Podłoża organiczne do roślin ozdobnych

PODosłonami.pl

Signify_3Signify_3

Podłoża do roślin ozdobnych (i nie tylko) cz. II

Rośliny ozdobne pod osłonami uprawiane są nie tylko w podłożach mineralnych (wełna kamienna, perlit), ale także w organicznych, takich jak podłoża kokosowe, torf i jego mieszaniny. Przedstawiamy przegląd tego typu podłoży i ich krótką charakterystykę.

Czytaj dalej...
róże

Torf….

to zbita masa substancji organicznej pochodzenia roślinnego, zalegająca tereny zwane torfowiskami. Powstał w wyniku procesu torfowienia różnych gatunków mchów, głównie z rodzaju Sphagnum. W ogrodnictwie do uprawy roślin ozdobnych (i nie tylko) najczęściej używany jest torf wysoki, występujący na terenach m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi. Torf pozyskuje się z torfowisk dwoma metodami: cegiełkową i frezowaną. Torf cegiełkowy zachowuje naturalną, bardzo porowatą i trwałą strukturę, co zapewnia dobre warunki wodno-powietrzne i najwyższą jakość podłoża. Polecany jest do upraw roślin wieloletnich. Metodą frezowania uzyskuje się torf o drobnej frakcji (rozdrobniony) – polecany do upraw krótkotrwałych, np. roślin balkonowo-rabatowych.

Właściwości torfu zależą od stopnia rozkładu materii organicznej z której powstał, oraz od rozdrobnienia (frakcji). W zależności od frakcji polecany jest do różnych celów, tj.:

0-10 mm – najdrobniejszy torf do wysiewu nasion, pikowania i ukorzeniania sadzonek.

0-20 mm – do kilkumiesięcznych upraw roślin ozdobnych w małych (kilkulitrowych) doniczkach, pojemnikach i na zagonach

0-30 mm – do długotrwałych upraw roślin ozdobnych i szkółkarskich w średniej wielkości pojemnikach

0-40 mm – do wieloletnich upraw szkółkarskich w dużych pojemnikach

0-45 mm – w uprawie gerbery i innych wieloletnich roślin ozdobnych, w dużych pojemnikach w uprawach szkółkarskich lub jako dodatek do produkcji innych substratów.

Torf wysoki jest wolny od patogenów, szkodników i chwastów. Niektóre firmy dodatkowo odkażają go termicznie. Sprzedawany jest w workach foliowych do samodzielnego sporządzania mieszanek lub w postaci gotowych substratów.  Substrat torfowy to podłoże uzyskane z odkwaszonego torfu wysokiego z dodatkami: perlitu, piasku, glinki, włókien kokosowych, nawozów mineralnych (m.in. o przedłużonym działaniu), hydrożelu, itp. Ten typ podłoża wykorzystywany jest głownie do produkcji roślin rabatowych, szkółkarskich i rozsady warzyw. W sprzedaży jest szeroka gama torfów i substratów torfowych oferowanych przez firmy: Alonet, Brinkmann, Ceres, Comeco, Gramoflor, Hawita, Hollas, Klasmann, Novarbo.

Torf z dodatkiem włókien drzewnych stosuje się do produkcji doniczek torfowo-celulozowych („paper pots”), które polecane są do ukorzeniania sadzonek zielnych roślin balkonowo-rabatowych, np. pelargonii i do uprawy roślin wrażliwych na uszkodzenia systemu korzeniowego, np. ziół. Mają kształt walców wypełnionych podłożem, w otoczce z celulozy. Do ukorzeniania sadzonek polecane są także doniczki pęczniejące („jiffy pots”) – w kształcie krążków, które wypełnione są drobnym torfem otoczonym siateczką z włókniny. Po podlaniu zwiększają kilkukrotnie swoją objętość a po ukorzenieniu sadzonek sadzi się je do większych pojemników.



Czytaj także: „Doniczki, podłoża, systemy namnażania” , „Wystawa w Zaborzu – podłoża, doniczki, nawozy…..”

Podłoża kokosowe…

produkowane są z włókien z okryw nasiennych orzechów kokosowych. W sprzedaży dostępne są różne frakcje: do 2 mm („torf” kokosowy), 2-5 mm oraz 5-20 mm. Włókna stosowane są jako dodatek do mieszania z torfem (w stosunku 1:1) korzystnie wpływają na tworzenie korzeni przybyszowych, stabilizują strukturę podłoża i zapewniają doskonały drenaż. Z rozdrobnionych łupin orzecha uzyskuje się „chipsy” kokosowe. Właściwe podłoża kokosowe-uprawowe powstają w wyniku mieszania „chipsów” z poszczególnymi frakcjami włókien kokosowych. Sprzedawane są w postaci mat, doniczek typu „paper pots” (z osłonką celulozową) lub „koreczków” (z lub bez osłonki celulozowej). Maty różnią się od siebie składem, tj. proporcjami poszczególnych frakcji, a w związku z tym pojemnością wodną i powietrzną. Pozwala to na dobranie produktu do terminu uprawy i gatunku rośliny. Polecana są do intensywnej uprawy warzyw (głównie pomidorów i ogórków) pod osłonami i róż. Doniczki polecane są do ukorzeniania sadzonek zielnych, np. pelargonii.   W sprzedaży dostępne są podłoża kokosowe (maty, doniczki i „luzem”) firm: Brinkmann, Ceres, Forteco (Grow Concept).

Zaletami podłoży kokosowych są dobre właściwości fizyczne, wysoka pojemność wodna i powolna mineralizacja. Mają lekko kwaśny odczyn. Podłoża kokosowe wykazują właściwości sorpcyjne składników pokarmowych. W związku z należy przyjąć inną strategię nawożenia niż w przypadku mat z wełny mineralnej. Mają większą pojemność wodną oraz bufor wodny i dlatego polecane są do upraw latem. Są wolne od patogenów, jednak sprzyjają rozwojowi pożytecznych grzybów, szczególnie z rodzaju Trichoderma.

Czytaj także: „Kilka podłożowych nowości„, „Wzorowa uprawa pomidorów wielkoowocowych w podłożu kokosowym”

1 komentarz do “Podłoża do roślin ozdobnych (i nie tylko) cz. II

  1. Pingback: Odmiany pomidor, ogórek, sałata papryka i inne - Podłoża kokosowe - Hortinet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet