Jak to się robi w Ekwadorze

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Jak to się robi w Ekwadorze (cz. II)

W pierwszej części artykułu, opublikowanej w PO 1/2015 przedstawiono ogólną charakterystykę warunków uprawy róż pod osłonami w Ekwadorze, skąd pochodzą kwiaty „najlepszej jakości ”. Opisane też zostały: specyfika ich produkcji w kraju pod równikiem, na terenach pod wulkanami, a także obiekty, w których się ona odbywa. Druga część, która ukaże się niebawem w czasopiśmie „Pod Osłonami” 4/2015, poświęcona jest m.in. uprawianym odmianom, sposobom zbioru i przygotowania do sprzedaży, a także organizacji pracy na różanych plantacjach w Ekwadorze.

róża Deep Purple

Róża 'Deep Purple', fot. A. Cecot

W  każdym gospodarstwie z  reguły uprawia się wiele odmian róż. Na przykład duża farma Rosaprima, która dysponuje areałem 85 ha, ma ich w  ofercie aż 130. W  Ekwadorze dominują te o czerwonych kwiatach, jak starsza Freedom (hodowli niemieckiej firmy Rosen Tantau) – numer jeden na południowoamerykańskich plantacjach czy też nowsza Explorer (z  holenderskiego przedsiębiorstwa Interplant Roses B.V.) – o  rosnącej popularności. Coraz więcej gospodarstw zwiększa jednak udział odmian „kolorowych”, gdyż jest na nie stabilniejszy popyt przez cały rok, podczas gdy czerwone sprzedają się przede wszystkim w  okresie Walentynek i Dnia Kobiet (…)

Osobną grupę asortymentową stanowią róże o farbowanych płatkach. W ich wytwarzaniu specjalizuje się m.in. firma La Rosaleda (o powierzchni 15 ha i rocznych obrotach na poziomie 4-5 mln USD), która dzieli je na 4 podkategorie: kwiaty jednobarwne (np. granatowe), a  także dwu- (np. biało-czerwone), trzy- i  wielobarwne („tęczowe” – Rainbow) (…)

Jak podała właścicielka firmy Dream Farms, Adriana Espinosa, na rynku USA notuje się wzrost popytu na farbowane róże – pomimo wyższej ich ceny (klienci płacą dodatkowe 30 centów za każdy centymetr pędu, w  porównaniu ze standardowymi różami). Kolorystykę dopasowuje się między innymi do szczególnych świąt (…)

Pełna treść artykułu opublikowana została w czasopiśmie „Pod Osłonami” 4/2015

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet