PODosłonami.pl

Technologie uprawy porzeczek deserowych, także w tunelach i pod daszkami

Świetny przykład produkcji porzeczek deserowych można było zobaczyć pod koniec maja br. w gospodarstwie Tomasza Woźniaka i Piotra Baryły. Ich plantacja od kilku lat jest pokazową demofarmą i wytycza trendy w nawożeniu i ochronie uprawy porzeczek.

Czytaj dalej...
Uczestnicy spotkania w Jastkowie 25 maja (fot. Osmia Future)

Uczestnicy spotkania w Jastkowie 25 maja (fot. Osmia Future)

Odmiany i system uprawy porzeczek

Podczas spotkania w Jastkowie uczestnicy mogli obejrzeć, jak rozwija się plantacja porzeczki deserowej w szpalerach. W uprawie jest kilka odmian, główne to porzeczki czerwone ‘Rovada’, ‘Junnifer’, czy białe – ‘Blanka’. W tunelach sprawdza się także odmiana ‘Haronia’. Główne cechy, na jakie zwraca się uwagę w produkcji owoców deserowych porzeczki to długie, atrakcyjne grona, które będą dobrze prezentowały się w opakowaniach. Warto jednak pamiętać, że zanim taką plantację się założy, należy sprawdzić możliwości zbytu owoców, na co zwracają od kilku lat uwagę gospodarze spotkania – Piotr Baryła i Tomasz Woźniak. Rynek porzeczki czerwonej jest dość niszowy, choć ceny porzeczek na rynku detalicznym mogą wydawać się atrakcyjne. Szpalery porzeczki czerwonej warto przykryć daszkami, jak to ma miejsce na zagranicznych plantacjach. Jednak jest to dość duży koszt i inwestycja zwraca się przez długi czas. Gospodarze zdecydowali się na przykrycie jednej z porzeczkowych kwater tunelem, jednak nie było możliwości obejrzenia tego obiektu podczas majowego spotkania.

Program ochrony porzeczek

Plantacja od kilku lat jest demofarmą, umożliwiającą prezentację rozwiązań z zakresu ochrony roślin (Bayer, SumiAgro). Program ochrony porzeczki czerwonej ‘Rovada’ opierał się na środkach grzybobójczych i insektycydach z firmy Bayer – Decis Mega 50 EW, Fitter (środek o działaniu mechanicznym) oraz Movento 100 SC. Dzięki takiemu programowi udało się zabezpieczyć uprawę przed szkodnikami, takimi jak wielkopąkowiec porzeczkowy, przędziorki, mszyce, pryszczarki i czerwce.

Na początku sezonu wykonano zabieg nawozem siarkowym, który ogranicza presję wielkopąkowca porzeczkowego, ale także chorób grzybowych. W ochronie przed chorobami plantatorzy wykorzystali fungicydy Switch 62,5 WG oraz Luna Sensation 500 SC – w  okresie wyższej presji szarej pleśni. 22 maja, w okresie dorastania owoców, zdecydowali się na wykorzystanie biologicznego środka Serenade ASO, w przypadku którego karencja nie obowiązuje.

Do ochrony plantcji przed przeziernikiem porzeczkowcem na demofarmie wykorzystywany jest produkt w postaci zawieszki z feromonem Isonet Z. Jest to system blokerów rozmnażania szkodników, dzięki któremu nie ma konieczności stosowania dodatkowych zabiegów ochrony.

Sumi Agro - Porzeczki Izonet

Zapylenie gwarancją plonu i jakości owoców porzeczek

W tym roku po raz kolejny na plantację porzeczek przed okresem kwitnienia zostały wprowadzone owady zapylające – murarka ogrodowa i murarka rogata z firmy Osmia Future. Ule z murarką ogrodową (Osmia rufa) były lokowane w uprawie od pierwszego roku istnienia demofarmy i sprawdzały się bardzo dobrze. Drugi gatunek pszczoły samotnicy – murarki rogatej (Osmia cornuta) ma taką zaletę, że zaczyna oblot kwiatów w niższej temperaturze – już przy 8°C (murarka ogrodowa zaczyna pracę od 12°C). Dzięki temu kwiaty są jeszcze lepiej, skuteczniej zapylone, a grona lepiej wypełnione. Firma oferuje nie tylko ule, ale także serwis uli po sezonie. Dodatkowo oferuje aplikację mobilną, która ma na celu wspomóc zarządzanie gospodarstwem produkującym owoce, które obejmuje zarządzanie zapylaniem (rozstaw uli, dobór ilości zapylaczy – murarki ogrodowej – oraz optymalizacja zapylenia), ale także inne możliwości, takie jak rejestracja zabiegów środkami ochrony roślin, wirtualny magazyn środków ochrony roślin, rejestracja temperatury i wilgotności za pomocą zewnętrznego urządzenia oraz powiadomienia o przymrozkach, możliwość rejestrowania wykonywanych prac polowych, zakup środków do produkcji sadowniczej.

Ule z murarką

Ule z murarką w uprawie porzeczki (fot. Osmia Future)

Nawożenie z biostymulacją

Produkty do nawożenia i biostymulacji są dostarczane przez firmę Timac Agro Polska. W tym roku, wzorem lat ubiegłych, na plantacji porzeczki czerwonej wykorzystano nawozy z tej firmy. Były to od początku sezonu Eurofertil 33 N-PROCESS (bezchlorkowy NPK), Fertiactyl Starter (nawóz stymulujący rozwój systemu korzeniowego i wpływający na lepsze pobieranie składników pokarmowych), Seactiv Leos (cynk z borem plus algi), Seactiv Gold (zawiera bor i molibden), Seactiv Axis (dostarcza azot, fosfor, cynk i mangan), Seactiv Vital oraz dwukrotnie nowość od zeszłego roku w ofercie – Kaoris. Jest to nawóz biostymulujący na bazie ekstraktów roślinnych oraz ekstraktów z glonów brunatnych, zawiera makro- i mikroelementy, wspomaga wchłanianie, transport i przyswajanie składników pokarmowych w roślinie, wspomaga roślinę w budowaniu silnej ściany komórkowej, co sprawia, że ostatecznie jakość pozbiorcza owoców jest wyższa. Przed zbiorami był jeszcze zaplanowany zabieg nawozem Seactiv Elite (zawiera wapń z borem).

Maszyny na plantacje porzeczek i innych gatunków jagodowych

Bury - art. Porzeczki

W tym sezonie na plantacji odbył się także pokaz maszyn, w tym opryskiwaczy z firmy Bury Maszyny Rolnicze (opryskiwacze Wulkan z przystawką Max Flow oraz Wulkan J-system) i Agrobard (m.in. ciągniki marki New Holland z serii T4). Opryskiwacze Wulkan to seria przyczepianych opryskiwaczy sadowniczych, przydatnych na plantacje krzewów jagodowych. Rozwiązanie Max Flow polega na takim uformowaniu obudowy wentylatora, by przepływ powietrza wymuszony przez wentylator był jak najbardziej płynny, co zapewnia znaczne zwiększenie wydajności powietrza, przy równoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na moc. Druga z omawianych maszyn to Wulkan J-System – przystawka kolumnowa z odwróconym ciągiem o średnicy Ø 650 lub Ø 800 mm z dwunastoma oprawami oraz śmigłem sześciołopatowym. Maszyna przeznaczona jest głównie do ochrony krzewów jagodowych (porzeczka, jagoda kamczacka, borówka i agrest). Maksymalny wydatek powietrza do 80 tys. m³/h.

Panowie Dariusz i Kamil Tyczyńscy (Agrobard) przekazali informacje na temat nowej serii ciągników T4. Plantatorzy mają do wyboru między silnikami o mocy od 55 do 75 KM. Maszyny spełniają jeszcze bardziej rygorystyczne wymogi normy emisji spalin Stage V. Zastosowanie silników z układem wtryskowym Common Rail pozwala na oszczędność paliwa i zwiększenie wydajności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sezon letnich cen. Jakość firmy Grodan.

Oferta limitowana. Spiesz się! Nie przegap okazji, aby zainwestować w przyszłość swoich upraw. „Sezon letnich cen” to czas, kiedy możesz zrobić więcej za mniej! Czas trwania promocji od 01 do 26 lipca. O szczegóły zapytaj [...]

Skierniewice - rekrutacja
HortiNet_wyszukiwarka
ZTZ barter
HortiAdNetHortiAdNet