Odmiany tulipanów do pędzenia - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

Brinkman 2Brinkman 2
Agrosimex - Maral baner nr 3Agrosimex - Maral baner nr 3

Odmiany tulipanów do pędzenia

Tulipany są jednymi z ważniejszych kwiatów ciętych, zarówno w Europie, jak i w Polsce. W Holandii pod względem wartości obrotu zajmują 3. pozycję, po rożach i chryzantemach. W naszym kraju trudno jest określić miejsce w podobnym rankingu, ale z pewnością jest ono także wysokie.

Czytaj dalej...

Asortyment odmian tulipanów jest bogaty – podaje się, że istnieje 10 tysięcy odmian. Liczy się jednak około 300 z nich. Na polach reprodukcyjnych w Holandii w sezonie 2011/2012 posadzono 1825 odmian, ale powierzchnię ponad 100 ha zajmowało tylko 15 (tab. 1 na str. 20). Można sądzić, że mają one duże znaczenie nie tylko w Holandii, ale także w innych krajach, do których są importowane cebule, m.in. z przeznaczeniem do uprawy pod osłonami. Odmiany z wymienionej piętnastki utrzymują swoją ważną pozycję już od kilku lat. Obecnie jednak najwięcej reprodukuje się cebul żółto kwitnącej odmiany ‚Strong Gold’ (fot. 1). W ciągu minionych pięciu lat areał jej reprodukcji zwiększył się o 317 ha, czyli o 140%. Odmiana ta jest w Polsce najważniejsza już od wielu sezonów, co zawdzięcza okazałym kwiatom o dużej trwałości pozbiorczej. Z kolei powierzchnia uprawy ważnej w Holandii żółtej odmiany ‚Yokohama’ zmniejszyła się tam w ciągu 3 lat aż o 260 ha.

Jakie odmiany do pędzenia?

Notowania z giełd holenderskich, wskazujące na popyt na kwiaty cięte tulipanów (ostatnie szczegółowe dane, jakie są dostępne, dotyczą 2009 r.) obrazują, że dominują tam odmiany o kwiatach pojedynczych – 76%, a następne pozycje zajmują: pełnokwiatowe –15%, papuzie – 5%, liliokształtne – 1,5%, strzępiaste – 1,3%. W 2009 roku na aukcjach najwięcej sprzedano kwiatów ciętych odmiany ‚Yokohama’, nieco mniej odmiany’Leen van der Mark (tab. 2). Największy przyrost liczby sprzedanych kwiatów uzyskano w przypadku odmiany ‚Strong Gold’. Można przypuszczać, że w ostatnich latach stała się ona najważniejsza…

Pełna treść artykułu opublikowana została w dwumiesięczniku Pod Osłonami 2/2012

Nowoczesna szklarnia do upraw warzyw i owoców pod osłonami, wymagająca skutecznej ochrony przed szkodnikami. Kluczowe zagrożenia to skośnik pomidorowy, słonecznica orężówka, piętnówka i błyszczka jarzynówka – jak skutecznie je zwalczać i jakie środki ochrony stosować. Ochrona jabłoni, winorośli i gruszy przed owocówką jabłkóweczką oraz zwójkami liściowymi w uprawach tunelowych. Profesjonalne insektycydy na gąsienice motyli w szklarni, skuteczne metody ochrony roślin i zwalczanie owadów żerujących na warzywach i owocach pod osłonami.

Dlaczego ochrona upraw pod osłonami to wyzwanie?

Uprawy pod osłonami, choć chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, są szczególnie narażone na atak szkodników. Stabilny mikroklimat tuneli foliowych i szklarni sprzyja rozwojowi liściożernych gąsienic, które mogą w ciągu kilku dni doprowadzić do znacznych strat [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet