PODosłonami.pl
Tulipany i lilie z okolic Częstochowy
Pełnia sezonu pędzenia tulipanów zachęciła Stowarzyszenie Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych do zorganizowania wiosennej, terenowej konferencji na przełomie marca i kwietnia, a nie jak wcześniej bywało – w maju czy w czerwcu. Wzięło w niej udział około 40 osób, które w dniach 31.03 i 1.04. 2014 r. odwiedziły cztery gospodarstwa członków SPORC z rejonu Częstochowy. Był też czas na zapoznanie się z urokami Jury Krakowsko-Częstochowskiej – w programie 3-dniowego pobytu znalazło się m.in. zwiedzanie zabytkowego obiektu pałacowego w Złotym Potoku czy ruin zamku w Olsztynie.
Czytaj dalej...
Polscy ogrodnicy, w tym ci z rejonu Częstochowy, produkują pędzone kwiaty tulipanów zwykle ok. 30 odmian; pomiędzy 8 III a Wielkanocą chłodnie są pełne czekających na sprzedaż kwiatów
Zarówno merytoryczna, jak i turystyczna część wiosennej sesji SPORC były bardzo udane, a pobyt członków tej organizacji w regionie częstochowskim okazał się ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Zwłaszcza gmina Mykanów (z miejscowościami Borowno i Nowa Rybna, w których zlokalizowane są 2 spośród ww. gospodarstw) pokazała wielką gościnność, a członkom SPORC towarzyszył 1 kwietnia wójt tej gminy Krzysztof Smela.
- Członkowie Stowarzyszenia Producentów Ozdobnych Roślin Cebulowych zwiedzili podczas wiosennej konferencji tego stowarzyszenia 4 gospodarstwa w rejonie Częstochowy (tu: wizyta u Krzysztofa Błaszczyka z Nowej Rybnej)
- Adam Niemczyk, producent z Borowna i członek SPORC był jednym z głównych organizatorów spotkania w rejonie Częstochowy (tu: w szklarni Krzysztofa Postawy)
- Ogrodników gościł wójt gminy Mykanów Krzysztof Smela (z prawej) – na zdjęciu podczas wieczornych uroczystości, w towarzystwie prezesa SPORC Bogdana Królika
- Krzysztof Postawa na swojej plantacji lilii ‘Cocossa’
- Grzegorz Postawa na plantacji lilii w swojej szklarni Venlo
- Uczestnicyzawodowej wycieczki mieli dużo pytań do gospodarzy (tu: podczas wizyty u G. Postawy)
- Zdzisław Wochal oprowadza koleżanki i kolegów po swoim gospodarstwie
- Krzysztof Błaszczyk (drugi z prawej) z żoną, córkami i wnukiem – rodzinie towarzyszy wójt Krzysztof Smela
- Sekretarz SPORC, dr Dariusz Sochacki, który włozył wiele wysiłku w organizację spotkania w rejonie Częstochowy, i prezes Bogdan Królik (z prawej)
Drzwi swoich gospodarstw otworzyli: Krzysztof Błaszczyk z Nowej Rybnej, Krzysztof Postawa z Borowna, Barbara i Grzegorz Postawa z Witkowic oraz Marzena i Zdzisław Wochal z Częstochowy. Wszyscy oni produkują – w szklarniach i tunelach – nie tylko pędzone tulipany, ale także lilie. Trzy z tych rodzinnych ogrodnictw członkowie SPORC zwiedzali w czerwcu 2005 roku, była więc okazja do porównania stanu obecnego do tego sprzed 9 lat. Jak stwierdził prezes stowarzyszenia Bogdan Królik, w gospodarstwach tych widać postępy, a przy tym ich właściciele stosują różne rozwiązania dotyczące szczegółów technologicznych, uprawowych czy logistycznych. Wszędzie jednak efektem są produkty (kwiaty cięte) dobrej jakości. Zwłaszcza w przypadku tulipanów zmienił się i poszerzył asortyment odmian, wśród których znalazły się w br. takie między innymi nowości, jak ‘Delta Sugar’ czy ‘Switch’, choć tradycyjnie króluje w tym doborze ‘Strong Gold’. Warto dodać, że czas pomiędzy 8 III a Wielkanocą, w którym przypadła tegoroczna terenowa konferencja SPORC, okazał się i tym razem okresem przestoju w handlu kwiatami, zaś dodatkowo ciepła, słoneczna wiosna w 2014 r., przyspieszająca wzrost i rozwój roślin sprawiła, że producenci mieli z reguły pełne chłodnie niesprzedanych tulipanów.
- Polscy ogrodnicy, w tym ci z rejonu Częstochowy, produkują pędzone kwiaty tulipanów zwykle ok. 30 odmian; pomiędzy 8 III a Wielkanocą chłodnie są pełne czekających na sprzedaż kwiatów
- Wciąż dominuje ‘Strong Gold’
- Tulipan ‘Delta Sugar’
- Tulipan ‘Delta Strong’
- Tulipan ‘Strong Fire’
- Tulipan ‘Orange Princess’
- Tulipan ‘Royal Virgin’
- Tulipan ‘Double Price’
- Tulipan ‘Freeman’
- Tulipan ‘Royal Pink’
- Tulipan ‘Dynasty’
- Tulipan ‘Rococo’, fot. 1-12 A. Cecot
W podsumowaniach tegorocznej wiosennej konferencji podkreślano fakt, że SPORC jest obecnie jedyną organizacją producentów działającą w kwiaciarskiej branży w naszym kraju. Cenne jest przy tym to, że widać integrację pomiędzy jego członkami, którą pogłębiają kolejne spotkania, jak to w rejonie Częstochowy. Było ono tym bardziej udane, że przypadło w sezonie z lekką i krótką zimą, korzystną sprzedażą kwiatów (tulipanów) w lutym i marcu. Warto też zaznaczyć, że SPORC, jak mało która organizacja, łączy w sposób udany i konstruktywny, producentów z naukowcami, których przyjechało do Częstochowy sześcioro.

Dlaczego ochrona upraw pod osłonami to wyzwanie?
Uprawy pod osłonami, choć chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, są szczególnie narażone na atak szkodników. Stabilny mikroklimat tuneli foliowych i szklarni sprzyja rozwojowi liściożernych gąsienic, które mogą w ciągu kilku dni doprowadzić do znacznych strat [...]




3 komentarze do Tulipany i lilie z okolic Częstochowy
Pingback: VIII Wystawa Tulipanów w Wilanowie - PodOsłonami.pl, rośliny ozdobne