Targi IFTF – róże w dobrym towarzystwie (cz. II)

PODosłonami.pl

Cultilene
Agro-Sorb 2020
Yara od 11 01 2019

Targi IFTF – róże w dobrym towarzystwie (cz. II)

W Międzynarodowych Targach Kwiaciarskich (International Floriculture Trade Fair), które od sześciu lat odbywają się w listopadzie w Vijfhuizen w Holandii, biorą udział głównie wystawcy związani z hodowlą, produkcją i dystrybucją róż. Impreza ta skupia jednak i innych przedstawicieli biznesu roślin ozdobnych.

Jedna z nowości targów IFTF 2016 - goździk (Dianthus) 'Barberatus Verde', fot. A. Cecot

Niektóre nowości z podstawowego doboru

Targi IFTF (o różach – czytaj w poprzednim artykule) były miejscem prezentacji chryzantem firmy Bradkamp, która  pokazała m.in. 2 nowe gałązkowe odmiany – Rangun i Maskat (obie różowe z zielonym środkiem).

Przedsiębiorstwo Danziger zademonstrowało natomiast między innymi odmianę ‘Vino’ o unikatowym, ciemnobordowym kolorze kwiatostanów. Ta izraelska firma znana jest jednak przede wszystkim z gipsówki (hitami są odmiany Million Stars i XLence). Premierę podczas IFTF 2016 miała odmiana Cosmic o poszczególnych kwiatach średniej wielkości (śnieżnobiałych) i o kwiatostanach bardzo dobrej trwałości, jak zapewniał Ohad Shafran z tej firmy.

Goździki wielkokwiatowe z firmy Dümmen Orange wywodzą się z hodowli Barberet&Blanc. Reprezentujący ją Luis Cervantes wskazał czerwoną odmianę Pelayo jako nowszy standard wśród wielkokwiatowych. Z zapowiadanych na najbliższą przyszłość kreacji wymienił m.in. odmianę Zeppelin (malinowa). Jego zdaniem w Polsce przyjmie się też dwubarwny, wyrazisty Zenit (pomarańczowo-kremowy).

Ciekawe dodatki

Na IFTF widoczni byli wystawcy z Japonii, po raz pierwszy obecnej w tym charakterze w Vijfhiuzen. Bloom Japan Network, czyli organizacja marketingowa, promująca kwiaty rodzimej produkcji, a także zrzeszenie eksporterów roślin ozdobnych Japan Flowers and Plants Export Association eksponowały w sumie 120 gatunków i odmian pochodzących od 20 ogrodników z Kraju Kwitnącej Wiśni. Były to np. charakterystyczne dla tamtejszej produkcji kwiaciarskiej gloriozy, eustomy, groszki pachnące, goryczki i ozdobne odmiany kapusty, a także rzadkie na europejskim rynku kwiaty lub dodatki, jak Actinotus helianthii, Tweedia caerulea (syn. Oxypetalum caeruleum), Stemona japonica.

Dyrektor ds. marketingu amerykańskiej firmy Ball, Lourdes Reyes zwróciła uwagę m.in. na goździk brodaty (Dianthus barbatus) – grupę Sweet o kwiatostanach samoczyszczących się i przypominających budową hortensje ogrodowe, mających dobrą trwałość po ścięciu. Osobliwością, ze względu na kolor jest odmiana ‘Black Cherry z tej grupy.

Pojawiły się kolejne odmiany przypominające oryginalną, wywodzącą się od gatunku D. barbatus zieloną odmianę Green Trick (hodowli japońskiej) – np. firma Dümmen Orange zaprezentowała wśród swoich nowości kreację pod nazwą Barberatus Verde.

Duńska firma Gartneriet Råhøj pokazała kolejne pełnokwiatowe odmiany astra (Aster) z grupy Mystery Lady – opisane jako Purple i Light Blue – również w niebanalnych kompozycjach.

Targi IFTF i floryści

Powiększyła się część targów poświęcona florystyce (po raz trzeci zorganizowano IFTF World of Flowers). Nie zabrakło tam polskich akcentów – zaznaczyło swą obecność Stowarzyszenie Florystów Polskich, które jest członkiem międzynarodowej organizacji Florint. Ta ostatnia jest partnerem targów w organizacji wydarzeń w ramach IFTF World of Flowers, które mają inspirować, edukować, promować (trendy), integrować międzynarodowe środowisko florystyczne.

Podczas towarzyszącej targom IFTF konferencji Florintu, która odbyła się 5 listopada w Amsterdamie, ogłoszono decyzję, że Europejskie Mistrzostwa Florystyczne Europa Cup 2020 odbędą się w Polsce – w  Katowicach, pod auspicjami SFP.

Środki produkcji – róże w centrum uwagi

Przybyło stoisk z techniką, szczególnie dotyczącą produkcji i spedycji kwiatów ciętych, a zwłaszcza róż. I tak, na przykład można było zapoznać się z ofertą sprzętu do doświetlania asymilacyjnego tych roślin czy linii do sortowania kwiatów (np. Flora Optima z firmy Bercomex, która systematycznie udoskonala tę linię oraz świadczy serwis na odległość – za pośrednictwem kamer i Internetu, jak informowały Lianca Ruiter, specjalista ds. marketingu oraz Tessa Klaver, koordynator  z działu obsługi).

Wśród wystawców znalazła się także firma Koppert, specjalizująca się w ochronie biologicznej roślin, w tym róż pod osłonami. Polski przedstawiciel tego holenderskiego przedsiębiorstwa Damian Pawliński zaprezentował nowy produkt pod nazwą Aphiscout, przeznaczony do zwalczania mszyc, który zawiera 5 pasożytniczych gatunków błonkówek. Damian Pawliński zapewniał, że jest to taka kompozycja naturalnych wrogów mszyc, która pozwala zwalczyć dowolne mszyce, bez konieczności ich oznaczania i dobierania specyficznego produktu, nakierowanego na zniszczenie konkretnego gatunku szkodnika.

Przyszły rok

Targi IFTF odbywały się w tym samym czasie (2-4.11. 2016 r.) i w tym samym regionie Holandii, co Royal FloraHolland Trade Fair Aalsmeer. Obie imprezy zgromadziły w sumie – w dwóch lokalizacjach – około tysiąca wystawców (niektórzy z nich, zwłaszcza holenderscy hodowcy z Westlandu, urządzili przy okazji, Dni Otwarte swoich przedsiębiorstw, co stanowiło dodatkową atrakcję).

Organizatorzy – HPP Exhibitions oraz Royal FloraHolland – uzgodnili termin przyszłorocznych wydarzeń: RFHTFA i IFTF odbędą się w dniach 8-10 listopada 2017 r., co nie będzie już (tak jak w br.) kolidować z gorącym dla branży kwiaciarskiej w kilku krajach okresem związanym z Dniem Wszystkich Świętych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Siewki pomidorów we wczesnej fazie wzrostu

Lato – produkcja rozsady pomidorów do upraw doświetlanych

W Europie Zachodniej w ostatnich latach mocno rozwinęły się uprawy pomidorów doświetlanych. W Holandii na ponad 60% ogólnej powierzchni szklarni zimą prowadzone są uprawy doświetlane. Przy powiększaniu skali produkcji doświetlanej terminy uprawy i sadzenia [...]

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
VISCOIN
Syngenta pelargonia
HortiAdNet