PODosłonami.pl

FleuroStar 2024 – pięć odmian zgłoszonych do konkursu. Nowe rośliny balkonowo-rabatowe z efektem Wow!

Pięć firm – Beekenkamp Plants, Dümmen Orange, Florensis, Selecta one oraz Syngenta Flowers – zgłosiło swoje obiecujące nowości balkonowo-rabatowe do konkursu FleuroStar 2024, który organizowany jest przez Fleuroselect od 15 lat. Jedna spośród tych odmian zostanie wyróżniona jako zwycięska – najatrakcyjniejsza wizualnie na etapie sprzedaży detalicznej (wywołująca efekt Wow!). Ogłoszenie wyników odbędzie się podczas uroczystej ceremonii w trzecim dniu FlowerTrials, 13 czerwca w De Lier w Holandii. Konkursowy zestaw będzie można oglądać w ośmiu lokalizacjach FT, od 11 do 14.06. 2023 r.

Czytaj dalej...
Konkurs FleuroStar 2024_fot. Fleuroselect

Potencjalne przeboje rynkowe – 15 lat konkursu

Konkurs FleuroStar odbywa się od 2009 roku podczas FlowerTrials®, w 24. tygodniu. Dotyczy głównie gatunków balkonowo-rabatowych. Rośliny odmian zgłoszonych do tego konkursu są wcześniej uprawiane przez firmy hodowlane biorące w nim udział, a następnie prezentowane w trakcie FT, w kilku lokalizacjach.

Jury – złożone z ekspertów z dziedziny hodowli, produkcji oraz handlu, a także dziennikarzy mediów branżowych i specjalistów ds. marketingu – wybiera w pierwszych dniach FlowerTrials zwycięską roślinę (wynik jest efektem niezależnego głosowania ponad 30 osób). W poprzednim roku tytuł ten przypadł mandewili (Mandevilla) Sundaville® Double Blush Pink.

Gospodarzem finałowej gali konkursu FleuroStar 2024 będzie niemiecka firma Selecta one, która w De Lier (w obiektach gospodarstwa Bloem en Tuin) organizuje swoje pokazy FlowerTrials.

Tym razem do wyboru jest 5 roślin reprezentujących popularne rodzaje balkonowo-rabatowe, w tym dwie dalie

Pięć kandydatek do tytułu FleuroStar 2024

Dalia (Dahlia sp.) Dalina® Maxi Starburst Pink

Zgłaszający: Florensis

Kolejna odmiana z pełnokwiatowej, od wielu lat dobrze znanej na rynku grupy Dalina® (wywodzącej się z Danii – z hodowli firmy Dalina Genetics A/S, która powstała w 1986 roku, a w 2018 r. i 2019 r. sprzedała swoje zasoby genetyczne). Grupa Dalina obejmuje 3 podgrupy: Mini, Midi oraz Maxi (o średnio silnym wzroście i okazałych koszyczkach kwiatostanowych).

U nowej odmiany Maxi Starburst Pink atrakcyjne anemonowe kwiatostany mają intensywny różowy kolor, z charakterystycznymi żółtymi przebarwieniami na końcach kwiatów rurkowatych. Rośliny dobrze się krzewią, są wyrównane we wzroście i rozwoju, zachowują zgrabny wzniesiony pokrój, nadają się do ekonomicznej produkcji w większych doniczkach. U klienta finalnego kwitną od połowy lata do pierwszych przymrozków.

 

Dalia (Dahlia) Hypnotica® Candy Corn

Hodowca: Dümmen Orange

Nowa odmiana z rozbudowanej, średnio silnie rosnącej grupy Hypnotica, która istnieje na rynku od 2008 roku (wówczas wprowadzona przez firmę Fides, którą później przejął koncern Dümmen Orange). Podobnie jak inne odmiany z tej grupy, Candy Corn dobrze nadaje się do produkcji w doniczkach – o średnicy 12 cm i większych. Zwraca uwagę dzięki efektownym trójbarwnym, żółto-pomarańczowo-czerwonym, pełnym kwiatostanom. W uprawie finalnej polecana do większych pojemników – także w kompozycji z innymi roślinami, oraz na rabaty. Kwitnie przez całe lato.



Kalibrachoa (Calibrachoa) MiniFamous® Uno Bakari

Hodowca: Selecta one

Kolejna odmiana tego hodowcy spośród wielu oferowanych pod marką MiniFamous® (w 2017 roku tytuł „FleuroStar” przypadł kalibrachoi MiniFamous Double PinkTastic).

Podgrupa MiniFamous Uno charakteryzuje się zaokrąglonym pokrojem roślin i stosunkowo dużymi pojedynczymi kwiatami. Odmiana Uno Bakari wyróżnia się kolorystyką kwiatów – żółtych z dominującym pomarańczowym i czerwonym użyłkowaniem; niekiedy pojawia się też fioletowa obwódka. Rośliny kwitną nieprzerwanie od kwietnia do pierwszych przymrozków, utrzymując charakterystyczne zabarwienie przez cały sezon. Nadają się na rabaty i do pojemników – także wiszących. Są przyjazne pszczołom oraz motylom (to ogólna cecha kwitnących kalibrachoi).

Osteospermum Sunny® Klaudia

Hodowca: Beekenkamp Plants

Odmiana z grupy Sunny®, dobrze rozpoznawalnej na rynku (wywodzącej się z Danii – z firmy hodowlanej Sunny Grønnegyden ApS i w 2018 r. przejętej przez holenderskie przedsiębiorstwo Beekenkamp wraz z całym jej materiałem genetycznym). Ma zwarty pokrój i stosunkowo duże kwiatostany. Ich kolorystyka jest zmienna w miarę rozwoju – przechodzi od bieli, po barwę jasnoróżową. Rośliny polecane są do skrzynek balkonowych, kompozycji w pojemnikach i na rabaty. Kwitną długo i obficie przez całe lato.

Petunia ogrodowa (Petunia ×hybrida) Painted Love Purple

Hodowca: Syngenta Flowers

Dwubarwna odmiana Painted Love Purple zamyka listę kandydatek do tytułu FleuroStar 2024. Ma wyjątkowy wzór na kwiatach (odcienie przenikają się, tworząc efekt, który przypomina malarstwo akwarelowe). Wywołuje to spektakularny efekt w punkcie sprzedaży, w ogrodzie, na balkonie czy tarasie – zarówno, gdy ta petunia występuje samodzielnie, jak i w kompozycjach. Rośliny mają zaokrąglony pokrój i nadają się do produkcji w doniczkach co najmniej 10,5-centymetrowych, a u klienta finalnego – m.in. do wiszących pojemników. Odmiana odporna na warunki uprawy na zewnątrz oraz zachowująca oryginalną kolorystykę kwiatów, które zdobią roślinę przez całe lato.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

XXII Wystawa Chryzantem i Traw Ozdobnych

Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Ogrodnictwa Oddział Poznański, Wielkopolski Związek Ogrodniczy Koło Poznań oraz Palmiarnia Poznańska serdecznie zapraszają na XXII WYSTAWĘ CHRYZANTEM I TRAW OZDOBNYCH.

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet