Podsumowanie sezonu w uprawie roślin jagodowych

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Podsumowanie sezonu w uprawie owoców jagodowych

Sezon uprawowy roślin jagodowych praktycznie się skończył. W trakcie webinaru online zorganizowanego przez Doradcę Jagodowego podsumowano wyniki doświadczeń w ramach projektu Berry Tech oraz ogólną sytuację w produkcji owoców jagodowych. Spotkanie prowadzili: dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy), Albert Zwierzyński (Doradca Jagodowy) oraz Adam Borzęcki z firmy Boryna.

fot. Pixabay

Plantacje truskawek …

W tym roku uprawa truskawek w gruncie (na płasko) pod przykryciem folią perforowaną była bardzo opłacała. Ze względu na warunki atmosferyczne zbiory odbyły się praktycznie w tym samym terminie co z tuneli.

Rafał Popławski, który założył tunelową plantację truskawki powtarzającej owocowanie (uprawa na rynnach, w matach z podłożem kokosowym), jest zadowolony z tego systemu uprawy. Sumaryczny plon handlowy z jednej rośliny (odmiana ‘Hademar’) w tym roku wyniósł 1,7 kg owoców. W artykule „Warsztaty na plantacji truskawki powtarzającej” znajdują się bardziej szczegółowe informacje na ten temat.

W przypadku uprawach szklarniowych truskawek w Polsce szczyt sezonu wiosennego zbiega się z importem owoców z innych krajów. Obecnie najbardziej popularną odmianą jest ‘Malling Centenary’, która praktycznie wyparła z rynku odmianę ‘Elsanta’. Klienci dalej nie mają świadomości, że truskawki sprzedawane w sklepach w znacznej części zostały wyprodukowane w naszym kraju. Owoce są smaczne i aromatyczne. Truskawki dostępne w tym terminie ciągle kojarzone z owocami sprowadzanymi z zagranicy, np. z Hiszpanii.

… malin i borówki

Na początku maja w rejonie Czerwińska wystąpiły przymrozki. Najbardziej w tym okresie ucierpiały plantacje malin (także w tunelach). Aby zapobiec tej sytuacji w kolejnym sezonie trzeba już jesienią odpowiednio przygotować rośliny (m.in. poprzez odpowiednie nawożenie) do okresu spoczynku.

W Stacji Doświadczalnej Boryna maliny z sadzonek „long cane” pierwszy raz uprawiano w doniczkach w podłożu kokosowym. Technologia dała bardzo dobre rezultaty. W donicach testowano także uprawę malin w podłożach na bazie węgla brunatnego z dodatkami zaproponowanymi przez dr hab. Zbigniewa Jarosza. – Ta technologia ma duży potencjał, ale trzeba ją dopracować – stwierdził Adam Borzęcki. Więcej informacji na ten temat w artykule „Kokos” kontra węgiel brunatny – pojedynek na argumenty.

Testowano maliny z Niwa -Hodowla Roślin Jagodowych. Najlepiej sprawdziła się ‘Husaria’ (owoce w kolorze czerwonym). Ciekawą odmianą zdaniem prelegentów jest ‘Jantar’ – owoce w kolorze żółtym, są smaczne i mają wiele walorów prozdrowotnych. Jest to jednak nisza na rynku, ponieważ konsumenci nie wiedzą praktycznie nic na temat owoców w tym kolorze.

W przypadku borówki polowej był to jeden z najtrudniejszych sezonów. Doszło do nadprodukcji owoców przeznaczonych na rynek polski i pojawił się problem ze sprzedażą. Wpływ na to wiele czynników, które nałożyły się na siebie.

Ochrona roślin

Zarówno w uprawie malin, jak i truskawki rośliny były chronione przed chorobami i szkodnikami zgodnie z technologią „Zero pozostałości”. Przyniosła ona bardzo dobre efekty.

W tym roku w badaniach prowadzonych przez Doradcę Jagodowego dominowały doświadczenia z preparatami zapobiegającymi występowaniu szarej pleśni. Zwalczanie szarej pleśni nie jest już tak trudne jak kiedyś, ponieważ firmy chemiczne wprowadzają nowe fungicydy o bardzo krótkim okresie karencji. – Są także rozwiązania z wykorzystaniem preparatów biologicznych. Jest to skuteczna technologia ale wymaga zmiany w podejściu do ochrony plantacji – mówił dr hab. Z. Jarosz.

W tunelowych uprawach malin największym problem były przędziorki. Samice zimujące wznawiają swoją aktywność w temperaturze 5°C – w tym roku miało to miejsce około 15 lutego. Aby zapobiec problemom związanym z ochroną trzeba kompleksowo podejść do zwalczania tego szkodnika już od początku sezonu – podkreślał dr hab. Z. Jarosz.

Ekonomiczne podsumowanie

Zarówno Albert Zwierzyński, jak i Adam Borzęcki  stwierdzili, że w ostatecznym rozrachunku ekonomicznym był to średni sezon w ich gospodarstwach.

W trakcie webinarium podzielono się spostrzeżeniami na temat zmian jakie czekają w najbliższej przyszłości plantatorów owoców jagodowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet