Sezon pomidorowy w rejonie Kalisza już rozpoczęty! - wczesna uprawa pomidora

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Sezon pomidorowy w rejonie Kalisza już rozpoczęty!

Nowy sezon 2015/2016 w uprawie pomidora można uznać za otwarty. Pierwsze dostawy rozsady w rejonie Kalisza miały miejsce w ostatnich dniach listopada, a większość szklarni zostanie obsadzona w terminie 5-15 grudnia. Pomimo dość trudnego startu w poprzednim sezonie (niska radiacja w grudniu 2015) ponownie mamy do czynienia z bardzo wczesnym terminem sadzenia. Dlaczego tak się dzieje?

Tomasz Górniak

Dr Tomasz Górniak: „Roślina ma określone potrzeby świetlne, aby prawidłowo rozwijała się, wymaga na każde grono około 100 Juli/cm2 + około 100 Juli/cm2 dla masy wegetatywnej codziennie!”

Otóż jest kilka powodów tak wczesnego terminu sadzenia.
Jednym z nich jest wysoka cena pierwszych krajowych pomidorów. W Polsce mamy do czynienia z dość dużą różnicą w cenie pomidorów sprzedawanych na początku marca w porównaniu ze sprzedażą na początku kwietnia. Bardzo często pierwsze owoce są mniejszych rozmiarów i wczesny plon zebrany w pierwszych dwóch tygodniach jest niższy, ale wysoka cena rekompensuje tę stratę. Ogrodnicy chcą też być pierwszymi na rynku producentami oferującymi swoje produkty. W ten sposób budują silną markę swoich gospodarstw i starają się spełniać wymogi swoich odbiorców.
Kolejny powód wczesnego terminu sadzenia, to coraz to nowsze, bogato wyposażone obiekty szklarniowe. Wczesne nasadzenia mają miejsce głównie w wysokich, jasnych szklarniach.  Dziś nowo budowane obiekty mają wysokość minimum 6 m, szerokie „szkło”, są wyposażone w podwójne „jasne” kurtyny, podwójną lub nawet potrójną „wegetację”. W zasadzie niczym nie odbiegają od szklarni holenderskich. Jeżeli przyjmiemy, że w kilkuletniej szklarni transmisja światła do wnętrza obiektu wynosi 60-65%, w przypadku nowych obiektów jest to 70-72%. Szklarnie takie powinny być zatem maksymalnie wykorzystane – stąd również tak wczesne sadzenie.
Wzrasta również z roku na rok powierzchnia uprawy pomidora i dostawcy rozsady rozciągają terminy dostaw. Najbardziej optymalnym terminem sadzenia, jeśli chodzi o warunki świetlne, wydaje się połowa stycznia. Jednak trudno, aby wszyscy sadzili w tym terminie, gdyż logistycznie producenci rozsad nie są w stanie na ten termin wyprodukować i dostarczyć rozsadę.

W grudniowych terminach sadzenia w pomidorze wielkoowocowym dominuje odmiana Torero, wśród odmian średnio owocowych Barteza, Edamso. Jeśli chodzi o pomidora malinowego, to ciągle liderem jest Tomimaru Mucho.

Niezależnie od wyboru odmiany niezwykle istotne jest utrzymanie pierwszego grona i zawiązania na nim owoców. Nie jest to niestety łatwe, zwłaszcza, że wnosząc rośliny do szklarni mamy do czynienia z niedoborem światła i skracającym się dniem. Właśnie światło jest czynnikiem limitującym prawidłowy wzrost i rozwój roślin pomidora. Należy pamiętać, że roślina ma określone potrzeby świetlne, aby prawidłowo rozwijała się, wymaga na każde grono około 100 Juli/cm2 + około 100 Juli/cm2 dla masy wegetatywnej codziennie! Suma radiacji w grudniu na przestrzeni kilku ostatnich lat wynosiła 70–180 Juli/cm2/dzień!  Na wykresie poniżej została przedstawiona suma radiacji dla ostatnich pięciu tygodni w latach 2012-2014 oraz średnia wieloletnia. Widać wyraźnie, że ostatnie tygodnie roku charakteryzują się niedoborem światła dla uprawy pomidora.

dr Tomasz Górniak

Jaki będzie tegoroczny grudzień? Czy będziemy mieli do czynienia znów ciepłym ale ciemnym początkiem zimy? Wszystko przed nami.

Powodzenia w uprawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Migawka z Targów Gardenia 2021, fot. A. Cecot

Gardenia 2021: wybrane środki produkcji w uprawach pod osłonami

Targi Gardenia 2021 w Poznaniu, które odbyły się miesiąc temu, okazały się wydarzeniem branżowym niejako zamykającym okres dużych stacjonarnych imprez wystawienniczych lub konferencyjnych organizowanych bez szczególnych ograniczeń. Tym chętniej uczestnicy tegorocznej Gardenii wracają do listopadowych [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
HortiAdNet