wizyta studyjna w Borach Malinowskich, produkcja rozsady, uprawa pomidorów i ogórków

PODosłonami.pl

Studenci w Borach Malinowskich

W listopadzie odbył się wyjazd studyjny studentów ogrodnictwa oraz programów międzynarodowych: IMHS, EPB i ERASMUS+ do Zakładu „Bory Malinowskie” należącego do Grupy Mularski.

Czytaj dalej...
Studenci ogrodnictwa programów międzynarodowych oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podczas wizyty w Borach Malinowskich, Grupa Mularski

Studenci ogrodnictwa programów międzynarodowych oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie podczas wizyty w Borach Malinowskich

Produkcja rozsady

W Borach Malinowskich w szklarniach na powierzchni 12 hektarów uprawiane są pomidory, 1 hektar zajmuje produkcja ogórków z doświetlaniem asymilacyjnym, 8 hektarów stanowią nowoczesne mnożarki, a hartowniki (z możliwością zabezpieczenia roślin przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi) zajmują powierzchnię 2,5 ha.

Jak informowali pracownicy zakładu w Borach Malinowskich do produkcji szczepionej rozsady pomidora wykorzystuje się podkładki: Maxifort F1, Arnold F1 i Emperador F1, a wiodącymi odmianami uprawnymi pomidora są: Merlice F1 (gronowy), Tomimaru Muchoo F1 (malinowy) i Torero F1 (wielkoowocowy), nieco mniejszy udział w produkcji rozsady mają m.in. pomidory Katy Rose F1 (malinowy), Belido F1 (typ cherry) czy Admiro F1 (średnioowocowy).

Podczas produkcji rozsady szklarniowej podlewanie następuje w systemie zalewowym, na przystosowanych do tego celu posadzkach betonowych. Po nasączeniu kostek pożywka odpływa i jest oczyszczana pod wpływem działania promieniowania UV. Po kilkukrotnym wykorzystaniu pożywka jest wymieniana z powodu nagromadzenia dużej ilości sodu.

Jedną z nowości, na którą zwracano uwagę w czasie naszej wizyty była aplikacja na smartfony, dzięki której po zeskanowaniu kodu kreskowego z tabliczki informacyjnej przy rozsadzie, można dowiedzieć się m.in. kto jest odbiorcą danej partii roślin, którzy pracownicy są odpowiedzialni za jej produkcję oraz jaki jest przewidziany termin wysyłki.



W tym sezonie produkcja rozsady do upraw prowadzonych bez doświetlania została rozpoczęta pod koniec października. Rozsada pomidora jest sprzedawana głównie producentom w Polsce, natomiast rozsada ogórka znajduje nabywców również za granicą, m.in. na Litwie.

Uprawa pomidorów i ogórków

W Borach Malinowskich od grudnia do połowy listopada w cyklu przedłużonym uprawiana jest m.in. koktajlowa odmiana Brioso F1, wytwarzająca kuliste owoce o masie 35-45 g o intensywnie czerwonej barwie, zebrane są w grona liczące po kilkanaście sztuk, jednak ich liczbę redukuje się do 8-10 sztuk, dzięki czemu uzyskuje się wyrównane, równomiernie dojrzewające owoce. W tym roku w uprawie w Borach Malinowskich znalazły się również odmiany Belido F1 (typu cherry, kuliste owoce o masie 12-14 g) i Sunstream F1 (pomidory „truskawkowe”, o masie około 35 g).

W okresie jesiennym uprawia się m.in. ogórki o długich owocach (typu wężowego) odmiany Hi Power F1 oraz Kurios F1 o owocach długości 29-33 cm. W nasadzeniach zimowych i wczesnowiosennych wciąż niezastąpiony w tym gospodarstwie jest ogórek Pacto F1 o owocach półdługich. Jak przekazali pracownicy odmiana ta bardzo dobrze plonuje i jest tolerancyjna na niedobory  światła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podczas konferencji Doradcy Jagodowego wiele pytań na stoisku Boryna dotyczyło odmian truskawki

Jakie odmiany truskawki do tunelu sadzić?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, kto będzie odbiorcą towaru, jaki uda się wyprodukować i od tego, co jest w danym gospodarstwie opłacalne i przynosi zyski. Temat [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet