Skośnik pomidorowy – konieczne monitorowanie obecności szkodnika - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Skośnik pomidorowy – konieczne monitorowanie obecności szkodnika

Ten groźny szkodnik pojawił się w polskich uprawach już w ubiegłym roku – m.in. w okolicach Warszawy i Lublina. W tym roku występowanie skośnika pomidorowego (Tuta absoluta) zaobserwowano już w rejonie centralnej i zachodniej Polski. Z rozmów ze specjalistami zajmującymi się ochroną biologiczną wynika, że na szczęście dotychczas ogrodnicy zdążyli w porę opanować inwazję między innymi dzięki wczesnemu wykryciu obecności motyli skośnika, odłowionych w pułapkach feromonowych. Warto uważnie obserwować rośliny i wykorzystywać wszelkie dostępne sposoby monitorowania jego pojawienia się, gdyż przegapienie tego faktu może mieć bardzo poważne konsekwencje i prowadzić nawet do zniszczenia uprawy.

Pułapka feromonowa (wodna) do odławiania motyli skośnika pomidorowego, fot. A.Wize

Tuta absoluta jest groźnym szkodnikiem pomidora oraz innych gatunków z rodziny psiankowatych. Jego zwalczanie jest trudne ze względu na łatwe rozprzestrzenianie się i dużą reproduktywność.

Rośliny mogą być atakowane przez skośnika pomidorowego w każdej fazie wzrostu. Gąsienice uszkadzają nadziemne części roślin – drążą korytarze pod skórką liści i w łodygach oraz wgryzają się w tkankę owoców już w momencie ich formowania się. W uszkodzonych miejscach dochodzi do wtórnych zakażeń chorobami grzybowymi. Tuta absoluta może powodować bardzo duże straty w plonach pomidorów, a nawet prowadzić do zniszczenia plantacji.


Bardzo istotną rolę w zapobieganiu inwazji tego szkodnika odgrywa monitoring. Szczególnie przydatne do tego celu są pułapki feromonowe – lepowe lub wodne – w których  umieszczony jest feromon służący do odławiania dorosłych osobników (motyli) skośnika. W opinii Roberta Fibingiera z firmy Syngenta Bioline bardzo dobre efekty daje zastosowanie feromonu w pułapce lepowej typu Delta trap (w kształcie trójkąta z podłogą lepową). W sprzedaży dostępne są m.in. pułapki zawierające feromony: Pherodis (Koppert), Tutasan (Biobest) i Zentinel (Syngenta Bioline). Skuteczne w monitorowaniu obecności szkodnika są także czarne pułapki – tablice lepowe Horiver Tuta (Koppert).

Skośnik pomidorowy może być zwalczany metodą biologiczną lub chemiczną. Z preparatów biologicznych dostępny jest środek Dipel, zawierający bakterie Bacillus thuringensis. Zwalcza on gąsienice żerujące na powierzchni liści. Jaja i młode larwy tego szkodnika mogą być niszczone przez powszechnie wykorzystywanego w uprawach szklarniowych dziubałeczka mącznikowego (Macrolophus pygmaeus) oraz przez rzadziej używanego entomofaga Nesidiocorus tenuis. Gąsienice żerujące wewnątrz liści i łodyg mogą być skutecznie zwalczane jedynie za pomocą środków chemicznych zwalczających gąsienice motyli.

Na temat skośnika pomidorowego pisaliśmy także w następujących artykułach:

https://www.podoslonami.pl/skosnik-pomidorowy-tuta-absoluta-nadal-grozna/

https://www.podoslonami.pl/tuta-absoluta-w-pomidorach-z-poludnia-europy/

https://www.podoslonami.pl/tuta-absoluta-szkodnik-inwazyjny/

https://www.podoslonami.pl/biologia-w-walce-ze-szkodnikami/

https://www.podoslonami.pl/nowosci-ochronie-biologicznej-innowacje-zapylaniu/

 

 

1 komentarz do “Skośnik pomidorowy – konieczne monitorowanie obecności szkodnika

  1. Pingback: Co w pomidorach piszczy? - o ochronie biologicznej i uprawie latem | Pod OsłonamiPod Osłonami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet