PODosłonami.pl

Pomidory do tuneli nieogrzewanych o niestandardowych owocach

Firmy nasienne w swoim asortymencie mają szeroki wachlarz odmian pomidora o niestandardowych kształtach i kolorach owoców. Wśród nich znajdują się odmiany o owocach typu Bawole Serce (klasyczne Bawole Serce i sakiewka), śliwkokształtne, wydłużone (Cornue des Andes, San Marzano) oraz koktajlowe. Które odmiany mieszańcowe (F1) polecane są do uprawy w tunelach nieogrzewanych w sezonie 2024?

Czytaj dalej...

fot. A. Wize

Pomidory o wydłużonych owocach

Belladine (Hazera, hodowla HM. Clause) – odmiana o owocach wydłużonych, w kształcie rogu, o masie 200-230 g, wybarwiające się na czerwono. Rośliny o dość silnym wigorze, ciągłym wzroście. Liście dobrze okrywają owoce pozwalając im na równomierne dojrzewanie. Odmiana do uprawy na 6-8 gron, polecana szczególnie na sałatki, przeciery i do suszenia.

Byelsa (PNOS Ożarów Mazowiecki, hodowla Fito Semillas) – owoce śliwkokształtne w kolorze ciemnoczerwonym, o masie około 150 g, są twarde i trwałe w obrocie, wyrównanej wielkości. Nadają się do zbioru luzem wraz z szypułką i w gronach złożonych z 6-8 owoców. Rośliny o bardzo silnym wigorze, z krótkimi międzywęźlami i dużymi liśćmi. Odmiana wyróżnia się bardzo dobrym wiązaniem owoców nawet podczas wysokich temperatur.

Hazera pomidory specjalne

Cornabel (Hazera, hodowla Vilmorin) – pomidor w kształcie wydłużonej papryki (w typie Cornue des Andes), 180-250 g, mięsisty, wielokomorowy, o smaku pomidora malinowego. Możliwość wystąpienia charakterystycznych żółtych smug na owocach. Odmiana wczesna, polecana do nasadzeń pod osłonami od marca, do uprawy w krótkich i przedłużonych cyklach. Roślina o ciągłym wzroście i silnym wigorze. Charakteryzuje się bardzo dobrym wiązaniem owoców. W początkowej fazie wzrostu zaleca się umiarkowane nawożenie azotowe, natomiast w okresie intensywnego dorastania owoców – podwyższone nawożenie magnezem i dodatkowe nawożenie żelazem. Odmiana polecana do uprawy ekologicznej.

Deliwanda (Argenta Seeds) – owoce śliwkokształtne, ponad 200 g, w kolorze czerwonym, z połyskiem. Są tępo zakończone, dzięki czemu nie kaleczą się wzajemnie i łatwo można je ułożyć w opakowaniu. Skórka owoców jest gładka, bez tendencji do mikrospękań. Rośliny mają bardzo silny wigor i mocny system korzeniowy. Odmiana do uprawy w cyklu wiosennym i jesiennym.

Giulietta (Hazera, hodowla HM. Clause) – odmiana pomidora typu San Marzano. Owoce ponad 200 g, czerwone, wydłużone, cylindryczne, dwukomorowe. Wyróżniają się smakiem i strukturą miąższu. Rośliny silne, dobrze zbalansowane, zawiązują po 7-8 owoców w gronie. Odmiana średniowczesna, do uprawy na 8-14 gron. W przypadku podłoży nieorganicznych zaleca się zwiększenie nawożenia wapniowego nawet o 20%.

HMC 619998 F1 / Vistula (Hazera, hodowla HM. Clause)  – nowa odmiana o owocach w kształcie śliwkowym. Odmiana wczesna, częściowo samokończąca, do uprawy przy paliku.  Owoce 140-160 g, ciemnoczerwone, wyrównane, 2- i 3-komorowe, o grubej ściance, smaczne. Dobra trwałość pozbiorcza. Zbiór zarówno z szypułką, jak i bez szypułki. Rośliny o silnym wigorze i mocnym systemie korzeniowym, łatwe w uprawie. Ze względu na mocną roślinę odmiana lepiej znosi mniej korzystne warunki uprawy. Jest plenna.

Oceano F1 (Sakata) – pomidory w kształcie śliwki, 120-150 g, czerwone. Są twarde i mają bardzo dobrą trwałość pozbiorczą. Rośliny o dobrym wigorze i niekończącym się wzroście. Zalecane szczepienie na podkładce o średnim wigorze. Odmiana plenna, polecana do uprawy zarówno w cyklu wiosennym, jak i jesiennym.

Pink Pioneer F1 (Sakata) – owoce śliwkoksztaltne, o masie 160-180 g, twarde, w malinowym kolorze, z zieloną piętką. Są smaczne. Rośliny mają silny wigor oraz niekończący się wzrost. Odmiana nadaje się do uprawy przez cały sezon, wykazuje dobrą odporność na stresowe warunki uprawy.

V633 F1 / Cornarose (Hazera, hodowla Vilmorin) – nowość o owocach wydłużonych, w kształcie rogu, do uprawy na 8-12 gron. Owoce mięsiste, 220-300 g, z cienką skórką, równomiernie się wybarwiają na malinowy kolor. Mają słodki i lekko kwaskowy smak. Rośliny o silnym wigorze, łatwa uprawę i dobre plonowanie odmiany.

Pomidory typu Bawole Serce

Cabosse (Hazera, hodowla Vilmorin) – owoce w kształcie wydłużonego Bawolego Serca, masa 200-250 g, kolor czerwony (wewnątrz i na zewnątrz). Pomidor o dobrej trwałości pozbiorczej. Rośliny mają umiarkowany wigor i zredukowaną blaszkę liściową (w przypadku nadmiernie generatywnych warunków uprawy wskazane jest pozostawienie dodatkowych liści z pędów bocznych). Tworzą rozbudowane grona, na których zawiązuje się od 3 do 4 owoców. Odmiana polecana do uprawy tunelowej na 6-8 gron.

Corazon (Hazera, hodowla HM. Clause) – owoce karbowane, w kształcie sakiewki, czerwone, około 200 g. Są wielokomorowe, z bardzo ładną i trwałą szypułką. Rośliny zbalansowane, dobrze reagujące na szczepienie. Zaleca się regulację gron. Odmiana plenna.

Cupidissimo (Hazera, hodowla HM. Clause) – owoce o masie ponad 200 g, w kształcie serca, czerwone, z połyskiem. Są trwałe i wysokiej jakości. Rośliny silne, dobrze zbalansowane, o ciągłym wzroście, zawiązują po 5-7 owoców w gronie. Odmiana polecana do uprawy na 6-8 gron, w różnego typu podłożach (wełna, kokos, grunt).

CRX 73068 (Rol-Spec, hodowla Cora Seeds) – owoce bardzo duże (350-400 g), w kształcie sakiewki, w kolorze malinowym, błyszczące. Są odporne na pękanie. Odmiana plenna. Rośliny o silnym wigorze.

Gourmandia (Hazera, hodowla HM. Clause) – owoce typu prawdziwe Bawole Serce (spłaszczone i mocno karbowane), mięsiste, powyżej 250 g, w kolorze czerwonym. Rośliny dobrze zbalansowane, o umiarkowanym wigorze i o ciągłym wzroście. Zalecane regulowanie gron i usuwanie kwiatów staśmionych. Odmiana bardzo wczesna, do uprawy na 6-8 gron.

Gourmansun (Hazera, hodowla HM. Clause) – owoce w kształcie serca, wybarwione początkowo na żółty kolor, a w miarę dojrzewania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojawiają się smugi w kolorze czerwono-pomarańczowym. Owoce wielokomorowe, mięsiste, 200-220 g, bez pustych komór, bardzo smaczne i aromatyczne. W smaku przypominają ananasa. Odmiana polecana do uprawy na 6-8 gron.

Mamipink (Enza Zaden) – odmiana polecana do uprawy w cyklu wiosennym i jesiennym. Pomidory typu Bawole Serce w kolorze malinowym, 250-300 g, mają cienką skórkę i bardzo słodki smak. Bardzo dobra trwałość pozbiorcza owoców. Rośliny o zbalansowanym wigorze i otwartym pokroju, równomiernie zawiązują owoce.

Rosamunda (Hazera, hodowla ISI Sementi) – odmiana pomidora malinowego typu Bawole Serce, przeznaczona do uprawy przedłużonej (od lutego) w szklarniach i tunelach foliowych. Owoce o masie 160-250 g odznaczają się pięknym kolorem, oryginalnym kształtem, są bardzo smaczne. Rośliny o ciągłym wzroście i otwartym pokroju (zalecane szczepienie na podkładce np. Superpro F1). Odmiana tworzy rozbudowane grona, zaleca się ich regulację i usuwanie kwiatów staśmionych, co efektywnie wpływa na wyrównanie owoców.

Pomidory koktajlowe i cherry

Apple (Argenta Seeds) –  seria pomidorów truskawkowych, w skład której wchodzą odmiany w kolorze czerwonym (Apple Red), żółtym (Apple Yellow) i pomarańczowym (Apple Orange). Owoce o charakterystycznym kształcie, bardzo słodkie (wysoki Brix), błyszczące, nie mają tendencji do pękania w trakcie uprawy jesienią. Rośliny o mocnym wigorze. Odmiany polecane do uprawy całorocznej. Nadają się do tworzenie miksów owocowych.

Grazioso (Rol-Spec, hodowla Cora Seeds) –  pomidor typu mini śliwka (15-20 g) w kolorze głębokiej czerwieni. Owoce jędrne, bardzo smaczne, z wysokim Brixem. Są tolerancyjne na pękanie.

Intrigo (Rol-Spec, hodowla Cora Seeds) –  pomidor typu cherry o średniej masie 25 g. Wyróżnia je bardzo dobra trwałość pozbiorcza. Odmiana średniowczesna, owoce do zbioru luzem lub w gronach.

Summer Sun (Hazera) – odmiana średniowczesna, typu cherry (masa 15-25 g i średnicy 25-32 mm), na zbiór pojedynczych owoców. Owoce jasnożółte, bez zielonej piętki, są bardzo słodkie (Brix 8,5-10), nawet w fazie niepełnej dojrzałości, twarde i dobrze się przechowują. Roślina o silnym wigorze i długich międzywęźlach.

Sweet Ball F1 (Sakata) –  owoce typu cherry (14-16 g) w intensywnie czerwonym kolorze, do zbioru luzem. Mają słodki smak i bardzo długi okres przydatności pozbiorczej. Rośliny o bardzo dobrym wigorze, są tolerancje na niską temperaturę. Odmiana bardzo wczesna, plenna.

Tuono (Rol-Spec, hodowla Cora Seeds) – pomidor typu cherry. Owoce kuliste, o średniej masie 20 g, w kolorze głębokiej czerwieni, jędrne i bardzo smaczne. Odmiana plenna, średniowczesna. Rośliny utrzymują dobrą kondycję.

Zuccherino (Rol-Spec, hodowla Cora Seeds) – odmiana bardzo wczesna i plenna. Owoce w kształcie miniśliwki (około 20 g), w kolorze głębokiej czerwoni. Mają bardzo słodki smak (Brix 11). Rośliny o średniej kondycji.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sezon letnich cen. Jakość firmy Grodan.

Oferta limitowana. Spiesz się! Nie przegap okazji, aby zainwestować w przyszłość swoich upraw. „Sezon letnich cen” to czas, kiedy możesz zrobić więcej za mniej! Czas trwania promocji od 01 do 26 lipca. O szczegóły zapytaj [...]

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet