PODosłonami.pl
Pomidory na półmetku – opinie i obserwacje specjalistów z Syngenty
W ubiegłym tygodniu ukazał się pierwszy z serii artykułów oceniających stan plantacji pomidorów w połowie sezonu ich uprawy. Tym razem o opinię zapytaliśmy specjalistów z firmy Syngenta – Rafała Alfuta, Marcina Grosnera i Gabriela Chojnackiego. Przede wszystkim zwrócili oni uwagę, że początek bieżącego sezonu uprawy nie był typowy, ze względu na opóźnione nasadzenia w styczniu, a nawet jeszcze późniejsze – w lutym. Na opóźnione terminy uprawy nałożył się kolejny problem – bardzo słabe warunki świetlne wiosną. Jak w takich warunkach poradziły sobie pomidory z Syngenty – o tym krótko poniżej.
Czytaj dalej...
Pomidor malinowy Maturbo (fot. Syngenta)
Wiosna z bardzo małą ilością światła
Największą bolączką ogrodników w Polsce jest zwykle niewystarczająca ilość światła w okresie zimowym, na co w uprawach niedoświetlanych nie mają wpływu. W obecnym sezonie ilość światła w styczniu i lutym była stosunkowo dobra, porównywalna z warunkami z innych lat, a w związku z tym, że rośliny były w początkowej fazie wzrostu i z niewielkim zapotrzebowaniem na światło rozwijały się prawidłowo. Natomiast w marcu i częściowo w kwietniu ilość światła słonecznego była bardzo ograniczona – szacuje się ze w marcu było o około 50% mniej światła niż w tym samym miesiącu w poprzednich latach. Tak nietypowe warunki wpłynęły na uprawę pomidorów wszystkich odmian na rynku, w szczególności na problemy z zawiązywaniem trzeciego lub czwartego grona – w zależności od terminu sadzenia.
Jak poradziły sobie odmiany malinowe
Pomidor Maluno rósł w tym sezonie dobrze, podobnie jak w poprzednich latach. Pierwsze grona tej odmiany były prawidłowo zawiązane, a zbiory zaczęły się bardzo wcześnie – owoce Maluno zbiera się kiedy kwitnie zaledwie 7. grono, czyli przynajmniej o „1 lub 2 grona wcześniej” niż w przypadku innych odmian. Plonowanie większości upraw było opóźnione o 1 do 2 tygodni w związku z mniejszą ilością światła, jednak Maluno nawet w takich warunkach rozpoczęło bardzo wcześnie plonowanie – z upraw sadzonych w połowie stycznia większe zbiory zaczęły się na początku kwietnia.
Odmiana Maturbo zaliczana jest do tzw. pomidorów generatywnych, w tym sezonie wykształciła wybitnie silne rośliny, co pozytywnie wpływa na produktywność uprawy. Deficyt światła nie zaszkodził odmianie – silne cechy generatywności i bardzo dobre wiązanie owoców pozwalają na prowadzenia optymalnej uprawy, nawet gdy światła było za mało. Rośliny odmiany Maturbo w tym sezonie często szczepione są na mocnych podkładkach, takich jak Kardia czy Aorta, i to też bardzo dobrze wpłynęło na kondycję roślin. Wybitnie dobre zawiązywanie owoców powinno być ograniczone przez konsekwentną regulację ich liczby w gronach. Zdarzały się także uprawy, w których mimo braku ciągłej regulacji owoców rośliny są silne i cały czas pozostają w równowadze, bez oznak przeciążenia. Owoce Maturbo nawet bez regulacji gron osiągają wielkość przeważnie BB, jednak zawsze warto regulować liczbę owoców w gronach, aby rośliny rosły i plonowały jeszcze stabilniej.
W tym sezonie bardziej szczegółowo obserwowane są dwie nowe odmiany malinowe z Syngenty. Odmiana pod numerem TIAS22 – 0329 to malinowy, duży, mięsisty pomidor, jego rośliny są bardzo krótkie i rosną bardzo prosto przy sznurku. Roślina ma otwarty pokrój, dość krótkie liście i jest bardzo łatwa w obróbce i pielęgnacji. Warto zwrócić uwagę na dobre wiązanie owoców i stabilny wzrost, co na pewno wpłynie na równomierne i wysokie plonowanie przez cały sezon. Odmiana 8C18074 to pomidor malinowy o owocach średniej wielkości, przeważnie BB, jest typowy rozmiar supermarketowy. Rośliny wytwarzają dużo kwiatów i bardzo dobrze zawiązują owoce, co powinno być kontrolowane poprzez regulację gron. Rośliny bardzo szybko rosną i wytwarzają do 2 gron więcej niż większość odmian już w pierwszej połowie sezonu. Do tej pory wczesność i plonowanie tej odmiany były najwyższe spośród testowanych odmian.
- Pomidor malinowy 8C18074
- Pomidor malinowy TIAS2 (fot. 1, 2 Syngenta)
Pomidor czerwony wielkoowocowy
W segmencie czerwonych pomidorów zwykle dobrze prezentuje się odmiana Extradena, typowy mięsisty pomidor. W bieżącym sezonie, w związku z trudnymi warunkami uprawy, wiele odmian ma duże, przerośnięte owoce, często wielkości BBBB, które trudniej sprzedać. Owoce Extradeny są wyrównane i mieszczą się w rozmiarze BBB. Rośliny Extradeny są dobrze zbalansowane i pierwsza połowa sezonu była dla nich bardzo dobra – z dobrym wiązaniem i szybkimi przyrostami.

Jakie odmiany truskawki do tunelu sadzić?
Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, kto będzie odbiorcą towaru, jaki uda się wyprodukować i od tego, co jest w danym gospodarstwie opłacalne i przynosi zyski. Temat [...]



