Targi TSW - wystawa poświęcona sadownictwu i warzywnictwu

PODosłonami.pl

Hezera 2 grudzien
Agro-Sorb 2020

TSW – targi znowu pobiły swój rekord

Od 10 do 11 – stycznia w halach wystawienniczych Ptak Warsaw Expo odbywały się VIII Targi Sadownictwa i Warzywnictwa. W tym roku impreza przyciągnęła rekordową liczbę odwiedzających. W ciągu zaledwie dwóch dni 328 stoisk zostało odwiedzonych przez blisko 15 500 gości pochodzących z różnych krajów, co czyni z tych targów największą tego typu imprezę w naszej części Europy. Przyciąga ona wielu gości z zagranicy – na targach można było posłuchać rozmów zwiedzających prowadzonych m.in. po angielsku, francusku, rosyjsku, włosku, słowacku.

Targi TSW 2018, fot. A. Wize

Targi TSW

Bogata oferta targów

Spacerując po blisko 18 tysiącach metrów kwadratowych zajętych przez wystawców można było natknąć się na podmioty zajmujące się produkcją nawozów, środków ochrony roślin, firmy nasienne, a także przedsiębiorstwa działające w branży chłodniczej, producentów i dystrybutorów maszyn oraz wiele innych podmiotów,  które kierują swoją ofertę do sadowników, ogrodników i przetwórców.

Nagrody dla nowatorskich rozwiązań w ogrodnictwie

Od kilku lat podczas TSW wręczane są nagrody im. Profesora Szczepana Pieniążka. W tym roku decyzją jury jedną z  nich otrzymała firma Plantalux z Lublina, oferująca diody emitujące światło – LED COB, połączone z analityczno – sterującą aplikacją mobilną. Jest to rozwiązanie opracowane i wyprodukowane w Polsce.

Bogaty program konferencji ogrodniczych

Oprócz zapoznania się z innowacyjnymi rozwiązaniami i nowoczesnymi produktami, odwiedzający TSW mogli wziąć udział w kilku konferencjach poświęconych sadownictwu, produkcji owoców jagodowych – głównie truskawek – oraz warzywnictwu polowemu czy uprawie i ochronie ziemniaków. Przez kilka godzin można było posłuchać  ekspertów, którzy dzielili się wynikami najnowszych badań, opowiadali o nowych wyzwaniach czekających ogrodników oraz o chorobach, jakie coraz częściej dotykają upraw, z którymi w bliskiej przyszłości trzeba będzie się zmierzyć.

Nasza redakcja miała przyjemność być patronem medialnym i organizatorem konferencji na temat upraw pod osłonami.  Pierwsza jej część poświęcona była uprawie papryki i problemom, jakie wystąpiły na plantacjach tego warzywa w ubiegłym roku. Swoimi spostrzeżeniami na ten temat podzielili się – dr Agnieszka Stępowska i prof. nadzw. dr hab. Czesław Ślusarski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz niezależny doradca uprawowy – Marcin Niedobylski (firma Agro Spec). Popołudniowa sesja wykładowa była adresowana do producentów warzyw szklarniowych. Można było wysłuchać wykładów nt. chorób wirusowych pomidorów i ogórków – tematykę tę przybliżyła dr hab. Natasza Borodynko-Filas, prof. IOR-PIB w Poznaniu, dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach omówiła biologię i sposoby zapobiegania pojawiającemu się coraz częściej w naszych szklarniach pordzewiaczowi pomidorowemu. O budzącej duże obawy chorobie szalonych korzeni mówili Michał Szymczak – doradca z firmy Delphy oraz prof. dr hab. Leszek Orlikowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Liczne pytania kierowane do wykładowców świadczą o tym, że tematyka była bardzo na czasie.

Na zakończenie dr inż. Janusz Mazurek z Kliniki Roślin omówił dokładnie mechanizm działania nowego preparatu FytoSave (z oferty firmy Agrosimex), zalecanego do zwalczania mączniaka prawdziwego w uprawach warzyw dyniowatych i psiankowatych uprawianych pod osłonami. Jego ochronne działanie wynika z połączenia chito-oligosacharydów oraz kwasu oligogalakturonidowego, substancji, które wywołują u roślin zjawisko odporności okresowej.

Kolejna edycja targów odbędzie się w pierwszej połowie stycznia 2019 roku w tym samym miejscu. Organizatorzy już dziś serdecznie zapraszają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Florensis_Dianthus
Adagri_KANEMITE_29c_na wyklikanie
Syngenta Poinsettia_33
HortiAdNet