Typu podłoży do uprawy roślin ozdobnych

PODosłonami.pl

DeRuiter_ToBRFVDeRuiter_ToBRFV

Podłoża do roślin ozdobnych (…i nie tylko) cz. I

Rośliny ozdobne pod osłonami, podobnie jak warzywa, mogą być uprawiane w podłożach mineralnych i organicznych. W pierwszej części artykułu przedstawimy podłoża mineralne polecane do intensywnej produkcji hydroponicznej w szklarni.

Czytaj dalej...
wełna mineralna Exact Plus

Wełna kamienna – do niedawna nazywana wełną mineralną – jest jednym z najczęściej stosowanych podłoży w intensywnej produkcji pomidorów i ogórków. Stosuje się ją także do uprawy roślin ozdobnych. Głównym składnikiem wełny kamiennej są włókna powstałe w wyniku obróbki materiału uzyskanego w procesie stopienia skał bazaltowych. Do włókien dodawane są substancje nadające im charakter hydrofilny. Wełna kamienna jest podłożem inertnym – obojętnym chemicznie i biologicznie. Składniki pokarmowe są w pełni dostępne dla roślin, jest całkowicie sterylna, czyli wolna do patogenów.

Wełna kamienna dostępna jest w sprzedaży pod postacią mat, kostki, paluszków lub granulatu. Granulat z wełny kamiennej może być używany jako podłoże jednorodne, np. do storczyków i anturium – napełnia się nim zagony lub pojemniki uprawowe. Może stanowić także dodatek do mieszania z torfem niskim. Maty są pokryte folią.  Standardowo mają długość 100 cm, szerokość 15 cm i grubość około 7,5-10 cm. Po zakończeniu uprawy nadają się do recyklingu i mogą być ponownie wykorzystane do produkcji materiałów budowlanych, m.in. cegieł i wełny mineralnej – budowlanej. Do uprawy roślin ozdobnych (głównie róż, gerber, goździków i chryzantem na kwiat cięty) polecane są wielosezonowe maty: Exact Flora (Cultilene), Flortop Rosa (Grodan).

Więcej informacji na temat uprawy roślin w wełnie mineralnej w artykułach: „Eksperci o uprawie w wełnie mineralnej”, „Pomiary parametrów podłoża i inne…”, „Kilka podłożowych nowości”



Inne podłoża mineralne

Perlit stosuje się głównie jako dodatek do torfu niskiego lub włókna kokosowego w ilości 10-30%, zwiększając w ten sposób pojemność wodną i przepuszczalność podłoża mieszalnego. Wykazuje niewielką sorpcję w stosunku do składników pokarmowych. Jest podłożem bardzo trwałym i może być ponownie wykorzystywany po wcześniejszej dezynfekcji. Może być podłożem jednorodnym do uprawy kwiatów (róże, gerbery, anturium). Granulami o średnicy 3-6 mm wypełniane są worki uprawowe (maty), wysypuje się go na zagony, do doniczek, skrzynek lub na rynny uprawowe. Do ukorzeniania sadzonek zielnych używa się frakcji 1-3 mm.

Keramzyt charakteryzuje się dużą porowatością i przepuszczalnością. Wypełnia się nim pojemniki uprawowe. Jest wykorzystywany jako podłoże jednorodne do uprawy gerbery i anturium lub jako dodatek do torfu. Poprawia właściwości powietrzne innych podłoży mieszalnych.

Wermikulit wykazuje dużą pojemność sorpcyjną i właściwości buforowe. Polepsza stosunki powietrzno-wodne innych podłoży. Jako podłoże jednorodne wykorzystywana jest frakcja 2-9 mm – głównie do ukorzeniania sadzonek. Granule o średnicy 4-9 mm – jako dodatek do torfu – zwiększają jego pojemność powietrzną.

Pumeks – skała wulkaniczna o porowatej strukturze. Używany jest jako podłoże jednorodne do wypełniania doniczek (frakcja 3-6 mm), do hydroponiki (6-10 mm) lub jako drenaż (powyżej 10 mm). Poprawia właściwości powietrzne innych podłoży mieszalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Uprawa truskawki pod osłonami – nowe możliwości

Konferencja Truskawkowa zorganizowana w Jasieńcu przez firmę Agrosimex wraz z partnerem – firmą FMC zapewniła sporo ważnych tematów dla plantatorów truskawek. Głównymi tematami wystąpień prelegentów były technologia produkcji i ochrona truskawki, w tym nowe zagrożenia [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet