Pomidory gronowe z Głuchowa - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Seminis Britanos 2

Pomidory gronowe z Głuchowa

Uprawa pomidorów u Głuchowie ma długoletnią tradycję, którą zapoczątkowali w Zygmunt i Teresa Chrzanowie. Obecnie, gospodarstwo o łącznej powierzchni 6 ha, prowadzą bracie Damian i Paweł. Pomidory uprawiane są w dwóch typach szklarni – pod szkłem dyfuzyjnym i tradycyjnym. W tym sezonie ogrodnicy zdecydowali się uprawiać kilka odmian, przy czym dominują pomidory typu gronowego.

Czytaj dalej...

Gospodarstwo prowadzą bracia Damian i Paweł Chrzan

O uprawie

W obiekcie pokrytym szkłem tradycyjnym rosną dwie odmiany typu gronowego: Merlice F1 (De Ruiter) i „nowość” Maxeza F1 (Enza Zaden). Testowana jest także odmiana pomidora mięsistego firmy De Ruiter – Armaro F1. W szklarni pod szkłem dyfuzyjnym uprawiane są Admiro F1  i Maxeza F1 .

Rozsada została wyprodukowana przez Grupę Producentów Rozsad Krasoń, w kostkach Plantop Delta. Rośliny uprawiane są na matach wełny kamiennej Grotop Master. W szklarni „tradycyjnej” rozsadę ustawiono na miejscu stałej uprawy 2 stycznia 2016 r., w początkowym zagęszczeniu 2,4 szt./m2 (docelowo 3,2 szt./m2). Pod szkłem dyfuzjnym rozsadę posadzono 30 grudnia 2015 r. Początkowe zagęszczenie roślin wynosiło 2,4 szt./m2, a docelowe 3,6 szt./m2. Do uprawy wykorzystano maty firmy Grodan z poprzedniego sezonu. Pierwsze zbiory przeprowadzono 26 marca.

Jak informował D. Chrzan, w tym roku nasłonecznienie w okolicy Łańcuta, w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku (od początku stycznia do końca marca), było mniejsze o około 18%. Najgorsza sytuacja pod tym względem panowała w pod koniec lutego i w marcu. Przełożyło się to na spadek plonów wszystkich odmian uprawianych w gospodarstwie.

O odmianach

Maxeza F1 to nowa odmiana pomidora szklarniowego w segmencie dużego grona (700-750 g). Od początku uprawy regularnie zawiązuje zwarte, bezkolankowe grona z równomiernie wybarwiającymi się na intensywnie czerwony kolor owocami. Owoce są kształtne, kuliste, o masie 140-160 g. Masa pierwszych gron może wynosić 750-800 g. Pomidory w gospodarstwie braci Chrzan zbierana są na grona po 5 owoców. Rośliny charakteryzują się silnym wzrostem i szybkim jego tempem. Mają pokrój półotwarty. Są wytrzymałe na wysokie temperatury latem i słabe nasłonecznienie. Wyróżnia je wysoka zdrowotność (m.in. są tolerancyjne na mączniaka prawdziwego) i mała pracochłonność. Odmiana polecana jest do uprawy bez szczepienia.

Merlice F1 to odmiana pomidora gronowego zbierana w gospodarstwie na pojedyncze owoce. Tworzy bezkolankowe grona, owoce mają trwałą szypułkę. Odmiana wykształca bardzo ładne, kuliste, równomiernie wybarwiające się owoce o masie 130-160 g. Rośliny o szybkim wzroście, zwartym pokroju, regularnie zawiązują owoce przez cały sezon. Ze względu na bardziej generatywny wzrost rozsada jest szczepiona na podkładce Maxifort F1.

Jak informowali ogrodnicy, rośliny odmiany Maxeza F1, w porównaniu do Merlice F1, mają większe zapotrzebowanie na wodę i wymagają nieco większej ilości pożywki, a pod szkłem dyfuzyjnym także nieco wyższego EC. Wymaga nieco wyższej temperatury w czasie przednocnego schładzania. Zgodnie z zaleceniami, minimalna temperatura powinna wynosić 15°C , a optymalna 16°C.

Ochrona roślin

W obu szklarniach w Głuchowie prowadzona jest biologiczna ochrona roślin. Do ochrony przed mączlikami w 2. tygodniu po posadzeniu rozsady zaintrodukowano do uprawy dziubałeczka mączlikowego, który docelowo utrzymywany jest na poziomie 1,5 szt./m2. Do mat uprawowych (nowych i z poprzedniego sezonu) wprowadzono pożyteczny grzyb Trichoderma harzianum T-22 – w dawce 1 kg/ha. W tym sezonie dotąd w gospodarstwie nie odnotowano żadnych chorób. W kilku miejscach pojawiły się przędziorki, ale są one całkowicie pod kontrolą „biologii” – mówił D. Chrzan.

Czytaj także:

„Uprawa pomidorów w Głuchowie”

„Dzień pomidora w Głuchowie”

1 komentarz do “Pomidory gronowe z Głuchowa

  1. Pingback: W Głuchowie pokazowa uprawa pomidorów całogronowych - Maxeza F1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet