PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Odmiany truskawki, które wygrywają w Czerwińsku

Choć w ostatnich latach spada areał uprawy truskawki, to widać, że nie wpływa to bardzo na obniżenie zbiorów. Z czego to wynika? Wynika to z bardzo intensywnej produkcji truskawek, a także zastosowania wybitnie plennych i atrakcyjnych rynkowo odmian. M.in. ten temat był podejmowany przez prelegentów wydarzenia VIP-room jagodowy 8 lutego br. w Nowym Radzikowie.

Czytaj dalej...

fot. D. Łabanowska-Bury

Jacek Witkowski, key account manager w firmie Timac Agro Polska, jest specjalistą w zakresie produkcji truskawek. Od lat obserwuje trendy rynkowe i ocenia plonowanie i wydajność odmian truskawki. W tym roku podczas VIP-roomu skupił się na kilku odmianach wybitnie popularnych w truskawkowym zagłębiu jakim niewątpliwie jest Czerwińsk nad Wisłą. Co jest problemem w produkcji truskawki? Mówił, że każda odmiana ma zalety, ale też wady. Praktycznie do każdej odmiany w uprawie warto dobrać odpowiedni schemat nawożenia, biostymulacji, bo różnią się między sobą wymaganiami co do zawartości poszczególnych pierwiastków odżywczych w glebie. Jacek Witkowski omówił cztery odmiany najczęściej wybierane do uprawy na przyspieszony zbiór, popularne w rejonie Czerwińska, a mianowicie Aprica, Asia, Rumba i Cory.

Jacek Witkowski

Jacek Witkowski (fot. D. Łabanowska-Bury)

Aprica – atrakcyjna, trwała

W ocenie prelegenta Aprica jest odmianą o dobrych jakościowo, twardych owocach z połyskiem, z dużym udziałem w plonie owoców w klasie I. Jest wyborem idealnym dla tych producentów, którzy potrzebują owoców przydatnych do transportu na duże odległości i do sprzedaży w sieciach marketów. Nadaje się świetnie do uprawy pod osłonami, m.in. pod płaskimi okrywami z agrowłókniny. Ale ma też wady – smak owoców jest średnio atrakcyjny, a dodatkowo są dość twarde. Mają także tendencję do drobnienia. Rośliny odmiany Aprica nie są zalecane do produkcji pod okryciami z folii. Aprica wymaga gleb zasobnych w wapń, szczególnie w wapń ożywczy. Przy uprawie tej odmiany warto odpowiednio nawozić glebę. Jacek Witkowski proponował na plantacjach Aprici stosować produkt Seactiv Leos, a dla uzupełnienia problemu z niedoborem w glebie wapni można stosować PhysioMax.

truskawka Aprica

Aprica (fot. J. Witkowski)

Asia – bardzo duże owoce  

Owoce odmiany Asia są atrakcyjne, bardzo duże i wyrównane, o fenomenalnym smaku. Dodatkowo odmiana jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym przemarznięcia w okresie zimowym. W całkowitym zbiorze bardzo wysoki jest udział dobrej jakości plonu handlowego, jest łatwa w zbiorze. Jak mówił J. Witkowski, ta odmiana nadaje się bardzo dobrze do uprawy przyspieszonej, pod folią perforowaną czy agrowłókniną. Owoce odmiany Asia są idealne do sprzedaży bezpośredniej, ze względu na wielkość. Jednak ta cecha jest także ich wadą, bo są za duże na półkę supermarketów. Dodatkowo owoce są delikatne i podatne na uszkodzenia w okresach opadów deszczu. Krzewinka odmiany Asia jest wrażliwa na choroby liści, wymaga ochrony fungicydowej, ale także jest wrażliwa na herbicydy (wymaga uwagi podczas prowadzenia zabiegów zwalczania chwastów). Jak informował J. Witkowski, Asia wymaga dokarmiania wapniem, szczególnie w okresie przed i w trakcie zbiorów. Wymaga nawożenia azotem, ale niezbyt dobrze reaguje na nadmiar azotu azotanowego. Dla tej odmiany polecał produkt Seactiv Elite w dawce 4 l/ha, a nawet przy obfitym nawadnianiu 6 l/ha), a także Kaoris (nie zawiera wapnia, ale jego zadaniem jest zatrzymanie wapnia w owocach (5 l/ha).

truskawka Asia

Asia (fot. J. Witkowski)

Cory – smaczna jak Rumba

Ta odmiana może z czasem wypierać bardzo popularną w ostatnich latach w uprawie odmianę Rumba. Owoce Cory są wyrównane, a smak podobny jak Rumby. W przypadku Cory duży jest udział w zbiorze plonu handlowego, a także jest łatwa do zbioru. Ze względu na parametry smakowe i wielkość owoców jest idealna do sprzedaży bezpośredniej i do marketów. Jest odporna na warunki atmosferyczne w okresie zimy. Jej zaletą jest także dobra przydatność do uprawy na przyspieszony zbiór pod osłonami płaskimi.



Cory ma jednak także wady. Jedna z nich to podatność na uszkodzenia mechaniczne liści, jest także wrażliwa na przymrozki wiosenne. Warto ja dokarmiać produktem Seactiv Vital który będzie ułatwiał regeneracje po spadkach temperatury i uszkodzeniach niską temperaturą, a także Genaktis, który ma wspomóc wzrost roślin (warto go stosować na tych plantacjach, które faktycznie potrzebują poprawy wzrostu wegetatywnego, bo na dobrze odżywionych roślinach może jeszcze bardziej pobudzić wzrost części nadziemnej).

truskawka Cory

Cory (fot. J. Witkowski)

Rumba – wczesny zbiór i wysoka jakość owoców

Rumba jest królową wśród odmian uprawianych na przyspieszony zbiór, bardzo popularna w rejonie Czerwińska. Jest to odmiana wybitnie wczesna, o znakomitej jakości owoców. Krzewinki są odporne na choroby, także na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Rumba dobrze reaguje na przyspieszony zbiór spod folii, dobrze reaguje także na wysokie dawki azotu, co przekłada się na plon. Plonowanie jest bardzo wydajne, nawet w gorszych warunkach pogodowych. Rumba intensywnie plonuje – zbiór może być skumulowany w czasie, ale jest łatwy i szybki. Wymaga bardzo intensywnego nawożenia i biostymulacji. Przy odpowiednim nawożeniu Rumba może plonować na poziomie 29-34 tony/ha, ale zdarza się plon przekraczający 40 ton! Dla najlepszych efektów można rośliny wspomóc za pomocą produktu Maxifruit. Dla wysokiej wydajności należy także podawać azot w formie amidowej i azotanowej w postaci produktu Sulfammo 23 N-Process.

truskawka Rumba

Rumba (fot. J. Witkowski)

Jak dokarmiać i stymulować rośliny, aby uzyskać wysokie plony?

Wapń można truskawkom dostarczać dolistnie, ale także przez fertygację. Jednym z rozwiązań proponowanych przez J. Witkowskiego jest Adur – nawóz z wapniem i biostymulatorem. W grupie nawozów, na które zwrócił uwagę J. Witkowski w kontekście najczęściej używanych produktów przez producentów owoców jagodowych, w tym truskawek i malin, są Eurofertil 33 N Process, Sulfammo 23 N-Process, Eurofertil Top 49 NPS oraz Physiomax 975. Wśród nawozów płynnych najczęściej wykorzystywane są w rejonie Czerwińska Seactiv Elite, Fertiactyl Starter i Maxifruit. Do fertygacji najczęściej wykorzystywane są produkty z linii KSC (III i Perła) oraz nawóz Adur.

– Produkcja w hektarach w kraju spada, ale warto podkreślić, że rośnie plonowanie z jednostki powierzchni. Jest to zasługa nie tylko lepiej plonujących odmian, ale także lepszego i lepiej dopasowanego nawożenia. Dodatkowo duża zasługa wysokich plonów to także odkażanie, które niweluje problemy z chorobami odglebowymi, chwastami i niektórymi szkodnikami bytującymi w glebie i uszkadzającymi system korzeniowy. Po odkażaniu warto zastosować produkt Physactiv +1, który będzie wspomagał odbudowę mikrofauny pożytecznej w glebie po odkażaniu – podkreślił J. Witkowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uprawa truskawki pod osłonami – nowe możliwości

Konferencja Truskawkowa zorganizowana w Jasieńcu przez firmę Agrosimex wraz z partnerem – firmą FMC zapewniła sporo ważnych tematów dla plantatorów truskawek. Głównymi tematami wystąpień prelegentów były technologia produkcji i ochrona truskawki, w tym nowe zagrożenia [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet