PODosłonami.pl
Sezon sprzedaży poinsecji
W gospodarstwie Anieli i Andrzeja Kłaków z Poznania-Szczepankowa – znanym głównie z produkcji sadzonek chryzantem (patrz. W Poznaniu – głównie gałązkowe ) – w sezonie jesienno-zimowym w szklarniach królują poinsecje. W bieżącym roku w uprawie było ich ponad 50 tysięcy.
Czytaj dalej...
Tym razem zdecydowanie dominowała (95% nasadzeń) odmiana ‚Mira’. Jak tłumaczyła Adrianna Kowalik z Ogrodnictwa A. A. Kłak, odmiana ta wyróżnia się ładną czerwienią przykwiatków, która jest intensywna nawet w uprawie bez sterowania. Uzupełnienie stanowiły odmiany ‚Christmas Eve Red’, ‚Noel Red’, ‚Lemon Snow’. Głównym produktem były rośliny w doniczkach o średnicy 13 cm. Spory udział miały też 17-centymetrowe misy w złotym kolorze. Kolejnymi formami poinsecji oferowanymi przez to gospodarstwo były jednopędowe okazy z krótkimi bocznymi odgałęzieniami (tzw. „z dziećmi”), uprawiane w 10-centymetrowych doniczkach, a także minipoinsecje w doniczkach o średnicy 6 cm.
Produkcję największych poinsecji rozpoczęto w 29. tygodniu roku, a miniaturowych – w 42. tygodniu. Pierwsze opryskiwanie roślin retardantem wzrostu (CCC) przeprowadzano zazwyczaj 3 tygodnie po ich posadzeniu do doniczek. Wykorzystano gotowy substrat torfowy o frakcji 0-35 (z firmy Alonet), z dodatkiem perlitu, włókna kokosowego i glinki, a także PG-Mixu, molibdenu i żelaza. Uprawa odbywała się na stołach zalewowych – dokarmiano rośliny wraz z podlewaniem, stosując nawozy wieloskładnikowe.
Poinsecje z Ogrodnictwa A. A. Kłak sprzedawane są głównie w marketach, z wózków duńskich. Na każdej półce wózka ustawia się jedną paletę z roślinami o różnokolorowych przykwiatkach, a resztę zapełniają klasyczne, czerwone.
Jak zwykle, także i w tym roku, sprzedaż jest silnie skoncentrowana w grudniu, ze szczytem od połowy miesiąca do Wigilii. Aniela Kłak określa handel poinsecjami jako trudny, zależny od pogody, która w grudniu 2012 r. okazała się mroźna.

„Wiatr” sprzymierzeńcem w produkcji rozsady pomidorów do upraw doświetlanych
Rynek energii stabilizuje się, dlatego powierzchnia uprawy pomidorów doświetlanych ponownie się zwiększa. Tak przedstawia się sytuacja w Holandii, a także w innych krajach czy na innych kontynentach. Firmy korzystające z energii geotermalnej mogą jeszcze [...]