PODosłonami.pl
Tulipany w Wilanowie – trzynastoletnia tradycja, promocja kwiatów, przegląd odmian
W dniach 25 i 26 marca 2023 r. w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III odbędzie się XIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie. Jest to wydarzenie, które promuje polską produkcję – współorganizowane Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych (SPORC). Tulipany w Wilanowie i tym razem będą zaskakiwać zwiedzających bogactwem barw i kształtów kwiatów, które pojawiają się na naszym rynku przede wszystkim od końca stycznia do Świąt Wielkanocnych.
Czytaj dalej...
Piękno kwiatów, czytelny przekaz, różnorodność
Wystawa, tradycyjnie już zostanie zaaranżowana przez mistrzynię florystyki Karolinę Ładyżyńską-Skrzypek (która 26 marca poprowadzi też pokaz florystyczny online – będzie to jedno z wielu wydarzeń towarzyszących XIII Wystawie Tulipanów w Wilanowie).
Kwiaty zostaną, jak zwykle zaprezentowane w prosty sposób – w szklanych naczyniach, każda z odmian osobno, pogrupowanych według kolorów i opatrzonych napisami „Tulipany polskie”. Uroda tysięcy kwiatów i różnorodność kilkudziesięciu odmian będą zwracać uwagę zwiedzających – szerokiej publiczności, do której adresowana jest wystawa. Ze względu na lokalizację, wśród przybyszów dominują mieszkańcy Warszawy i okolic. Tulipany w Wilanowie oglądają też jednak osoby z innych stron.
Tulipany w Wilanowie – nowości
Walorem wystawy, także dla profesjonalisty, jest możliwość obejrzenia naraz i porównania wielu odmian, z różnych grup. Jest wśród nich zwykle sporo nowości. Jak tłumaczy dr hab. Dariusz Sochacki z SGGW, zarazem sekretarz Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych i jeden z trzech komisarzy Wystawy Tulipanów w Wilanowie, ogrodnicy często pokazują nowe, testowane odmiany, których cebule trafiają do polskich klientów z Holandii jako próbne partie.
Jakich w tym roku nowości można się spodziewać, pozostaje na razie tajemnicą, poza tym że – jak informuje dr Sochacki – na pokazie znajdą się kwiaty tulipana ‘Agata Kornhauser-Duda’. Odmiana ta miała uroczystą premierę – z udziałem pary prezydenckiej – podczas ubiegłorocznych Międzynarodowych Targów Tulipanów w gospodarstwie Królik w Chrzypsku Wielkim.
Produkcja kwiatów tulipanów – nietypowy sezon
Tulipany w Wilanowie, pochodzące z gospodarstw członków SPORC i polskich firm zaprzyjaźnionych ze stowarzyszeniem, które wspierają akcje promocji krajowych tulipanów, pokazują piękno tych kwiatów, ale nie pokazują niuansów sytuacji rynkowej w danym sezonie.
W tym roku kwiatów pędzonych tulipanów było i jest mniej niż w poprzednich sezonach, głównie z powodu wysokiej ceny (i niedoborów) opału, czyli miału węglowego oraz węgla, na który części ogrodników nie było jesienią stać. W efekcie ograniczono tę produkcję. Niektórzy w ogóle zrezygnowali z sadzenia cebul przeznaczonych do pędzenia (choć uprawa ta jest ona stosunkowo energooszczędna, przypada na zimę i wymaga uzyskania określonego poziomu temperatury w szklarniach lub tunelach, gdzie odbywa się pędzenie tulipanów na konkretne terminy, głównie 8 III).
Mniejsza podaż i ogólne realia gospodarcze spowodowały zaś wyższe ceny pędzonych kwiatów tulipana, zwłaszcza w okresie największego popytu – w drugiej połowie lutego i na początku marca. Na podsumowanie trwającego sezonu tulipanowego jest, mimo wszystko wciąż za wcześnie. Wystawa w Wilanowie z pewnością jednak świadczy o tym, że przyspieszona produkcja tulipanów (pod osłonami) to niezmiennie jeden z najważniejszych działów polskiego kwiaciarstwa.

Mieczysław Czekalski (1941-2023). Odszedł przyrodnik, naukowiec, nauczyciel
W niedzielę, 14 maja zmarł Profesor Mieczysław Czekalski. Niestrudzony naukowiec i popularyzator roślin. Miłośnik przyrody, poprawnego nazewnictwa i precyzyjnego posługiwania się językiem polskim. Postać niepowtarzalna, która kojarzy się przede wszystkim z Poznaniem i tamtejszą Akademią [...]