Odjazdowe storczyki - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Gardenia
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Odjazdowe storczyki

Holenderska firma Ter Laak Orchids z Wateringen, należąca do braci Eduarda i Richarda Ter Laak, została uhonorowana w tym roku nagrodą „Ranking the Grower”, przyznawaną przez wydawnictwo TuinbouwCommunicatie wyróżniającym się ogrodnikom z Kraju Tulipanów. Wręczono ją 3 listopada, podczas międzynarodowych targów Horti Fair 2011 w Amsterdamie. Hasłem tegorocznej nagrody była „zrównoważona produkcja”, której elementami są rozwiązania przyjazne środowisku. Nowoczesne gospodarstwo braci Ter Laaków zawiera wiele technicznych innowacji, które pozwalają na oszczędność energii i ograniczają emisję dwutlenku węgla.

Są to, po pierwsze, panele słoneczne zamontowane na dachu szklarni, a ponadto: kogenerator CHP = Combined Heat and Power (jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej), pompa ciepła służąca do obniżania temperatury pod osłonami, oczyszczacz gazu w płomienicy. Ponadto do dokarmiania roślin wykorzystuje się CO2 pochodzący z OCAP (jest produktem ubocznym, generowanym przez przemysł i sprzedawanym w Holandii m.in. ogrodnikom). Wydajny w szklarniach gospodarstwa w Wateringen jest również system kurtyn energetycznych, które montowała firma Leen Huisman (m.in. 3 ekrany wewnętrzne).

Gospodarstwo istnieje od 1980 roku, obecnie specjalizuje się w uprawie doniczkowych storczyków z rodzaju Phalaenopsis. Ostatnio zbudowano nową szklarnię z zapleczem logistycznym – obiekt zajmuje prawie 8 ha. W poprzednim miejscu (również w Wateringen) kontynuowana jest produkcja storczyków, na powierzchni 4,5 ha. Firma Ter Laak Orchids rocznie dosarcza na rynek 4 mln roślin w doniczkach 12-centymetrowych.

Produkcję charakteryzuje wysoki stopień mechanizacji (robotyzacji). Praca ręczna dotyczy głównie pakowania roślin na końcowym etapie ich pobytu w gospodarstwie. W części produkcyjnej (z doświetlaniem – nowoczesnymi lampami firmy Hortilux Schreder wyposażonymi w reflektory Beta) podstawową jednostką są stoły-„kontenery”, które przemieszczane są za pomocą dźwigu-robota firmy Frans van Zaal. Transportuje on całe stoły do części roboczej obiektu, gdzie rośliny przemieszczają się w systemie WPS (Walking Plant System), wzdłuż rynien wyposażonych w ruchome pasy polipropylenowe. Rośliny, umiesczone w przezroczystych pojemnikach transportowych (Plant Growth Cells) „wędrują” wprawiane w ruch przez te pasy. Są sortowane automatycznie, ze względu na wysokość oraz stadium kwitnienia – „skanowane” prez kamerę we wnętrzu innego robota, Speed-e-flex (Plant Vision System). Niezwykle zaawansowany technicznie jest etap przygotowywania roślin do sprzedaży noszący nazwę Plant Ordering System, którego istota polega na zrobotyzowanym „dobieraniu” storczyków tak, by na jedną tacę, na jeden wózek itd. trafiały rośliny określonego wyboru – wyrównane we wzroście, z tą samą liczbą kwiatów itp. Poszczególne okazy są rozpoznawane przez system dzięki indywidualnym kodom, które znajdują się na dnie każdego pojemnika transportowego, oraz czytnikom RFID, zainstalowanym w obiekcie i powodującym kierowanie doniczek z roślinami w odpowiednie miejsce.

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
HortiAdNet