Tulipany w Wilanowie – trzynastoletnia tradycja, promocja kwiatów, przegląd odmian

PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Tulipany w Wilanowie – trzynastoletnia tradycja, promocja kwiatów, przegląd odmian

W dniach 25 i 26 marca 2023 r. w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III odbędzie się XIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie. Jest to wydarzenie, które promuje polską produkcję – współorganizowane Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC). Tulipany w Wilanowie i tym razem będą zaskakiwać zwiedzających bogactwem barw i kształtów kwiatów, które pojawiają się na naszym rynku przede wszystkim od końca stycznia do Świąt Wielkanocnych.

Czytaj dalej...
13 Wystawa Tulipanow w Wilanowie

Piękno kwiatów, czytelny przekaz, różnorodność

Wystawa, tradycyjnie już zostanie zaaranżowana przez mistrzynię florystyki Karolinę Ładyżyńską-Skrzypek (która 26 marca poprowadzi też pokaz florystyczny online – będzie to jedno z wielu wydarzeń towarzyszących XIII Wystawie Tulipanów w Wilanowie).

Kwiaty zostaną, jak zwykle zaprezentowane w prosty sposób – w szklanych naczyniach, każda z odmian osobno, pogrupowanych według kolorów i opatrzonych napisami „Tulipany polskie”. Uroda tysięcy kwiatów i różnorodność kilkudziesięciu odmian będą zwracać uwagę zwiedzających – szerokiej publiczności, do której adresowana jest wystawa. Ze względu na lokalizację, wśród przybyszów dominują mieszkańcy Warszawy i okolic. Tulipany w Wilanowie oglądają też jednak osoby z innych stron.

Tulipany w Wilanowie – nowości

Walorem wystawy, także dla profesjonalisty, jest możliwość obejrzenia naraz i porównania wielu odmian, z różnych grup. Jest wśród nich zwykle sporo nowości. Jak tłumaczy dr hab. Dariusz Sochacki z SGGW, zarazem sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych i jeden z trzech komisarzy Wystawy Tulipanów w Wilanowie, ogrodnicy często pokazują nowe, testowane odmiany, których cebule trafiają do polskich klientów z Holandii jako próbne partie.

Jakich w tym roku nowości można się spodziewać, pozostaje na razie tajemnicą, poza tym że – jak informuje dr Sochacki – na pokazie znajdą się kwiaty tulipana ‘Agata Kornhauser-Duda’. Odmiana ta miała uroczystą premierę – z udziałem pary prezydenckiej – podczas ubiegłorocznych Międzynarodowych Targów Tulipanów w gospodarstwie Królik w Chrzypsku Wielkim.         

Produkcja kwiatów tulipanów – nietypowy sezon

Tulipany w Wilanowie, pochodzące z gospodarstw członków SPORC i polskich firm zaprzyjaźnionych ze stowarzyszeniem, które wspierają akcje promocji krajowych tulipanów, pokazują piękno tych kwiatów, ale nie pokazują niuansów sytuacji rynkowej w danym sezonie.



W tym roku kwiatów pędzonych tulipanów było i jest mniej niż w poprzednich sezonach, głównie z powodu wysokiej ceny (i niedoborów) opału, czyli miału węglowego oraz węgla, na który części ogrodników nie było jesienią stać. W efekcie ograniczono tę produkcję. Niektórzy w ogóle zrezygnowali z sadzenia cebul przeznaczonych do pędzenia (choć uprawa ta jest ona stosunkowo energooszczędna, przypada na zimę i wymaga uzyskania określonego poziomu temperatury w szklarniach lub tunelach, gdzie odbywa się pędzenie tulipanów na konkretne terminy, głównie 8 III).

Mniejsza podaż i ogólne realia gospodarcze spowodowały zaś wyższe ceny pędzonych kwiatów tulipana, zwłaszcza w okresie największego popytu – w drugiej połowie lutego i na początku marca. Na podsumowanie trwającego sezonu tulipanowego jest, mimo wszystko wciąż za wcześnie. Wystawa w Wilanowie z pewnością jednak świadczy o tym, że przyspieszona produkcja tulipanów (pod osłonami) to niezmiennie jeden z najważniejszych działów polskiego kwiaciarstwa.       

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet