ponad 20 odmian fuksji – o pokroju wzniesionym (np. odmiany: ‘Jollies Menton’, ‘General Monk Rot Weiss’, ‘General Monk Rot Blau’) lub półzwieszającym się (jak ‘Dollarprinzessin’, ‘Rohees New Millennium’ – obie ciemnoróżowo-fioletowe) albo kaskadowym (m.in. ‘Omar Giant’ o czerwono-białych, okazałych, pełnych kwiatach).

Jeśli chodzi o dalie, ogrodnicy ci uprawiają w kilku terminach odmiany z grupy Dalina – przede wszystkim maxi i midi. Wśród tych o większych rozmiarach znajduje się m.in. ‘Lopez’ o białych kwiatostanach czy ‘Bonita’ (purpurowo-białe), a do grupy midi należą np. ‘Bounty’ (biała), ‘Corsica’ (żółta), ‘Samos’ (czerwona), ‘Pinta’ (pomarańczowoczerwona).

Pelargonie, begonie

Bogaty asortyment pelargonii obejmuje różne gatunki, a także mieszańce międzyrodzajowe, a także różne formy produktu, w tym rośliny w „pakach” (kierowane do supermarketów, które są ważnym kontrahentem M. M. Głowackich). W obrębie gatunku Pelargonium zonale zwracały uwagę m.in. odmiany ‘Tango Neon Purple’ czy ‘Flower Fairy White Splash’. W przypadku P. peltatum wzrok przykuwała np. ‘Toscana Josina’ o jeskrawych, amarantowych kwiatach. Gospodarstwo to wyróżnia dość duża produkcja pelargonii angielskich (P. grandiflorum) – odmian z grupy Aristo.W obrębie asortymentu begonii balkonowo-rabatowych królują najpopularniejsze w Polsce odmiany B. ×tuberhybrida – z grup Illumination i Nonstop. Włączono do niego ostatnio również B. boliviensis ‘Santa Cruz’. Jak co roku przygotowano sporą partię begonii z gr. Dragon Wing, która cieszy się niesłabnącą popularnością.

Inne

Zwracały szczególną uwagę m.in. lobelie – nie tylko o niebieskich kwiatach, ale też o białych i lila (odmiana ‘Techno Heat Up Purple’) – a także: sutera (tzw. bakopa) o dużych, białych kwiatach (‘Cabana Jumbo White’), sanwitalia ‘Cuzco Compact’, niecierpek nowogwinejski ‘Sonic Magic’, Gypsophila muralis – odmiany z gr. Doublicious.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet