PODosłonami.pl

DeRuiter_FUTUMARU
BRINKMAN_3_środki do dezynfekcjiBRINKMAN_3_środki do dezynfekcji

Trendy w uprawie pomidorów i w produkcji rozsady – produkcja rozsady dwu- lub trzypędowej (część II)

W pierwszej części artykułu Autorzy przedstawili intormacje na temat bieżących trendów w uprawie pomidorów w Europie oraz zmian na rynku produkcji rozsady, związanych z rezygnacją z produkcji jednej z dużych holenderskich firm rozsadowych. Omówili także szczepienie pomidorów i warunki, jakie należy zapewnić roślinom aż do etapu pikowania szczepionych siewek i początku ich wzrostu w kostkach rozsadowych. W niniejszym artykule przybliżają sposoby uzyskania szczepionej rozsady dwu- lub trójpędowej o wyrównanych pędach. Jak uniknąć błędów w produkcji wielopędowej rozsady pomidora – radzą holenderscy specjaliści Jean-Claude Wex i Hans van Herk.

Czytaj dalej...
Szczepiona rozsada pomidora z trzema pędami (fot. H. v. Herk)

Szczepiona rozsada pomidora z trzema pędami (fot. H. v. Herk)

Uszczykiwanie (ogławianie) siewek pomidora za liścieniami lub liśćmi

Uszczykiwana (ogławiana) rozsada pomidorów z 2 lub 3 wyprowadzonymi pędami jest obecnie bardzo często zamawiana przez ogrodników w firmach rozsadowych. Oszczędza się w ten sposób na kosztach zakupu nasion i kostek rozsadowych, ponadto można uzyskać bardziej generatywne rośliny w porównaniu z tymi, z rozsady jednopędowej.

Uszczykiwanie szczepionych siewek za liścieniami

Taki sposób produkcji rozsady dwupędowej jest w okresie zimowym trudniejszy i wymaga więcej czasu (ponieważ pędy wyrastają z kątów małych liścieni), może być też utrudniony przez słabe promieniowanie słoneczne. Ale przeważnie pierwsze grono takich roślin jest lepszej jakości, niż u innych typów rozsady, dlatego w słonecznych regionach – w rejonie śródziemnomorskim czy w Oceanii, jest to dobra opcja. Uszczykiwanie nad liścieniami odbywa się na tacach rozsadowych, przy dużym zagęszczeniu roślin, ponieważ inne warunki (większa ilość powietrza, promieniowanie, ograniczona objętość podłoża) byłyby dla roślin nich bardzo generatywne i u takich siewek łatwo mogłoby nastąpić zahamowanie wzrostu. W warunkach silnego nasłonecznienia ze szczytami promieniowania > 225 W/m2 mógłby wystąpić znaczny odsetek roślin bez stożka wzrostu (tzw. ślepych). Rozwiązaniem tego problemu może być trzymanie takich roślin ściśle zblokowanych przez około 1 tydzień. Da to im możliwość dobrego rozwoju pędów w sprzyjających warunkach pod względem wilgotności (łagodny mikroklimat) i temperatury (22-21°C). Lampy mogą być włączone przez 14-16 godzin przy wartości 50-70 umol/m2/s.

Szczepiona roślina pomidora rozgałęziana (uszczykiwana) za liścieniami (fot. H. v. Herk)

Szczepiona roślina pomidora rozgałęziana (uszczykiwana) za liścieniami (fot. H. v. Herk)

Zostało jeszcze 82% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jeżyny na topie, także polskie odmiany

Globalny rynek jeżyny odnotował ostatnio znaczny wzrost, który w dużym stopniu jest napędzany postępem technologicznym, zmieniającymi się preferencjami konsumentów i rosnącymi inwestycjami zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Na horyzoncie są także nowe, ciekawe [...]

HortiNet_wyszukiwarka
Gardenia barter
HortiAdNetHortiAdNet