PODosłonami.pl

Truskawki z nasion – czy nasiona wygrają w rozmnażaniu truskawki?

Branża od kilku, a może już nawet kilkunastu lat, dyskutuje o możliwościach zmian w produkcji roślin truskawki. Chodzi oczywiście o hodowlę nowych odmian, ale także o metody rozmnażania. Produkcja z nasion ma już niebawem stać się standardem. Ten temat był mocno dyskutowany w Holandii podczas niedawnej Międzynarodowej Konferencji Jagodowej (11.01.2024 r.).

Czytaj dalej...
Truskawki z nasion

Odmiany truskawki rozmnażane z nasion sprawdzą się w zaawansowanej technologicznie produkcji owoców 

Z truskawką F1 jak z samochodem elektrycznym

– Dobre pomysły, które próbuje się zrealizować w niewłaściwym czasie są w góry skazane na niepowodzenie. Tylko idea na miarę okoliczności ma szansę – tak swoje wystąpienie rozpoczął Vincent Deenen, CEO Limgroup. Porównał w nim produkcję truskawek z nasion z produkcją i wdrażaniem na rynek samochodów napędzanych elektrycznie. Ten drugi pomysł, podobnie jak pierwszy, został przyjęty pozytywnie po wielu latach odkąd pierwszy raz pojawił się w głowach najlepszych inżynierów. – Wynalezienie prototypu samochodu elektrycznego datuje się na 1888 rok, a Tesla w Holandii na drogach pojawiła się w 2013 r. Pierwsze truskawki F1 powstały w 1976 r. i zajmowała się tym firma Syngenta – kontynuował prezes firmy. W międzyczasie także inne firmy zajęły się pracą w tym zakresie – Bayer i Rijk Zwaan ogłosiły swoje działania w sektorze rozmnażania truskawek F1. Na początku 2024 roku można mówić o wprowadzeniu ich na rynek przez Limgroup, która zaczęła pracę nad swoimi odmianami w 2011 roku. Do tego sukcesu przyczyniły się z pewnością okoliczności, jak m.in. wprowadzenie zasad Europejskiego Zielonego Ładu, umieszczenie truskawek na szczycie listy nazywanej powszechnie „parszywą dwunastką” w USA czy trzymanie w tajemnicy metod reprodukcji truskawek.

– Limore wprowadzona przez Limgroup na rynek w styczniu tego roku to przełom. Aby stworzyć taką hybrydę, wszystkie pary rodziców muszą być homozygotyczne: wszystkie pary chromosomów muszą składać się z identycznych par. Truskawki są oktoploidalne: mają osiem różnych par chromosomów. Stworzenie takiego materiału wyjściowego było dużym wyzwaniem – informował Vincent Deenen.

Vincent Deenen

Vincent Deenen, CEO Limgroup podczas wykładu o truskawkach F1

Truskawka Limore – propozycja na 2024 r.  

Jak informował Vincent Deenen transformacja w sektorze truskawkowym była i jest nieunikniona. Zmiany są niezbędne dla rozwoju w łańcuchu dostaw. Jedną z nich jest właśnie przejście na rozmnażanie z nasion i firma Limgroup jest przekonana, że w nadchodzących latach stanie się to standardem.

– Uprawa truskawek trwa obecnie trzy lata, a plantator zwykle składa zamówienia na dostawy sadzonek z półtorarocznym wyprzedzeniem. Dzięki uprawie z nasion czas skraca się do 16 tygodni. Dzięki przejściu na rozmnażanie z nasion ciągle dostępne są świeże rośliny, co znacznie ułatwia reagowanie na zapotrzebowanie rynku. Jest to duży krok naprzód jeśli chodzi o reagowanie na potrzeby rynku, zwiększanie ilości zamówionych sadzonek – informował prelegent.



– Rośliny wyhodowane z nasion są jednolite, czego nie można osiągnąć w przypadku rozmnażania z sadzonek (mają różny wiek, pochodzą z różnych pokoleń i nigdy nie są w 100% identyczne). Z drugiej strony, każde nasiono ma ten sam punkt wyjścia: wszystkie zaczynają od zera i rosną w stałym tempie, tworząc roślinę – przekazał podczas wykładu Vincent Deenen. W rezultacie producenci owoców pracują z bardzo jednolitym materiałem roślinnym, mogą lepiej kontrolować uprawę i osiągać wyższe plony przy jednorodnym wzorcu zbiorów.

Prelegent zwrócił uwagę że uprawa truskawek z nasion to zupełny przełom także w technologii produkcji. Uprawa z nasion oferuje dodatkowe możliwości w zakresie higieny.

– Nie pracujemy już z żywym materiałem roślinnym, który jest rozmnażany z pokolenia na pokolenie. Nasiona wymagają w 100% czystej uprawy – mówił. Co więcej, kluczowym szczegółem jest to, że konieczne jest wysiewanie nasion, do czego obecni plantatorzy truskawek nie są przyzwyczajeni. W rzeczywistości nie ma żadnego producenta roślin w pełni przygotowanego do uprawy w ten sposób – zastrzegał Vincent Deenen.

Limgroup

Stoicko Limgroup na targach towarzyszących ISFC 2024 (fot. 1-3 D. Łabanowska-Bury)

W praktyce

Limgroup wraz z innymi firmami działającymi w branży, w tym z doradztwem Delphy, opracowało technologię produkcji truskawek z nasion. Pierwsza część procesu odbywa się w obiektach należących do Gipmans Young Plants, a dalsze etapy mają miejsce w firmach szkółkarskich Van der Avoird i Van den Elzen.

W tym roku, w roku wprowadzenia na rynek odmiany Limore, już założono z roślin F1 produkcję styczniową w szklarniach w krajach Beneluksu i będzie ona wykorzystana do marcowych nasadzeń na stelażach uprawowych. Nasiona na ten rok zostały wyprzedane. Na następny sezon, na rok 2025, dostępnych jest mnóstwo nasion.

– Widzimy potencjał dla truskawki Limore w północno-zachodniej Europie i rejonach produkcji truskawki o podobnym klimacie. W nadchodzących latach zostanie wprowadzonych więcej nowych, hybrydowych truskawek – mówi Vincent Deenen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podczas konferencji Doradcy Jagodowego wiele pytań na stoisku Boryna dotyczyło odmian truskawki

Jakie odmiany truskawki do tunelu sadzić?

Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, kto będzie odbiorcą towaru, jaki uda się wyprodukować i od tego, co jest w danym gospodarstwie opłacalne i przynosi zyski. Temat [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet