PODosłonami.pl
Stosowanie kwasów humusowych i wapna jesienią
Jesień jest odpowiednim okresem do wprowadzenia do gleby preparatów, które poprawią właściwości gleby i ułatwią „start” roślinom po wznowieniu wegetacji. W trakcie październikowego webinarium Doradcy Jagodowego omówiono wpływ kwasów humusowych na jakość gleby. Poruszono także zagadnienia związane z wapnowaniem gleby.
Czytaj dalej...
Uprawa truskawek na wczesną produkcję na wałach ziemnych
Stosowanie wapna jesienią…
…. ma na celu podniesienie pH gleby oraz uzupełnienie ilości wapnia w podłożu – przypominał Rafał Bibrowski z firmy Eko-Wap. Zbyt niskie pH utrudnia pobieranie i dostępność składników pokarmowych, a także sprzyja namnażaniu się w glebie szkodliwych mikroorganizmów (m.in. patogenicznych grzybów). Właściwe pH ogranicza dostępność metali ciężkich, zwłaszcza glinu, który jest fitotoksyczny dla roślin. Polepsza rozkład resztek organicznych pozostawionych w glebie.
Jak doradzał dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy) wysokość pH powinna być dostosowania do uprawianego gatunku. W przypadku truskawki optymalne pH wynosi 6,5-6,7, w zależności od odmiany. Do uregulowania pH gleby przeznaczone jest wapno tlenkowe (np. Agrowap Standard), które jest najbardziej reaktywną formą wapna. – Można zastosować je przed założeniem plantacji truskawki. Po posadzeniu roślin wapno tlenkowe nie jest zalecane – mówił dr hab. Z. Jarosz. Nie można łączyć go z obornikiem. Przed założeniem plantacji może być stosowane nawóz Agrowap Magnez 75/25 (wapno tlenkowe z magnezem).
Po uregulowaniu pH należy uzupełnić niedobory wapnia. W tym celu polecana jest kreda nawozowa (wapno węglanowe), np. Agrowap Kreda. Ta forma wapna może być stosowane łącznie z materią organiczną. W przypadku plantacji truskawki uprawianej na podniesionych zagonach, kredę najlepiej zaaplikować przed rozłożeniem folii.
Nowością w ofercie firmy jest Agrowap Active – granulowana kreda połączona z kwasami humusowymi pochodzącymi z leonardytów.
Rola kwasów humusowych
Dla prawidłowego rozwoju roślin bardzo ważne są parametry fizykochemiczne i odpowiednia struktura gleby. W uprawach prowadzonych w monokulturze dochodzi do tzw. zmęczenia gleby, które powoduje osłabienie mikroorganizmów pożytecznych. Odpowiadają one za szereg procesów zachodzących w glebie i decydują o jej żyzności. Efektem są nasilające się problemy z występowaniem szkodników i chorób odglebowych. Składniki pokarmowe z podłoża są słabo pobierane przez rośliny.
– W przypadku „zmęczenia gleby” nawet intensywne nawożenie mineralnie nie jest w stanie poprawić rozwoju i funkcjonowaniu mikroorganizmów pożytecznych – podkreślał dr hab. Z. Jarosz. Aktywność mikrobiologiczna może być uaktywniona dzięki nawożeniu organicznemu.
Jesień jest odpowiednim czasem do wprowadzenia do gleby preparatów, które poprawią jej właściwości i ułatwią „start” roślinie po wznowieniu wegetacji. Do polepszenia paramentów fizykochemicznych i biologicznych gleby polecano kwasy humusowe (huminowe, fulwowe). Na temat ich znaczenia mówiła m.in. Sylwia Gabrysz z firmy CarboHort.
Kwasy humusowe wpływają na właściwości gleby wielu aspektach. Uzupełniają kompleks próchnicy w glebie. Poprawiają strukturę gleby, bufor wody, zwiększają dostępność składników pokarmowych z nawozów doglebowych, polepszają przyswajanie wapnia. Przywracają równowagę w składzie gatunkowym mikroorganizmów glebowych. Wzmacniają naturalną odporność roślin, dzięki czemu są one bardziej odporne na patogeny odglebowe. Kwasy humusowe pomagają związać i zneutralizować nagromadzone w glebie metale ciężkie.
Zalecane dawki preparatów humusowych
– Należy mieć świadomość, że kwasy humusowe muszą trafić w odpowiedniej ilości na dany areał. Najlepiej aplikować je kilkukrotnie w niższym stężeniu, niż wykonać jeden zabieg – mówiła S. Gabrysz. Polecano m.in. Carbohumik, który zawiera ekstrakty humusowe z przewagą kwasów huminowych (pozyskane z węgla brunatnego) oraz materię organiczną. W zależności od jakości gleby zalecana dawka na glebach ciężkich wynosi 80-100 l/ha w ciągu roku, natomiast na glebach lekkich 100-120 l/ha w ciągu roku. W przypadku fertygacji najlepsza efektywność uzyskiwana jest przy stosowaniu bardzo niskich dawek, regularnie, co 14 dni.
Działanie kwasów humusowych nie zależy od pH gleby. Węgiel organiczny stabilizuje pH. Preparaty humusowe nie zakwaszają gleby (w zalecanych przez producenta dawkach).
W przypadku późnych nasadzeń truskawki bardzo ważne jest odpowiednie ukorzenienie się sadzonek na miejscu stałym. W związku z tym dr hab. Z. Jarosz polecał stosowanie preparatów zawierających kwasy humusowe w drugiej połowie października za pomocą fertygacji.
– Preparaty humusowe są uzupełnieniem technologii ale nie zastąpią w pełni obornika – podsumował Doradca Jagodowy.

Sadzonki truskawek: typy i trendy (cz. II)
W pierwszej części artykułu zostały opisane wszystkie typy sadzonek, które są produkowane w mateczniku w gruncie: frigo, wielokoronowe i świeże (zielone) oraz te produkowane z kultur tkankowych. W tej części przedstawiam technologię produkcji sadzonek z [...]