Doniczki i palety – kolejne przyjazne środowisku rozwiązania

PODosłonami.pl

ENZA_3

Doniczki i palety – kolejne przyjazne środowisku rozwiązania

Ostatnio firma Modiform – holenderski producent doniczek oraz tac uprawowych i transportowych – poinformowała o swoich kolejnych rozwiązaniach w duchu zrównoważonego rozwoju. Dotyczą one coraz efektywniejszego wykorzystania surowców, zgodnie z regułami obiegu zamkniętego. Takie doniczki i palety pozwalają więc znacznie ograniczyć zużycie plastiku, gdy na danym rynku właściwie funkcjonuje system gospodarki odpadami. Są lepiej postrzegane przez finalnych klientów, którzy zwracają coraz baczniejszą uwagę na jakość procesu produkcji i dystrybucji roślin oferowanych w handlu detalicznym.

Czytaj dalej...
Palety transportowe na doniczki - seria TrayC, fot. Modiform

Palety transportowe na doniczki z roślinami - seria TrayC, fot. Modiform

Doniczki termoformowane – wyłącznie spełniające zasady gospodarki cyrkularnej

19 stycznia 2022 roku firma Modiform ogłosiła, że całkowicie wstrzymuje sprzedaż formowanych termicznie doniczek nienadających się do obiegu zamkniętego, któremu ma podlegać materiał, z jakiego są wykonywane, czyli polipropylen (PP). Odnowiona gama tych produktów Modiformu składa się już więc wyłącznie z „cyrkularnych” doniczek. Nadają się one do recyklingu, ponieważ materiał, z którego są wykonane, jest rozpoznawany przez urządzenia działające w segregatorniach śmieci i oddzielany od innych, nieodzyskiwanych odpadów domowych, tzw. pokonsumenckich. Dzięki temu firma Modiform zapewnia utrzymanie w ciągłym obiegu surowca (PP) używanego przez nią do wytwarzania doniczek termoformowanych.

Realizując program zamkniętego obiegu surowców (Closed Loop Commitment), zaangażowała się w możliwie pełne zachowanie już raz użytych tworzyw, które nie ulegają biodegradacji. Nawiązuje zarazem do programu Horizon2025 (w obszarze Sustainable Growth and Resource Efficiency), w którym sformułowane są zamierzenia dotyczące współpracy z całym łańcuchem dostaw danej branży. – Decyzja o sprzedaży wyłącznie „cyrkularnych” doniczek formowanych termicznie to nasz kolejny duży krok na drodze do bardziej przyjaznej środowisku przyszłości – podkreślił John van der Maarel, dyrektor ds. sprzedaży w Modiformie.

„Cyrkularne” produkty: z recyklingu i podlegające recyklingowi

PP używany do produkcji doniczek Modiformu to w 100% plastik z recyklingu. I ponownie materiał ten wprowadzany jest do obiegu zamkniętego po ich wyrzuceniu przez konsumentów do żółtych kubłów z odpadami domowymi. Formowane termicznie doniczki, odbywające taką „podróż”, są wyróżnione certyfikatem Cyclos, który wskazuje, że produkt spełnia wszystkie wymagania dotyczące recyklingu. Dzięki oznaczeniom Cyclos, R&R (Recycled and Recyclable) oraz PCR (Post-Consumer Recycled) ogrodnicy oraz ich klienci mogą wybrać produkty plastikowe „zrównoważone” (sustainable), mieć pewność, że powstały one w wyniku prawidłowego przetwarzania odpadów.

Paletki transportowe z serii TrayC – do wielokrotnego użytku

System zwrotów tac transportowych TrayC, który Modiform uruchomił na początku 2021 roku wraz z niemiecką spółdzielnią producentów roślin ozdobnych Landgard, zostanie rozszerzony o dodatkowe modele tych paletek (seria TrayC składa się obecnie z jedenastu rodzajów tac). Są one wykonane w 100% z polistyrenu (PS) pochodzącego z recyklingu – oznacza to zerowe użycie nowego plastiku. Wszystkie modele nadają się do wielokrotnego użytku.

Landgard odbiera zużyte paletki z niemieckich sieci marketów (DIY), do których dostarcza rośliny. Następnie w centralnym punkcie tego systemu zwrotów tace są sortowane i kierowane do ponownego wykorzystania bądź do recyklingu. W tym drugim przypadku Modiform poddaje recyklingowi tace we własnym zakresie i przerabia je na nowe palety. Stosowanie jednakowego materiału polistyrenowego sprawia, że proces jest łatwiejszy i wydajniejszy. Tace z serii TrayC są zarazem ważną częścią projektu „plastik w obiegu zamkniętym”, odpowiadającego strategii Closed Loop Commitment.

Modele tych tac

Nowo dołączone do serii TrayC paletki są odpowiednie dla doniczek o średnicy 9-13 cm i można ich zmieścić 5 lub 6 na półce wózka duńskiego.

Tace z tej serii były dotychczas barwy ciemnoszarej lub czarnej, ale teraz będą produkowane tylko w kolorze czarnym.

Przegląd paletek transportowych z serii TrayC

Model Liczba doniczek 

w tacy

Wielkość doniczek Liczba tac (roślin) na półce wózka duńskiego
TrayC Universal 9-12 cm 6
TrayC 09.12 12 9 cm 6 (72)
TrayC 11.08 8 10/10,5/11 cm 6 (48)
TrayC 13.06 6 13 cm 6 (36)
TrayC 13.08 8 12/13 cm 5 (40)
TrayC 11.10 10 10,5/11 cm 5 (50)
TrayC 11.14 14 10,5/11 cm 4 (56)
TrayC 09.24 24 9 cm 4 (96)
TrayC 09.20 20 9 cm 4 (80)
TrayC 12.12 12 12 cm 4 (48)
TrayC 13.10 10 13 cm 4 (40)

 

Źródło: informacje prasowe firmy Modiform

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Profesor Mieczysław Czekalski_fot. A-Cecot

Mieczysław Czekalski (1941-2023). Odszedł przyrodnik, naukowiec, nauczyciel

W niedzielę, 14 maja zmarł Profesor Mieczysław Czekalski. Niestrudzony naukowiec i popularyzator roślin. Miłośnik przyrody, poprawnego nazewnictwa i precyzyjnego posługiwania się językiem polskim. Postać niepowtarzalna, która kojarzy się przede wszystkim z Poznaniem i tamtejszą Akademią [...]

FLORENSIS_10 (2023)
ICL Osmocote
AgroSmartLab_AgroEca Protect_17
HortiAdNetHortiAdNet