PODosłonami.pl
Poinsecje – „magiczne gwiazdy”
W gospodarstwie Jenflor w Świbiu 17 listopada odbyły się Dni Otwarte poświęcone poinsecji, czyli tzw. gwieździe betlejemskiej. Stanowiły one jeden z etapów ogólnoeuropejskiego projektu niemieckiej firmy Selecta one® noszącego nazwę Magic Stars i urządzanego w krajach, w których rynek „gwiazdy” ma ważne znaczenie dla tego hodowcy. Impreza z serii Magic Stars, skierowana przede wszystkim do ogrodników, po raz pierwszy zagościła w Polsce. Zaprezentowano – obecne i przyszłe – odmiany poinsecji z przedsiębiorstwa Selecta, którego polski przedstawiciel, firma Benjy-Flora, był głównym organizatorem Dni Otwartych. W szczycie sezonu sprzedaży detalicznej przypominamy relację z tego spotkania i prezentujemy materiał filmowy.
Czytaj dalej...
Dni Otwarte w Świbiu były okazją do obejrzenia kolekcji odmian poinsecji z asortymentu firmy Selecta, fot. A. Cecot
Odmiany – hity i ciekawostki
Pokazano 3 grupy (tzw. serie) odmian. Jak informował szef działu sprzedaży firmy Selecta, Thorsten Köhn, ogólnie dla europejskiego rynku najważniejszą z nich jest Christmas Feelings, o 7,5-tygodniowej reakcji fotoperiodycznej, wyraźnie V-kształtnej budowie roślin, które nadają się do masowej produkcji. Zademonstrowano 6 odmian z tej grupy, o podstawowych barwach przykwiatków.
- Christmas Feelings
- Christmas Feelings Pearl
- Christmas Feelings Pink
- Christmas Feelings Marble
- Christmas Feelings Wonder
- Christmas Feelings White, fot. 1-6 A. Cecot
Zaprezentowano też nowszą, obiecującą grupę Christmas Beauty, także 7,5-tygodniową, o nieco bardziej kopulastym, zwartym pokroju. Spośród 5 przedstawionych odmian, oprócz czerwonej ‘Beauty’ , wyróżniała się dwubarwna, „marmurkowata” ‘Beauty Marble’ o wyraźnym różowo-kremowym wzorze na przykwiatkach. Beniamin Pudełko, właściciel firmy Benjy-Flora stwierdził, że kreacje z grupy Christmas Beauty – również ‘Beauty Lime’ i ‘Beauty Queen’ – mogą stanowić dobre uzupełnienie kolorystyczne zasadniczego asortymentu, jaki zamawiają polscy ogrodnicy. A ten dotyczy w zdecydowanej większości odmian czerwonych – w przypadku oferty Selecty jest to w Polsce ‘Noel’ (okazalsze rośliny o dużych, intensywnie wybarwionych przykwiatkach) i ‘Christmas Glory’ (bardziej zwarte). Obie te odmiany można też było oglądać w warunkach produkcyjnych, w szklarniach firmy Jenflor, która uprawia poinsecje na zamówienie sieci supermarketów.
- Christmas Beauty
- Christmas Beauty Lime
- Christmas Beauty Pink
- Christmas Beauty Queen
- Christmas Beauty Marble
- Thorsten Köhn zachwala odmianę Christmas Beauty Marble jako najładniejszą spośród „marmurkowatych”, fot. 1-6 A. Cecot
Poinsecje z grupy Christmas Glory reprezentowane były na pokazach w Świbiu w sumie przez 3 odmiany – oprócz czerwonej, znalazła się w kolekcji także różowa (‘Pink’) i biała (‘White).
Poza odmianą ‘Noel’ przedstawiono kilka innych pojedynczych odmian, wśród których wyróżniała się ‘Merry White ‘14’ o najintensywniejszej bieli przykwiatków w obrębie zaprezentowanego asortymentu.
Zademonstrowano biało-czerwono-różowe „miksy” 3 odmian – rośliny posadzone w 25-centymetrowych wiszących pojemnikach – złożone z następujących kreacji: ‘Christmas Feelings Pearl’, ‘Noel’, ‘Christmas Glory Pink’.
- Christmas Glory
- Christmas Glory White
- Christmas Glory Pink
- Noel
- Trzy odmiany w 1 pojemniku: Christmas Glory Pink, Noel, Christmas Feelings Pearl
- Merry White ’14
- Kreacja oznaczona symbolem SK-136, fot. 1-7 A. Cecot
Poinsecje – niełatwa uprawa i sprzedaż
W Dniach Otwartych w Świbiu uczestniczyło około 100 osób. Mogły one nie tylko porozmawiać z gospodarzami spotkania, doradcami z firm Benjy-Flora oraz Selecta, lecz także wysłuchać 2 wykładów, które pozwalały pogłębić wiedzę na temat poinsecji. Pierwsza prelekcja, którą wygłosił Piotr Karpeta (Benjy-Flora), dotyczyła oferowanego asortymentu. Natomiast prof. dr hab. Leszek Orlikowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach szczegółowo omówił istniejące i grożące poinsecji choroby oraz ich zwalczanie.
- Piotr Jendrysik i Beniamin Pudełko otwierają spotkanie 17 listopada
- Piotr Karpeta omówił ofertę firmy Selecta
- Piotr Jendrysik i prof. Leszek Orlikowski – wykładowca zaproszony z Instytutu Ogrodnictwa
- Profesor Orlikowski omówił choroby poinsecji
- Ogrodnicy, którzy przybyli na Dni Otwarte
- Doradcy z firmy Benjy-Flora
- Spotkanie służyło przede wszystkim prezentacji odmian poinsecji
- Rozmowy w grupie
- Uczestnicy Dni Otwartych z serii Magic Stars, które po raz pierwszy odbyły się w Polsce
- W gospodarstwie Jenflor uprawiane są głównie odmiany Christmas Glory i Noel
- Zwiedzanie gospodarstwa Jenflor było częścią poinsecjowych Dni Otwartych w Świbiu
- Mario Jendrysik oprowadza gości po rodzinnym gospodarstwie
- Stacja nawożenia
- Linia do zautomatyzowanego przesadzania, fot. 1-14 A. Cecot
Właściciel Jenfloru Piotr Jendrysik oraz jego syn Mario oprowadzali gości po gospodarstwie, odpowiadając na liczne pytania, które dotyczyły nie tylko uprawy poinsecji, ale też zagadnień ogólnych i technologii. Między innymi można się było zapoznać z nowoczesną, zautomatyzowaną linią służącą do przesadzania sadzonek do doniczek. Linia taka, o wydajności 70 tys. roślin dziennie, stała się koniecznością w gospodarstwie, którego główną specjalnością jest produkcja ukorzenionych sadzonek (pelargonii, wrzosów, poinsecji).
Jak zwykle przy takich okazjach, ogrodnicy wymieniali też uwagi między sobą, zapewne zastanawiając się, jak w tym roku przebiegnie sezon sprzedaży gwiazdy betlejemskiej, który w Polsce jest bardzo krótki i w dużej mierze zależy od pogody. Cóż, poinsecje to na naszym rynku typowy produkt bożonarodzeniowy – traktowany bardziej jako świąteczny „gadżet” niż pokojowa roślina doniczkowa

„Wiatr” sprzymierzeńcem w produkcji rozsady pomidorów do upraw doświetlanych
Rynek energii stabilizuje się, dlatego powierzchnia uprawy pomidorów doświetlanych ponownie się zwiększa. Tak przedstawia się sytuacja w Holandii, a także w innych krajach czy na innych kontynentach. Firmy korzystające z energii geotermalnej mogą jeszcze [...]