PODosłonami.pl

Pomidory na półmetku – opinie i obserwacje specjalistów z Syngenty

W ubiegłym tygodniu ukazał się pierwszy z serii artykułów oceniających stan plantacji pomidorów w połowie sezonu ich uprawy. Tym razem o opinię zapytaliśmy specjalistów z firmy Syngenta – Rafała Alfuta, Marcina Grosnera i Gabriela Chojnackiego. Przede wszystkim zwrócili oni uwagę, że początek bieżącego sezonu uprawy nie był typowy, ze względu na opóźnione nasadzenia w styczniu, a nawet jeszcze późniejsze – w lutym. Na opóźnione terminy uprawy nałożył się kolejny problem – bardzo słabe warunki świetlne wiosną. Jak w takich warunkach poradziły sobie pomidory z Syngenty – o tym krótko poniżej.

Czytaj dalej...
maturbo

Pomidor malinowy Maturbo (fot. Syngenta)

Wiosna z bardzo małą ilością światła

Największą bolączką ogrodników w Polsce jest zwykle niewystarczająca ilość światła w okresie zimowym, na co w uprawach niedoświetlanych nie mają wpływu. W obecnym sezonie ilość światła w styczniu i lutym była stosunkowo dobra, porównywalna z warunkami z innych lat, a w związku z tym, że rośliny były w początkowej fazie wzrostu i z niewielkim zapotrzebowaniem na światło rozwijały się prawidłowo. Natomiast w marcu i częściowo w kwietniu ilość światła słonecznego była bardzo ograniczona – szacuje się ze w marcu było o około 50% mniej światła niż w tym samym miesiącu w poprzednich latach. Tak nietypowe warunki wpłynęły na uprawę pomidorów wszystkich odmian na rynku, w szczególności na problemy z zawiązywaniem trzeciego lub czwartego grona – w zależności od terminu sadzenia.

Jak poradziły sobie odmiany malinowe

Pomidor Maluno rósł w tym sezonie dobrze, podobnie jak w poprzednich latach. Pierwsze grona tej odmiany były prawidłowo zawiązane, a zbiory zaczęły się bardzo wcześnie – owoce Maluno zbiera się kiedy kwitnie zaledwie 7. grono, czyli przynajmniej o „1 lub 2 grona wcześniej” niż w przypadku innych odmian. Plonowanie większości upraw było opóźnione o 1 do 2 tygodni w związku z mniejszą ilością światła, jednak Maluno nawet w takich warunkach rozpoczęło bardzo wcześnie plonowanie – z upraw sadzonych w połowie stycznia większe zbiory zaczęły się na początku kwietnia.

Pomidor malinowy Maluno

Pomidor malinowy Maluno (fot. Syngenta)

Odmiana Maturbo zaliczana jest do tzw. pomidorów generatywnych, w tym sezonie wykształciła wybitnie silne rośliny, co pozytywnie wpływa na produktywność uprawy. Deficyt światła nie zaszkodził odmianie – silne cechy generatywności i bardzo dobre wiązanie owoców pozwalają na prowadzenia optymalnej uprawy, nawet gdy światła było za mało. Rośliny odmiany Maturbo w tym sezonie często szczepione są na mocnych podkładkach, takich jak Kardia czy Aorta, i to też bardzo dobrze wpłynęło na kondycję roślin. Wybitnie dobre zawiązywanie owoców powinno być ograniczone przez konsekwentną regulację ich liczby w gronach. Zdarzały się także uprawy, w których mimo braku ciągłej regulacji owoców rośliny są silne i cały czas pozostają w równowadze, bez oznak przeciążenia. Owoce Maturbo nawet bez regulacji gron osiągają wielkość przeważnie BB, jednak zawsze warto regulować liczbę owoców w gronach, aby rośliny rosły i plonowały jeszcze stabilniej.



maturbo

Pomidor malinowy Maturbo (fot. Syngenta)

W tym sezonie bardziej szczegółowo obserwowane są dwie nowe odmiany malinowe z Syngenty. Odmiana pod numerem TIAS22 – 0329 to malinowy, duży, mięsisty pomidor, jego rośliny są bardzo krótkie i rosną bardzo prosto przy sznurku. Roślina ma otwarty pokrój, dość krótkie liście i jest bardzo łatwa w obróbce i pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na dobre wiązanie owoców i stabilny wzrost, co na pewno wpłynie na równomierne i wysokie plonowanie przez cały sezon. Odmiana 8C18074 to pomidor malinowy o owocach średniej wielkości, przeważnie BB, jest typowy rozmiar supermarketowy. Rośliny wytwarzają dużo kwiatów i bardzo dobrze zawiązują owoce, co powinno być kontrolowane poprzez regulację gron. Rośliny bardzo szybko rosną i wytwarzają do 2 gron więcej niż większość odmian już w pierwszej połowie sezonu. Do tej pory wczesność i plonowanie tej odmiany były najwyższe spośród testowanych odmian.

Pomidor czerwony wielkoowocowy

W segmencie czerwonych pomidorów zwykle dobrze prezentuje się odmiana Extradena, typowy mięsisty pomidor. W bieżącym sezonie, w związku z trudnymi warunkami uprawy, wiele odmian ma duże, przerośnięte owoce, często wielkości BBBB, które trudniej sprzedać. Owoce Extradeny są wyrównane i mieszczą się w rozmiarze BBB. Rośliny Extradeny są dobrze zbalansowane i pierwsza połowa sezonu była dla nich bardzo dobra – z dobrym wiązaniem i szybkimi przyrostami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podczas konferencji Doradcy Jagodowego wiele pytań na stoisku Boryna dotyczyło odmian truskawki

Jakie odmiany truskawki do tunelu sadzić?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, kto będzie odbiorcą towaru, jaki uda się wyprodukować i od tego, co jest w danym gospodarstwie opłacalne i przynosi zyski. Temat [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet