PODosłonami.pl

Brinkman 2Brinkman 2
Agrosimex - Maral baner nr 3Agrosimex - Maral baner nr 3

Uprawa truskawek – rozwiązania praktykowane w Hiszpanii

Rejon Czerwińska n. Wisłą to zagłębie truskawkowe. Tam najczęściej w pierwszej kolejności trafiają do testów nowe produkty i technologie. Tam też 30 lipca br. w Dworku Marzenie w Przyborowicach Górnych odbyła się Konferencja Berry Tech 2023, podczas której prezentowano szereg nowych rozwiązań dla producentów truskawek i malin. Jeden z wykładów dotyczył nowego spojrzenia na rolę miedzi w ochronie roślin. Temat ten omówił Luis Fernando Gamez z firmy Edalife Solutions (Hiszpania).

Czytaj dalej...
truskawki w tunelu

Produkcja truskawki w tunelu foliowym

Hiszpańskie doświadczenia dla poprawy jakości gleby

Jak podczas Berry Tech 2023 informował Luiz Gamez, rewolucja w rolnictwie w Hiszpanii następuje już od 20 lat. Zmiany zmierzają do wprowadzania rozwiązań bardziej innowacyjnych niż powszechne standardy. Z roku na rok następuje odejście od intensywnej orki, która niszczy strukturę gleby. Jeśli do tego zostanie dodane intensywne nawożenie, dochodzi do zakwaszenia i zasolenia gleby. W ostatnich latach w Europie zostało wycofanych bardzo dużo produktów do zabiegów fitosanitarnych, które wpływały negatywnie na bioróżnorodność gleby. Obecnie w Hiszpanii widoczny jest trend do ograniczenia zabiegów mechanicznych i pozostawia się częściowo okrywę roślinną. Syntetyczny azot jest zastępowany azotem dostarczanym w formie organicznej.

Kolejne wyzwanie jakie stoi przed producentami owoców, w tym truskawek, to także wysokie wymagania konsumentów co do żywności pozbawionej pozostałości środków ochrony roślin. Oznacza to odejście od intensywnych programów chemicznych na rzecz programów bardziej zrównoważonych. Należy jednak pamiętać że programy te muszą zapewnić równie wysokie plonowanie plantacji, gdyż widocznym trendem jest wzrost konsumpcji owoców jagodowych.  – Firma Edalife Solutions oferuje rozwiązania, dzięki którym można wspomagać jakość gleby przeznaczonej pod produkcję gatunków sadowniczych. Przez nawożenie organiczne można ograniczać zasolenie gleby, odzyskać bioróżnorodność gleby i aktywność mikroorganizmów. W glebie bogatej w materię organiczną rośliny mają łatwiejszy dostęp do składników odżywczych informował prelegent.

Znaczenie produktów z miedzią

Prelegent polecał pracować nad zintegrowanym podejściem do nawożenie roślin i gleby. W każdym sezonie pierwszym etapem powinna być analiza gleby. Proponuje wprowadzać na plantację kompletny system mający na celu odżywienie gleby i roślin jednocześnie. Przypominał, że warto pamiętać o stosunku w glebie stosunku wapnia i krzemu do azotu, zalecał stosowanie w uprawie truskawek produktu Barrier Ca (Cosmocel). Takie nawożenie ma zapewnić aktywację systemu samoobrony roślin, co wpływa na ich ochronę przed szkodnikami. Jednym z nowszych rozwiązań jest produkt IonBlue (Osadkowski) – o nowoczesnej formule. Zawiera bardzo małe, bioaktywne frakcje miedzi o wysokiej skuteczności wchłaniania i bardzo dobrej dostępności dla roślin. Związki miedzi są znane jako bardzo skuteczne nie tylko w zwalczaniu chorób grzybowych, ale także groźnych chorób pochodzenia bakteryjnego. Produkt miedziowy IonBlue może być stosowany bez ryzyka pozostania pozostałości produktu w owocach i wytworzenia odporności na produkt przez patogeny – sprawców chorób. Dodatkowo L. Gamez zwrócił uwagę na fakt, że spektrum patogenów, których zwalczanie produkt IonBlue może wspierać jest bardzo szerokie.



– W  doświadczeniach prowadzonych w tym sezonie w jednostce badawczej NEFScience chcemy udowodnić wpływ produktu IonBlue na ograniczenie porażenia roślin przez Phytophthora cactorum. Dotychczasowe obserwacje wykazały już pozytywny wpływ na ograniczenie choroby i niższe porażenie korzeni truskawki – przekazał prelegent.

Luiz Gamez

Luiz Gamez (Edalife Solutions) omawiał nowe metody produkcji owoców w Hiszpanii (fot. 1-2 D. Łabanowska-Bury)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

(fot. Bayer)

Partnerstwo firm Bayer i Source.ag

Firma Bayer, do której należy m.in. marka De Ruiter, oraz Source.ag niedawno rozpoczęły współpracę dotyczącą wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji (AI) w stacji doświadczalnej De Ruiter Experience Center. Rozwiązania firmy Source.ag będą wykorzystane [...]

HortiNet_wyszukiwarka
HortiAdNetHortiAdNet