Spotkanie pomidorowe w Winiarkach - uprawa, rozsada, nawożenie pomidorów, ogórków, papryki i innych warzyw - Pod Osłonami

PODosłonami.pl

De Ruiter baner 2
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Spotkanie pomidorowe w Winiarkach

Na początku lipca w gospodarstwie państwa Renaty i Sylwestra Krawczyńskich, położonym w Winiarkach, odbyło się spotkanie zorganizowane przez firmy Hazera, Yara, FHU Farmer i Grupę Producentów Rozsad Krasoń. Spotkanie dotyczyło prezentacji odmian pomidorów oraz ofert firm.

Goście Krawczyńscy

Goście zgromadzeni na spotkaniu pomidorowym w Winiarkach

Producent uprawia pomidory na powierzchni 22 arów w tunelach zblokowanych firmy Farmer, o wymiarach: 5,5 m wysokości, 50 m długości i 9 m szerokości jednej nawy.  S. Krawczyński jest bardzo zadowolony z tych obiektów. — Dzięki nim mogę prowadzić uprawę w trzech cyklach. Wiosną uprawiamy w nich sałaty, następnie pomidory, a jesienią ogórki i sałaty — informował producent.

[reklama id=”17808″ rel=”follow”]

Zdzisław Gnaś (menedżer sprzedaży firmy Hazera, na Polskę południowo-wschodnią) przedstawił osoby uczestniczące w spotkaniu. Następnie oddał głos Małgorzacie Zadurze (specjalistce ds. oceny produktu firmy Hazera) która zaprezentowała odmiany pomidora.

Odmiany czerwone

Producenci, u których występują przędziorki, często mają problem również z brązową plamistością pomidora. By zabezpieczyć się przed tą chorobą można uprawiać odporną odmianę HA 27610 F1.  Jest średniowczesna i przeznaczona do uprawy w tunelach foliowych na 6 lub 8 gron. Rośliny mają umiarkowany wigor i są łatwe w uprawie. Owoce osiągają masę od 180 do 200 g. Bardzo dobrze nadają się do transportu i przechowywania. Natomiast rośliny odmiany Zadurella F1 charakteryzują się silnym, ciągłym wzrostem wegetatywnym. Są polecane do uprawy w krótkich cyklach na wiosnę i jesień. Tworzą owoce o masie od 220 do 240 g.

Odmiany o malinowych owocach

Kwintella F1 (wcześniej znana pod numerem HA 3683) jest przeznaczona do uprawy w tunelach foliowych na 6 lub 7 gron. Rośliny mają ciągły wzrost, a plon jest bardzo wysoki. Wyróżniają się lekko żebrowanymi owocami, o masie od 220 do 250 g. Odmiana jest odporna na suchą zgniliznę wierzchołków owoców. Dobrą trwałość owoców ma pomidor HTP-11 F1. Wymaga podwyższonego nawożenia magnezem podczas całego cyklu uprawy, ale za to plonuje bardzo dobrze – jego owoce osiągają masę od 250 do 300 g. Odmiana jest odporna na Cladosporium sp. Pomidor V404 F1 marki Vilmorin to nowość, która daje owoce o masie od 200 do 220 g. Wyróżniają się doskonałą jakością pozbiorczą. Rośliny są łatwe w prowadzeniu, o umiarkowanym wigorze i krótkich międzywęźlach.

Pomidory koktajlowe 

Małgorzata Zadura proponowała również uprawę pomidorów koktajlowych, które są coraz bardziej popularne wśród konsumentów (zwłaszcza dzieci). W tym typie proponowana jest odmiana Summer Sun F1 dająca żółte, bardzo słodkie owoce, których stopień Brix, nawet w fazie niepełnej dojrzałości, utrzymuje się na poziomie od 8,5 do 10. Rośliny mają silny wigor i długie międzywęźla. W gospodarstwie zaprezentowano również odmianę koktajlową Luciplus F1, o czerwonych owocach. Jest przeznaczona do uprawy w długich cyklach w szklarniach. Daje wydłużone, ciemnoczerwone owoce, wyróżniające się bardzo dobrym smakiem.

Odmiany szklarniowe

Janusz Gajzler (specjalista ds. doświadczeń firmy Hazera) przedstawił dwie odmiany pomidorów szklarniowych dających owoce malinowe. Jedną z nich jest Rapanui F1 (HA 3691), która jest przeznaczona do uprawy przedłużonej, najlepiej od pierwszego lutego. Rośliny tej odmiany mają ciągły wzrost, powinno się je szczepić. Dają owoce trwałe o masie 160 – 200 g. Natomiast Framboo F1 (HA 3684) nadaje się nie tylko do szklarni, na długi cykl uprawowy lecz również do ogrzewanych tuneli foliowych. Rośliny są kompaktowe i łatwe w obsłudze. Na początku uprawy owoce mają masę do 200 g, później ich gramatura nieznacznie spada i osiągają od 160 do 180 g.  Mają bardzo dobrą trwałość rozbiorczą i nadają się do sprzedaży w supermarketach. Obie odmiany nie są wrażliwe na suchą zgniliznę wierzchołków owoców.

Wkrótce na portalu ukaże się relacja z drugiej części spotkania, dotyczącej nawożenia pomidorów na glebach zasadowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dzień Pomidora w miejscowości Wijewo

9 września br w Gospodarstwie Ogrodniczym pana Piotra Johna w miejscowości Wijewo odbyło się spotkanie poświęcone odmianom i ochronie pomidora w uprawie w tunelach foliowych. Organizatorami wydarzenia były firmy Hazera Poland, Koppert oraz Sativex. Zaprezentowano [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet