PODosłonami.pl

Seminis_3Seminis_3

Uprawa jeżyn pod osłonami

Wśród roślin jagodowych uprawianych pod osłonami dużą popularnością cieszą się truskawki i maliny. Nie są to jednak jedyne gatunki uprawiane w tunelach na zbiór owoców deserowych. W Polsce rośnie także zainteresowanie uprawą jeżyn, które także dobrze radzą sobie w tunelach foliowych i są uprawiane nie tylko w glebie, lecz także w pojemnikach. Jak to wygląda w praktyce?

Czytaj dalej...
Glorniwa

Owoce odmiany Glorniwa z polskiej hodowli (fot. A. Orzeł)

Uprawa jeżyn globalnie

Obecnie na świecie istnieje około 40 specyficznych gatunków jeżyny. Do ich uprawy lepiej przystosowane są regiony o łagodnych zimach i długich okresach letnich z umiarkowaną temperaturą. Jeżyna oryginalnie pochodzi z Armenii, ale na całym świecie staje się coraz bardziej popularnym gatunkiem uprawnym. Obecnie największe powierzchnie uprawy jeżyn znajdują się w Ameryce Północnej, Europie, Azji, Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i nawet Afryce. Głównymi regionami uprawy jeżyn w Europie są Serbia i Węgry, przy czym Serbia odpowiada za 90% przetworzonej i eksportowanej produkcji. Stany Zjednoczone Ameryki są największym producentem jeżyn na świecie, a ich produkcja w 2017 r. osiągnęła tam wartość 31 mln USD. Także w Polsce rośnie zainteresowanie uprawą jeżyn, przy czym produkcja jest podzielona na dostawy owoców przemysłowych i deserowych, a także na uprawę w polu i pod osłonami. Wybór technologii produkcji w dużym stopniu wpływa także na dobór odmian do nasadzeń, a także typu sadzonek.

Jeżyny w bardziej zaawansowanej technologii

Produkcja owoców z wykorzystaniem podłoży innych niż gleba i osłon (tunele foliowe lub szklarnie) chroniących rośliny przed warunkami pogodowymi, to trend w uprawie wszystkich sadowniczych roślin jagodowych. Bezglebowa produkcja maliny i jeżyny została zapoczątkowana kilkadziesiąt lat temu w Holandii, Wielkiej Brytanii i Belgii i od tego czasu została przyjęta w innych krajach europejskich, a także w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii. To co można uzyskać dzięki zastosowaniu osłon to przede wszystkim wyższa jakość owoców. Będzie ona oczywiście w dużej mierze uzależniona od uprawianej odmiany, ale także nie będzie pogarszała się przy mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych podczas dorastania owoców i podczas samego zbioru….

Zostało jeszcze 82% artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

FLORENSIS_10 (XII 2023)
ICL Osmocote
TSWTSW
HortiAdNetHortiAdNet