Poinsecje - bliźniacze i "jesienne"

PODosłonami.pl

FLUENCE

Poinsecje – bliźniacze i „jesienne”

W gospodarstwie Flora in vitro w Dębowcu koło Jasła, prowadzonym przez Kazimierza Dąbrowskiego wraz z żoną Dorotą, jesienią i zimą dominują poinsecje. W tym roku ciekawostką była między innymi nowa, oryginalna odmiana ‘Autumn Leaves’ (brzoskwiniowa), a także bliźniacze formy – posadzone w jednej doniczce 2 rośliny o kontrastowym zabarwieniu przykwiatków.

Czytaj dalej...
Mix odmian 'Autumn Leaves' i 'Prestige Early Red' (czerwona)

Odmiana 'Autumn Leaves' o łososiowobrzoskwiniowych przykwiatkach oraz bliźniacze formy poinsecji są ciekawostkami tegorocznej oferty gospodarstwa Flora in vitro, fot. A. Cecot

„Gwiazdy” po begoniach

Flora in vitro specjalizuje się przede wszystkim w produkcji ukorzenionych sadzonek oraz kwitnących doniczkowych begonii (gatunku Begonia ×elatior). Poinsecje, a właściwie wilczomlecze piękne (Euphorbia pulcherrima) – sprzedawane w martwym dla handlu begonią okresie, czyli w listopadzie i grudniu – pozwalają natomiast szczelnie wypełnić roczny cykl uprawowy wtedy, gdy nie ma popytu na kwitnące begonie. W bieżącym sezonie Kazimierz Dąbrowski (czytaj też wywiad z tym ogrodnikiem na temat efektywnego ogrzewania szklarni) wyprodukował 80 tysięcy „gwiazd betlejemskich”.

Oferuje on głównie jednopędowe poinsecje w 9-11-centymetrowych doniczkach. Uzupełnia je roślinami rozkrzewionymi, w większych pojemnikach, także w wiszących. Ogólnie uprawa poinsecji trwa od lipca do grudnia. Samodzielnie ukorzenia sadzonki (materiał wyjściowy sprzedaje także innym ogrodnikom). Pobiera się je z rosnących na miejscu, co roku odnawianych mateczników – ostatnio odmian z firmy Dümmen Orange (która przejęła materiał genetyczny przedsiębiorstwa Ecke).

Odmiany…

W bieżącym roku asortyment obejmował 5 odmian – oprócz ww., wczesnej ‘Autumn Leaves’ (o 7,5-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej), były to czerwone ‘Prestige Early Red’ (7,5-tygodniowa) i ‘Advantage Red’ (8-tygodniowa), śnieżnobiała ‘Polar Bear’, a także ‘Ice Punch’ (czerwono-biała). Kazimierz Dąbrowski zwraca szczególną uwagę na odmianę ‘Autumn Leaves’ („jesienne liście”), o ciepłym zabarwieniu przykwiatków. Uważa on, że należałoby wykreować popyt na nią już jesienią, znacznie wcześniej niż zaczyna się typowa, przedświąteczna podaż poinsecji, co dawałoby realne szanse na przedłużenie bardzo krótkiego w Polsce sezonu handlu poinsecjami.



 

Miksy

Bliźniacze, czerwono-białe i czerwono-brzoskwiniowe miksy (w sumie 30 tys. sztuk) wykonano z odmian ‘Prestige Early Red’ lub ‘Advantage Red’ oraz – odpowiednio – ‘Polar Bear’ i ‘Autumn Leaves’.

Pierwszą partię takich miksów pan Kazimierz przygotował w 2014 r. Zrobił takie zestawy, gdyż miał nadmiar ukorzenionych sadzonek odmiany o białych przykwiatkach – przeczuwał, że nie udałoby się sprzedać tylu finalnych „nieczerwonych” poinsecji posadzonych pojedynczo do doniczek. Dwubarwne, czerwono-białe miksy cieszyły się natomiast wzięciem. Nic więc dziwnego, że sieć supermarketów Kaufland, z którą gospodarstwo Flora in vitro współpracuje, w 2015 r. zainteresowana była większą liczbą takich form poinsecji. Przygotowanie ich wymaga jednak większych nakładów pracy (ręcznego, a nie zmechanizowanego doniczkowania), toteż większość oferty firmy z Dębowca stanowią wciąż typowe okazy „gwiazdy betlejemskiej”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ICL Osmocote
HortiAdNetHortiAdNet