Balkonowo-rabatowe nowości z Flower Trials 2011 (cz. I) - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter_TATEMARU MUCHO

Balkonowo-rabatowe nowości z Flower Trials 2011 (cz. I)

Wprawdzie międzynarodowe pokazy pod nazwą Flower Trials odbyły się w czerwcu, ale zaprezentowane wówczas – w pełni kwitnienia – nowe odmiany pojawią się w produkcji ogrodniczej z reguły dopiero w przyszłym roku. Dlatego też warto się im przyglądnąć tego lata, pod koniec okresu finalnej uprawy roślin balkonowo-rabatowych. W tegorocznych Flower Trials wzięło udział 35 zagranicznych firm – zajmujących się hodowlą lub oferujących materiały wyjściowe (nasiona, rozsady, sadzonki) do dalszej produkcji roślin rabatowych, balkonowych lub kwitnących doniczkowych. Większość pokazów odbyła się, jak zwykle, w Holandii – w rejonie Westlandu i Aalsmeer – gdzie w swoich siedzibach lub w partnerskich gospodarstwach przedsiębiorstwa z różnych stron świata zademonstrowały „katalog na żywo” (opiszę niektóre z nich). Szczególną uwagę zwracały premierowe odmiany. 

Czytaj dalej...

BENARY. Ta niemiecka firma, która zrezygnowała parę lat temu z udziału w targach IPM Essen (gdzie, na początku roku, większość hodowców i dystrybutorów roślin balkonowych po raz pierwszy prezentuje swoje nowe kreacje, ale – ze względu na zimową porę – nie może przedstawić pełni ich walorów dekoracyjnych), kładzie duży nacisk na promocję swoich hitów hodowlanych podczas Flower Trials. Tym razem, w miejscowości Maasdijk, na ekspozycjach Benarego – oferującego odmiany rozmnażane z nasion – wzrok przykuwały zwłaszcza begonie. Z okazji 40-lecia pełnokwiatowej, zwartej grupy Nonstop begonii bulwiastej (Begonia x tuberhybrida), hodowli Benarego, pokazano 3 nowe odmiany tego gatunku (w sumie jest ich już 15): ‚White Imrpoved’ (biała ulepszona – wcześniejsza w stosunku do dotychczasowej ‚White’), ‚Deep Rose’ (ciemnoróżowa, o intensywniejszym kolorze kwiatów niż ‚Bright Rose’) oraz – najciekawsza z tej trójki – ‚Yellow with Red Back’, o intensywnie żółtych kwiatach, których zewnętrzna strona jest różowoczerwona, co daje efekt „dwubarwności”.

Otrzymaną w przedsiębiorstwie Benary – z okazji 100-lecia jego prac hodowlanych nad begoniami – grupę BIG gatunku Begonia x benariensis, charakteryzującego się dużymi rozmiarami roślin, wzbogacono o odmianę ‚Red Bronze Leaf Improved’ (ulepszona kreacja brunatnolistna o czerwonych kwiatach). W porównaniu z pierwotną kreacją o tych samych barwach liści i kwiatów ta nowa ma krótsze międzywęźla, intensywniejszy kolor kwiatów oraz lepiej się krzewi.

Nowością w asortymencie roślin polecanych zwłaszcza na rabaty, w tym na miejskie kwietniki, była szałwia omączona (Salvia farinacea) ‚Evolution White’, o srebrzystobiałych pędach i kwiatostanach. Dołączyła ona do odmiany ‚Evolution’ o ciemnoniebieskich, licznych kwiatostanach i zwartym pokroju.

Drugi rok z rzędu lansowano ptilotusPtilotus exaltatus ‚Joey’ – oryginalną roślinę o różowych puszystych kwiatostanach, reklamowaną jako „lubiącą słońce piękność”. Gatunek ten, wywodzący się z Australii, rzeczywiście wymaga jasnych, suchych stanowisk (i wysokiej temperatury), toteż w naszych warunkach klimatycznych, z często deszczowymi latami, zaleca się sadzić rośliny w pojemnikach, np. tarasowych, w przepuszczalnym podłożu. Tegoroczna pogoda nie zachęca wprawdzie do uprawy ptilotusa, ale na pewno klienci widzący go w centrach ogrodniczych nie przejdą koło niego obojętnie.

Wśród bylin kwitnących w pierwszym roku uprawy (oferowanych w firmie Benary pod marką Fastrax) nowością była kolejna odmiana z grupy Arizona gailardii (Gaillardia x grandiflora) – ‚Arizona Apricot’ o żółto-morelowych kwiatostanach. Odmianę tę wyróżniono już paroma amerykańskim nagrodami branżowymi, podobnie jak jedną z jej poprzedniczek – odm. ‚Arizona Sun’ o czerwono-żółtych kwiatostanach, która była też złotą medalistką międzynarodowej organizacji Fleuroselect.

Pokazy w firmie Benary nie ograniczały się do zaprezentowania poszczególnych odmian, ale dostarczały również pomysłów na komponowanie roślin kwitnących wiosną i latem, zestawianie ich ze sobą, demonstrowanie ich w punktach sprzedaży detalicznej.

Florensis_Dianthus
BIOCONT
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet