PODosłonami.pl
Sytuacja na plantacjach truskawek – zbiory to nie koniec sezonu
Koniec zbiorów truskawek nie oznacza końca sezonu. Uwagę na zakres prac, jakie trzeba jeszcze wykonać na plantacjach truskawki zwrócił jeden z prelegentów warsztatów Berry Tech 2023*, dr hab. Zbigniew Jarosz.
Czytaj dalej...
Dr hab. Zbigniew Jarosz omawiał zakres prac na nowo zakładanych plantacjach (fot. D. Łabanowska-Bury)
Dr hab. Zbigniew Jarosz (Doradca Jagodowy, UP w Lublinie), witając gości spotkania zwrócił uwagę na przebieg mijającego sezonu i przekazał wskazówki na bieżące tygodnie uprawy. Podkreślił, że nowy sezon zaczyna już latem roku poprzedniego, kiedy trzeba podjąć decyzje dotyczące przygotowania plantacji do inicjacji pąków. Od tego będzie zależał plon w kolejnym roku.
Ważna jakość sadzonek truskawek
– Sadzonka, a właściwie w największym stopniu jej zdrowotność i jakość decydują o plonie na nowo zakładanej plantacji w przyszłym roku. Bardzo cieszy fakt, że plantacje są wymieniane co dwa lata, bo to decyduje o możliwości uzyskania wysokich plonów. Holenderscy dostawcy sadzonek niestety dostarczają coraz większą ilość słabej jakości materiału nasadzeniowego. Coraz słabszej jakości sadzonki przyjeżdżają do nas również z Niemiec. Okazuje się, że niezbędne jest dzisiaj sprawdzenie sadzonek pod względem jakości przed zakupem – przestrzegał dr hab. Z. Jarosz. Sadzonka jest takim samym towarem, jak każdy inny i jest możliwość jej reklamowania. Tylko ze zdrowej sadzonki można uzyskać wysoki plon owoców.
Zdrowa gleba
Dodatkowym elementem jest zdrowa gleba. W glebie może występować szereg patogenów – sprawców chorób grzybowych i innych. Dlatego tak ważne jest utrzymanie wysokiej kultury gleby na plantacji. Pierwszy punkt to oczywiście odchwaszczenie stanowiska. Dodatkowo widoczne może być zmęczenie gleby. Na takiej glebie nie ma możliwości uprawy truskawki z powodzeniem, szczególnie gdy chcemy uzyskać wysokie plony. Warto przemyśleć kwestię stosowania przedplonów i poplonów, a także wprowadzania do gleby nawozów organicznych, w tym takich, które podniosą zawartość próchnicy.
Rozbudowa systemu korzeniowego truskawek
Rozbudowanie sytemu korzeniowego wysokiej jakości to jest podstawa dobrego plonowania truskawki w roku kolejnym. Chodzi przede wszystkim o to, aby zbudować korzenie, które będą pobierały wodę i składniki pokarmowe z podłoża (dostarczane m.in. drogą fertygacji). W przypadku gorszego rozbudowania sytemu korzeniowego dostarczanie nawet dużych ilości azotu nie da oczekiwanego efektu. Dlaczego? Bo nie ma możliwości, aby utrzymać roślinę i oczekiwać jej wzrostu wegetatywnego bez dobrego, ustabilizowanego systemu korzeniowego. Można na etapie sadzenia roślin wesprzeć się znanymi od kilku lat produktami, które intensyfikują rozrost korzeni włośnikowych – BlackJack, Humik, Goteo, a także nowościami, które są już przetestowane w praktyce, takimi jak Rootex, Askan, GeoLife. Dodatkową możliwością jest wykorzystanie produktów mikoryzowych. Dr hab. Z. Jarosz uważa, że może być to przełom w budowaniu systemu korzeniowego. Będzie to być może jedyna możliwość walki z chorobami systemu korzeniowego w kontekście wycofania z rejestru fungicydów. Dzisiaj jedynie można wykorzystać środki zawierające związki miedzi.
Przez kolejne tygodnie będziemy przekazywać Państwu dalsze zalecenia i informacje przekazane podczas warsztatów BerryTech w formie artykułów i filmów.
- Rośliny w okresie owocowania więdną ze względu słabo ustabilizowany korzeń (fot. Z. Jarosz)
- Niskiej jakości plon truskawki – efekt błędów na etapie zakładania plantacji (fot. Z. Jarosz)
- Słabo rozbudowany korzeń truskawki (fot. Z. Jarosz)
*Wydarzenie Berry Tech 2023 odbyło się 30 lipca. W programie imprezy były wykłady na temat uprawy i agrotechniki, a także wizyta w nowoczesnych tunelach foliowych z bezglebową uprawą truskawek i malin. Ponadto, uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia stoisk firm oferujących najnowocześniejszą technologię jagodową, testowaną i implementowaną przez Doradcę Jagodowego we współpracy z partnerami Berry Tech 2023 (27 firm), dostarczającymi najlepsze rozwiązania do uprawy roślin jagodowych. Głównym partnerem wydarzenia jest firma Osadkowski SA, z którą od początku organizator współpracuje przy projekcie Berry Tech, a współorganizatorami Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz firma Boryna.

„Wiatr” sprzymierzeńcem w produkcji rozsady pomidorów do upraw doświetlanych
Rynek energii stabilizuje się, dlatego powierzchnia uprawy pomidorów doświetlanych ponownie się zwiększa. Tak przedstawia się sytuacja w Holandii, a także w innych krajach czy na innych kontynentach. Firmy korzystające z energii geotermalnej mogą jeszcze [...]