Pomidory tunelowe - przegląd odmian na 2016 r. cz.I - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

ENZA_3

Pomidory tunelowe – przegląd odmian na 2016 r. cz.I

Pomidory uprawiane są na coraz większą skalę w ogrzewanych i nieogrzewanych tunelach foliowych. W cyklu artykułów przeglądowych przedstawiamy Państwu odmiany pomidorów polecane przez firmy nasienne na ten sezon. Rozpoczynamy od odmian wielkoowocowych i standardowych.

Czytaj dalej...
pomidory

HM.Clause

Tamaris F1 – „standardowa” odmiana o kulistych owocach, o masie około 200 g. Może być uprawiana w tunelu foliowym, w cyklu wiosennym i jesiennym, we wszystkich typach podłoży. Rośliny o ciągłym wzroście, luźnym pokroju i silnym systemie korzeniowym. Owoce bardzo smaczne, odporne na pękanie i zniekształcenia, są twarde i długo zachowują jędrność.  Oasis F1 (CLX 37468) – stosunkowo nowa odmiana o kulistych owocach, nazywana „udoskonaloną wersją Tamarisa”. Polecana jest do uprawy w tunelach ogrzewanych i nieogrzewanych, na cykl przedłużony, w glebie. Regularnie zawiązuje owoce także podczas upałów. Posiada szeroki pakiet odporności na patogeny. Owoce wyrównane, o masie około 250 g (i powyżej w tunelach ogrzewanych),  z wyraźnie odznaczającą się szypułką.

Hazera

Zadurella F1 (V370)  – średniowczesna odmiana polecana do uprawy wiosną i jesienią, w krótkich cyklach. Owoce o masie 220-240 g, kuliste, lekko spłaszczone, twardy, smaczny, wybarwiające się na ładny, ciemnoczerwony kolor. Roślina o ciągłym wzroście i umiarkowanym wigorze. Zaletą odmiany jest dobre wiązanie i wyrównanie owoców w gronie.

pomidor Zadurella F1

Zadurella F1

Rijk Zwaan

Do upraw tunelowych firma poleca odmiany średnio owocowe, czerwone, do uprawy w okresie wiosenno-jesiennym :

Alamina RZ F1 (odmiana bardzo wczesna, doskonale wiązanie w różnych warunkach klimatu, owoce 180-220 g),

Doufu RZ F1 (odmiana wczesna, atrakcyjne czerwone owoce o masie 160-170 g, z bardzo ładną szypułką),

Mahitos F1 (owoce mięsiste o jednolitym czerwonym wybarwieniu, 220-240 g, roślina o umiarkowanej sile wzrostu i kompaktowym pokroju).

Seminis

Erophily F1 – odmiana wysokorosnąca do uprawy w tunelach, szklarniach w w podłożu organicznym i na wełnie mineralnej.  Owoce o masie 180-200 g, lekko spłaszczone z zarysowanym żebrowaniem i ładną, trwałą szypułką. Rośliny o średniej sile wzrostu i otwartym pokroju.

Matias F1 – odmiana wielkoowocowa do uprawy w tunelach foliowych, w okresie wiosennym, letnim i jesiennym. Owoce 250-300 g, okrągłe z zarysowanym żebrowaniem, twarde, odporne na pękanie, w intensywnie czerwonym kolorze bez zielonej piętki.

Syngenta

Boderine F1 – wczesna odmiana polecana do upraw tunelowych i w polu przy paliku. Owoce o masie 140-150 g, ciemnoczerwone, bez tendencji do przebarwień i tworzenia pustych komór.

Baribine F1 – wczesna, plenna odmiana odporna m.in. na brunatną plamistość liści. Owoce intensywnie czerwone z połyskiem, o masie 140-150 g, kuliste, lekko żebrowane. Rośliny o zbalansowanym wzroście generatywno – wegetatywnym.

Grumira F1 – nowa odmiana o dużych, wyrównanych i mięsistych owocach kalibru BBB.  Owoce smaczne, 190-210 g, lekko spłaszczone i karbowane, jednolicie wybarwiają się nawet podczas jesiennych spadków temperatur. Odmiana o stabilnym wzroście, przeznaczona do uprawy na około 8 gron. Wysoka zdrowotność roślin – także na brunatną plamistość liści.

Sandoline F1 – owoce 160-180 g, czerwone, z trwałą szypułką. Rośliny o silnym wigorze, dobrze zawiązują owoce w regularnych gronach.

Toma Seeds

B123 F1  – odmiana wczesna o silnym wigorze i bujnym wzroście. Owoce są zebrane w grona po 5-6 owoców o masie 250-350 g, zachowują twardość przez około 3 tygodnie.  Nadaje się do upraw w tunelach i szklarniach na dowolnym podłożu.

Bigara F1 – owoce ciemnoczerwone o masie 200-250 g, w pełni wybarwione owoce zachowują twardość przez około tydzień. Polecana do uprawy w nieogrzewanych szklarniach oraz tunelach foliowych.

Meryva F1 – owoce lekko spłaszczone, delikatnie karbowane, ciemnoczerwone o masie od 180-220 g (w cyklu na 10-14 gron ) do 220-250 g (w uprawie na 6-8 gron), trwałe i twarde . Owoce zebrane w liczne grona (7-9 kwiatów) o wyrównanej wielkości. Polecana do wczesnych upraw w dowolnej technologii, w gruncie.

Octydia F1 – odmiana wielkoowocowa, przystosowana do upraw w cyklach na 6-10 gron w nieogrzewanych tunelach foliowych. Owoce ciemnoczerwone, lekko spłaszczone o wadze 180-200 g.

 

 

1 komentarz do “Pomidory tunelowe – przegląd odmian na 2016 r. cz.I

  1. kamykS
    / Odpowiedź

    Ja rok temu postanowiłam pójść w hodowlę pomidorów. Mnie się to bardzo opłaciło ale do zbiorów potrzebne jest dużo rąk do pracy. Ale ja hodowałam pomidory właśnie tunelowo. W takiej sytuacji warto skorzystać z zapylania przez trzmiele. Ul z owadami dostałam w sklepie http://www.koppert.info.pl. Dzięki trzmielom moje pomidory były naprawdę dobre a koszt pracy był niższy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

„Biologia” w uprawie maliny

Biologiczna ochrona przed szkodnikami (i nie tylko) roślin jagodowych uprawianych w tunelach w krajach zachodniej Europy jest już standardem. W Polsce także staje się coraz bardziej popularna. Na temat strategii ochrony plantacji malin rozmawiałam z [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet