PODosłonami.pl
Odmiany oberżyny na nowy sezon (2024)
Przedstawiam przegląd odmian oberżyny polecanych do uprawy pod osłonami w bieżącym sezonie. Najwięcej uprawia się odmian o „typowych” owocach – podłużnych i ciemnofioletowej skórce, które są najpopularniejsze w handlu. Obok ich uprawy warto spróbować jednak też ciekawych nowości o innych barwach i kształtach owoców. W poniższym przeglądzie aktualnie polecanych mieszańcowych (F1) odmian oberżyny firmy wymieniono w kolejności alfabetycznej.
Czytaj dalej...
Plonująca oberżyna uprawiana w wysokim tunelu foliowym, fot. P. Bucki
Argenta Seeds
EG 3318 – oryginalna odmiana oberżyny o miniaturowych owocach w kształcie śliwki o fioletowo-białej, pasiastej skórce. Owoce ważą 100-130 g i mają minimalną okrywę po okwiecie.
Jarana EG 3300 – odmiana typu mini, lecz w odróżnieniu od EG 3318 wiąże owoce o barwie czarnej i jajowatym kształcie. Atutem odmiany są małe działki kielicha wokół owocu.
Jaspe – oberżyna o owocach półdługich i dwubarwnych (biało-purpurowe paski). Rośliny mają otwarty pokrój i nie występują na nich kolce, przez co łatwiej jest prowadzić prace pielęgnacyjne i zbiór. Przez cały sezon równomiernie wiąże owoce.
Marcela (ex. Peralta EG 3304) – jedna z najnowszych odmian w ofercie firmy. Rodzi klasyczne, ciemnofioletowe owoce, które są wyjątkowo trwałe i długo zachowują świeżość po zbiorze. Rośliny i szypułka owocu są pozbawione kolców. Testy potwierdziły wysoką tolerancję tej odmiany na trudne warunki środowiskowe, dobre jest utrzymywanie wielkości i jakości owoców od początku do końca sezonu. Odmiana długo plonująca.


Obama – oberżyna pozwalająca uzyskać wysoki plon wczesny i handlowy ogółem. Owoce mają ciemnofioletowe, niemal czarne owoce o cylindrycznym kształcie oraz połyskującą skórkę. Odmiana odznacza się tolerancją zarówno na chłody wiosną jak i upalne lato. Wytwarza silny system korzeniowy i również nie ma kolców.
Vivian – półdługie owoce tej odmiany mają ciemnofioletowy kolor i błyszczącą skórkę. Osiągają 21-22 cm długości i 7-8 cm średnicy. Jest polecana do uprawy szczególnie w nieogrzewanych tunelach foliowych. Wiąże stabilnie przez cały sezon.
- EG 3318 (fot. Argenta Seeds)
- Jarana EG 3300 (fot. Argenta Seeds)
- Jaspe (fot. Argenta Seeds)
- Obama (fot. Argenta Seeds)
Hazera
Classic – odmiana wczesna hodowli HM.Clause o owocach owalno-wydłużonych i purpurowo-czarnej barwie. Osiągają średnio do 16-22 cm długości i 200-250 g. Rośliny mają silny wigor, naturalnie wzniesiony pokrój i brak kolców na szypułce ułatwiają zbiór owoców. Silny system korzeniowy pozwala na uprawę nawet na słabszych stanowiskach. Odmiana przeznaczona na zaopatrzenie rynku przetwórczego i na rynek świeżych warzyw.
Nigral – pochodzi z hodowli Vilmorin. Ta wczesna odmiana wyróżnia się wyraźnie bardzo dużymi, owalnymi owocami (do 400 g) bez kolców na szypułce. Mają one błyszczącą skórkę i długo zachowują świeżość po zbiorze. Rośliny rosną silnie i odznaczają się bardzo dobrą zdrowotnością, a uzyskany plon handlowy jest wysoki i świetnej jakości.
- Classic (fot. Hazera)
- Oberżyna Nigral (fot. Hazera)
PNOS Ożarów Mazowiecki – hodowla Fito Semillas
Amalia – wiąże owoce osiągające 350-400 g o niemal czarnej skórce, z połyskiem. Podobnie jak u innych odmian tej hiszpańskiej hodowli szypułki są pozbawione kolców. Owoce mają wysoką jakość i bardzo dobrze nadają się do obróbki termicznej, gdyż zachowują zwarty miąższ. Rośliny tej odmiany mają średni wigor, ale dobrze tolerują różne stanowiska i podłoża uprawowe.
Barcelona – stanowi jedną ze standardowych odmian na polskim rynku. Jej owoce osiągają średnio 400 g. Owoce mają kształt i kolor „klasycznego bakłażana” – są lekko wydłużone i bardzo ciemne, mają jednolity, ciemnofioletowy kolor. Rośliny mają średni wigor, niezbyt długie międzywęźla i otwarty pokrój, co w połączeniu z niewielką liczbą kolców ułatwia prowadzenie zbiorów owoców. Rośliny charakteryzują się też silnym systemem korzeniowym i tolerancją na spadki temperatury nocą.
Onyx – pod wieloma względami jest zbliżona do odmiany Barcelona F1 jednak owoce są bardziej wydłużone. Jest bardziej polecana na dłuższe cykle uprawowe. Świetnie sprawdza się na różnych, w tym zmęczonych stanowiskach, ponieważ ma tolerancję na choroby odglebowe i uwiądy. Poleca się ją prowadzić na 2 pędy aby w pełni wykorzystać potencjał plonowania tej odmiany.
Vanesa – reprezentuje grupę bardzo wczesnych odmian oberżyny. Jej owoce mają bardzo dobrą jakość. Są wyrównane pod względem kształtu i barwy przez cały okres wegetacji. Mają ciemną, niemal czarną, błyszczącą skórkę owoców. Rośliny mają krótkie międzywęźla (są stosunkowo niskie), co predysponuje tę odmianę do uprawy zwłaszcza w małych obiektach, w których doskonale sobie radzi mimo bardziej stresowych warunków środowiskowych.
- Amalia F1 (fot. PNOS Ożarów Mazowiecki)
- Barcelona (fot. PNOS Ożarów Mazowiecki)
- Onyx (fot. PNOS Ożarów Mazowiecki)
- Vanesa (fot. PNOS Ożarów Mazowiecki)
Rijk Zwaan
Nicky RZ – odmiana o czarnej skórce owalnych owoców, dorastających do 25-35 cm długości i osiągających średnio 330 g. Rośliny mają otwarty pokrój, silny wigor i wykazują wegetatywny typ wzrostu. Dzięki dobrze rozwiniętemu systemowi korzeniowemu odmiana dobrze znosi wysoką temperaturę i nasłonecznienie. Jest odmianą bezkolcową, mającą wysoką odporność na więdnięcie.

