PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Papryka – odmiany pod osłony z trzech hodowli

W grudniu z inicjatywy firmy Intermag zorganizowano webinarium „Wysoki plon doskonałej jakości – papryka i warzywa kapustne pod osłonami”. W poprzednich relacjach przedstawiliśmy produkty mikrobiologiczne z firmy Intermag oraz asortyment warzyw kapustnych, proponowanych przez firmy nasienne. Tym razem przedstawiamy krótko odmiany papryki do uprawy w tunelach polecane przez firmy Bayer (marka Seminis), Enza Zaden oraz Hazera.

Czytaj dalej...

Enza Zaden

Dragoney wyróżnia się dobrą tolerancją na choroby powodowane przed grzyby z rodzaju Verticillium i Fusarium. Odmiana polecana jest do uprawy na najcięższych stanowiska. Owoce ciemnoczerwone typu „blok”, lekko wydłużone, około 250 g. Rośliny mają mocny system korzeniowy, luźny pokrój. Dobrze wiążą owoce wyrównanej wielkości także w trudnych warunkach pogodowych. Zalecane zagęszczenie roślin to 3 szt./m2. – Ze względu na mocny wigor w początkowym okresie uprawy rośliny powinny być w umiarkowany sposób podlewane i nawożone – zalecał Bernard Zioło.

Maduro to nowa, wczesna, plenna odmiana. Rośliny średniej wysokości, są tolerancyjne na uwiądy. Owoce typu „blok” w intensywnie czerwonym kolorze, który utrzymuje się do końca sezonu uprawy. Są dobrze osłonięte liśćmi dzięki czemu nie są narażone na poparzenia słoneczne. Owoce łatwo mogą być zbierane z szypułką. Polecane do sprzedaży w opakowaniach jednostkowych oraz na eksport.

Devito – owoce typu „blok”, w kolorze żółtym, o masie 220-250 g. Rośliny średniej wysokości, tolerancyjne na choroby.

Odmiana Banckers („blok”, 250 g) polecana jest do zbioru owoców na „zielono”. Rośliny o wysokiej tolerancji na uwiądy powodowane przez kompleks patogenów występujących w glebie. Mają bardzo mocny system korzeniowy.

Milena to bardzo wczesna odmiana. Owoce typu „blok” w kolorze pomarańczowy, bardzo trwałe. Roślina średniej wysokości, o zbalansowanym wigorze. Polecana do sprzedaży owoców w opakowaniach jednostkowych.

Z innych typów papryki B. Zioło do uprawy tunelowej polecał odmianę Shakira (stożek w kolorze czerwonym, owoce stosunkowo ostre w smaku), Cuatrero (typu jalapeno, ostry smak owoców, do zbioru na zielono lub czerwono).

Hazera

Janusz Gajzler do uprawy w tunelach polecał odmiany o czerwonej barwie owoców: Muriel (bardzo wczesne, stabilne, wysokie plonowanie w różnych warunkach, roślina o zbalansowanym wzroście), Salomon, Murano. Do tej grupy należy także odmiana Burgund – owoce czterokomorowe o grubej ściance, 250-300 g, w intensywnie ciemnoczerwonym kolorze, z połyskiem. Są trwałe w obrocie handlowym. Odmiana ma wysoki potencjał plonotwórczy, zawiązuje owoce na kilku piętrach. Z uwagi na wysokość roślin, wymaga podpór (ok. 1,5 m). – Obserwacje prowadzone przez firmę wykazały, że odmiana lepiej sprawdza się w uprawie w systemach jednorzędowych. Można także zmniejszyć zagęszczenie do 2,8 roślin/m2, bez obawy o spadek plonu – doradzał prelegent. Ze względu na silny wigor roślin, szczególnie ważne w uprawie jest racjonalne nawożenie azotem.

Papryka Hazera ban w art

W uprawach tunelowych sprawdzają się odmiany typu „blok” o owocach w kolorze żółtym: Sollie (220-250 g, gruba ścianka, bardzo dobrze prezentują się w opakowaniach jednostkowych) i  Morfeo intensywnie żółte, 230-270 g. Odmiana o kompaktowym charakterze wzrostu. Odznacza się bardzo dobrym wiązaniem w trudnych warunkach pogodowych. – Zawiązuje dużo owoców na pierwszym piętrze i warto zebrać część owoców „na zielono” – mówił J. Gajzler. Odmiana o wczesnym, skoncentrowanych zbiorze.

Seminis

Maximinus to jedna z najwcześniejszych odmian papryki na rynku. Owoce czterokomorowe, w czerwonym kolorze, o masie do 300 g. Rośliny o przewadze cech generatywnych. – Owoce należy poderwać już w pierwszej fazie zawiązywania lub usunąć zawiązki – doradzała Monika Buława. Odmiana może być wysadzana do tuneli po nowalijkach.

Seminis papryka ban w art

Odmiana Caravaggio polecana jest na stanowiska gorsze jakościowo, szybko adaptuje się do warunków stresowych. W porównaniu do Maximinus ma mocniejszy system korzeniowy, większy wigor oraz jest późniejsza 3-5 dni. Owoce typu blok w czereśniowym kolorze. Roślina o zbalansowanych wzroście, równomierne wiąże owoce na każdym piętrze.

Z odmian papryki w kształcie stożka prelegentka polecała Kaptur (typu Kapia, 160-180 g, osiągają 20 cm długości i 7 cm szerokości, rośliny o mocnym systemie korzeniowym) i Ariadni (typu Kapia, do 200 g, około 17 cm długości i 5-7 cm szerokości, może być zbierana w kolorze seledynowym lub czerwonym) oraz Flexum (w kształcie tępego stożka w kolorze kremowo-białym, masa około 120 g, około 17 cm długości).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet