Podsumowanie sezonu w Grudziądzu cz.II

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Podsumowanie sezonu w Grudziądzu – ochrona pomidorów

W czasie spotkania zorganizowanego przez firmę HM. Clause w Grudziądzu 24 listopada, przedstawiciele współorganizatorów – firm Koppert i BASF – podzielili się wiedzą na temat biologicznej i chemicznej ochrony pomidorów.

Maria Lis

Maria Lis z firmy Koppert

Zwalczanie mączlika

W 2016 r. większość szkodników przezimowała w przyrodzie ze względu na brak silnych mrozów. Ponadto przedłużenie cyklów produkcyjnych utrudniło dokładną dezynfekcję obiektów. Najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju szkodników wystąpiły w okresie zimy. W związku z tym roku zaobserwowano bardzo wczesne naloty mączlika szklarniowego – informowała Maria Lis z firmy Koppert. Dodatkowo brak światła na początku sezonu spowolnił rozwój organizmów pożytecznych, w tym dziubałeczka mączlikowego (Macrolophus pygmeus), który nie zdążył rozbudować wystarczająco dużej populacji. Duże naloty mączlika nastąpiły również w okresie lata.

Prelegentka przypomniała cykl rozwojowy mączlika szklarniowego. Szkodnik najszybciej rozwija się w temperaturze 30°C– rozwój od jaja do postaci dorosłej trwa 27 dni. Jedna samca potrafi zmieść w ciągu życia 200 jaj na pomidorach (4 jaja dziennie), a na ogórkach do 700 jaj (9 jaj dziennie), najwięcej w temperaturze 20°C.

Aby zwalczać mączlika metodą biologiczną należy pamiętać o podstawowych zasadach, takich jak dokładne dezynfekowanie szklarni po zakończeniu sezonu. Dodatkowo należy:

1. Od początku uprawy introdukować zapobiegawczo M. pygmeus. Entomofaga rozsypujemy równomiernie w 8 rzędach/ha. Przez 6 tygodni dokarmiany go preparatem Entofood a potem preparatem Artefeed, aż do momentu zaobserwowania 7-9 osobników dorosłych dziubałeczka na roślinę. Optymalny okres dokarmiania wynosi 18 tygodni. Pokarm należy rozprowadzać równomiernie, najlepiej za pomocą dyfuzora. Ponieważ dziubałeczek składa jaja na najstarszych liściach zostawiamy 21 liści na roślinie – instruowała prelegentka.

2. Należy prowadzić regularny monitoring obecności szkodnika. Zimą stosować 3 tablice żółte lepowe na nawę a wiosną do 12 szt.na nawę. W ogniska występowania szkodnika można dodatkowo wprowadzić 2-3 tablice lepowe na m2. Pomocna są także żółte taśmy lepowe.

3. Wspomagać działania M. pygmeus za pomocą dobrotnicy szklarniowej (Encarsja formosa). Na tablicach lepowych mączlika zaobserwujemy 2-3 tygodnie wcześniej niż w uprawie. Po zauważeniu pierwszych szkodników na tablicach stosujemy 2-3 szt. E. Formosa na m2, co 2 tygodnie. Potem 3-5 szt. co tydzień. W niektórych przypadkach stosuje się do 20 szt. entomofaga na m2.

Chemiczna ochrona pomidorów przed chorobami

Do walki chorobami grzybowymi w uprawach pomidora Maciej Wita z firmy BASF polecał fungicydy: Signum 33 WG, Rovral Aquaflo 500 SC i Acrobat MZ 69 WG.

Signum 33 WG zawiera piraklostrobinę i boksalid, substancje o działaniu wzajemnie uzupełniającym się. Pirakostrobina działa quazisystemiczne na powierzchni liścia tworząc warstwę ochronną, przez którą patogeny nie przedostają się do wnętrza liścia. Zaletą piraklostrobiny (z grupy chemicznej strobiluryny) jest wydłużone w czasie działanie, dzięki czemu nie powoduje ona fitotoksyczności, nawet przy stosowaniu preparatu w wysokiej temperaturze. Środek Signum 33 WG działa zapobiegawczo, interwencyjnie i antysporulacyjnie (blokuje zarodnikowanie grzyba). Fungicyd zarejestrowany jest do zwalczania zarazy ziemniaka i szarej pleśni (w stężeniu 0,2%, maksymalnie 2 razy w sezonie, co 7 dni). Okres karencji po zastosowaniu preparatu wynosi 3 dni. Ze względu na granulowaną formulację woda do rozcieńczania środka musi być letnia – doradzał przedstawiciel firmy.

Rovral Aquaflo 500 SC (iprodion) zalecany jest do stosowania głównie zapobiegawczego w ochronie pomidora przed szarą pleśnią i zgnilizną twardzikową. Oprysk w dawce 0,1% można wykonać maksymalnie 2 razy w sezonie, co 7-10 dni. Pierwszy zabieg wykonać zapobiegawczo lub z chwilą pojawienia się pierwszych objawów choroby. Środek stosować od początku fazy rozwoju pierwszego kwiatostanu do końca fazy gdy owoce osiągają typową wielkość i kształt. Preparat ma krótką karencję wynoszącą 3 dni.

Acrobat MZ 69 WG (dimetomorf, mankozeb) – znany na rynku fungicyd o działaniu wgłębnym i kontaktowym do zwalczania zarazy ziemniaka. Polecany do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego, w dawce 0,3%, 3 razy w sezonie co 7-14 dni.

„Wszystkie środki chemiczne użyte do ochrony pomidora przed chorobami należy stosować przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania” – podkreślał M. Wita. Preparaty firmy BASF wyprodukowane są w technologii AgCelence dzięki której dodatkowo poprawia się brix owoców, rośliny uodparniają się na stresy abiotyczne oraz owoce lepiej się przechowują.

Prelegent zapowiedział wprowadzenie na rynek nowego fungicydu Vivando 500 SC zawierający metafenon – nową substancję aktywną do stosowania w uprawie pomidorów. W sprzedaży produkt będzie dostępny od 2018 roku.

7

Maciej Wita z firmy BASF

 

2 komentarze do Podsumowanie sezonu w Grudziądzu – ochrona pomidorów

  1. Pingback: Podsumowanie sezonu w Grudziądzu  

  2. Pingback: O nawożeniu w Grudziądzu 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet