PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Nowe polskie odmiany maliny

Polska hodowla maliny jest prowadzona obecnie, m.in. w spółce Niwa – Hodowla Roślin Jagodowych. Hodowcy tam pracujący mają w swoim dorobku bardzo ciekawe kreacje, już od lat wykorzystywane w produkcji towarowej owoców nie tylko w kraju, ale i zagranicą. Głównym profilem działalności spółki jest prowadzenie hodowli truskawki, maliny, jeżyny oraz suchodrzewu jadalnego. Najnowsze odmiany maliny to Baron i Magnat, w artykule znajdziecie podstawowe informacje o tych nowościach odmianowych polskiej hodowli.

Czytaj dalej...

fot. K. Król-Dyrek

Baron

Malina znana wcześniej jako klon R1849002. Czerwona odmiana maliny powtarzającej owocowanie. Baron jest odmianą polecaną zarówno do uprawy w otwartym gruncie, jak i pod osłonami. Owoce atrakcyjne, kształtne, zwarte, łatwo oddzielają się od dna kwiatowego, co sprawia, że ​​proces zbioru jest bardzo wydajny. Mimo stosunkowo niższej zawartości cukru, owoce nadal są przyjemne w smaku. Baron wytwarza owoce deserowe z przeznaczeniem do uprawy tunelowej na podwójny zbiór owoców. Krzew rośnie silnie, ma półwzniesiony pokrój, pędy z drobnymi kolcami.

Dojrzewanie owoców na tegorocznych pędach przebiega w terminie wczesnym, w pierwszej dekadzie sierpnia. Sumaryczny plon z pędów dwuletnich i tegorocznych jest wysoki.

Owoce charakteryzują się regularnym, stożkowym kształtem, średnią masą 5,3-6,0 g, jasnoczerwoną barwą. Odznaczają się wysoką jakością i trwałością pozbiorczą, zawartość ekstraktu wynosi 10-11°Brix. Owoce są wyeksponowane na roślinie, łatwe do zbioru.

Baron charakteryzuje się małą podatnością na rdzę maliny, Phytophtora ssp., choroby pędów oraz przemarzanie.

Odmiana została zgłoszona do ochrony prawnej COBORU pod numerem S 1004.

Magnat

Malina znana wcześniej jako klon R16160020, jest odmianą czerwonej maliny powtarzającą owocowanie. Jest to odmiana deserowa z przeznaczeniem do uprawy na jeden zbiór owoców z pędów tegorocznych w polu i pod osłonami. Odmiana nie nadaje się do uprawy na dwa zbiory, gdyż owocowanie na pędach tegorocznych odbywa się na większej części długości takiego pędu, pozostawiając mały odcinek na kolejny sezon wegetacji.



Jej uprawa daje możliwość produkowania bardzo smacznych, wielkich, czerwonych, błyszczących owoców, które mają dobrą trwałość pozbiorczą. Owoce są stożkowe, jasnoczerwone, błyszczące, mają wysoką zawartość ekstraktu (12-13°Brix) i wysoką smakowitość. Są bardzo duże (średnia masa ok. 7,0 g do maksymalnie 12 g), żywoczerwone, błyszczące. Charakteryzują się dobrą trwałością pozbiorczą, jednolitym wybarwieniem skórki. W trakcie uprawy tej odmiany należy zwracać uwagę na wyrównany poziom nawadniania, co ułatwi zbiór owoców. Zaleca się unikanie mocnego podlewania, szczególnie przed zbiorem, co pogarsza odrywanie owoców od szypułki.

Krzew rośnie średnio silnie, odznacza się wyprostowanym pokrojem, pędy są pokryte drobnymi kolcami. Dojrzewanie owoców przebiega na pędach tegorocznych, w terminie wczesnym, na początku sierpnia, 10 dni wcześniej niż odmiana Polka. Nadaje się na zbiór pojedynczy. Charakteryzuje się wysokim plonowaniem. Magnat charakteryzuje się małą podatnością na rdzę maliny, Phytophtora ssp., choroby pędów, przemarzanie.

Odmiana została zgłoszona do ochrony prawnej COBORU pod numerem S994.

Obie odmiany zostały wyhodowane przy dofinansowaniu z projektu POIR.01.01.01-00-0459/19

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Obiekt ma w szczycie wysokość 5,2 m

Jaki tunel dla malin?

Do uprawy malin rekomendowane są wysokie tunele foliowe. W takich obiektach zapewniona jest odpowiednia kubatura, pozwalająca na wytworzenie mikroklimatu sprzyjającego wzrostowi i rozwojowi roślin.

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet